Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, pić, butelka, woda, smoczek
Dieta

Woda - napój na upały

Gdy maluch wyciąga rączkę po kubeczek warto, by było w nim to, co najzdrowiej ugasi pragnienie. Popijanie wody to najprostszy sposób, by dziecko było zdrowe i miało mnóstwo energii. Nie tylko podczas upałów.

O tym, że jest niezbędna do życia, napisano już chyba wystarczająco dużo. A mimo to często o niej zapominamy. Nie zaszkodzi więc powtórzyć, że woda krąży w naszych komórkach, tkankach, krwi i płynach ustrojowych. Pomaga rozprowadzać tlen i substancje odżywcze, reguluje ciepłotę ciała, ciśnienie krwi, napięcia tkanek. Bez niej nie jest możliwe trawienie, wypróżnianie i oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii i różnych substancji toksycznych. Tyle uzasadnienia. Czas na konkrety, czyli co i jak.

Im młodsze dziecko, tym częściej musi pić
Bo jego organizm zawiera więcej wody – nienarodzone dziecko ma jej 94 proc., niemowlę 70–75 proc. (dla porównania dorosły – 54–60 proc.) – i codziennie traci jej 1–1,5 litra (czyli około 10–15 proc. ciężaru ciała). Taką jej ilość trzeba uzupełniać, by nie zakłócić przemiany materii w organizmie i nie dopuścić do odwodnienia. Nie oznacza to jednak, że małe dziecko musi codziennie wypić aż litr czystej wody. Znaczną jej ilość dostaje wraz z mlekiem (a później także z innym jedzeniem), a trochę wytwarza sam organizm.

Każdemu według potrzeb
Jeśli nasz organizm potrzebuje wody, odczuwamy pragnienie, ale gdy chodzi o małe dziecko, nie zawsze można temu ufać. Zajęte zabawą może zapomnieć się upomnieć. Poza tym w pewnych sytuacjach organizm traci więcej wody w krótkim czasie. Dzieje się tak, gdy maluszek został ubrany zbyt grubo, na dworze panuje upał, w mieszkaniu jest duszno i gorąco, a także podczas podróży nieklimatyzowanym samochodem (i samolotem też) oraz podczas aktywnej zabawy. Podobnie jest podczas choroby, np. kiedy dziecko gorączkuje, wymiotuje, robi luźniejszą kupkę czy ma biegunkę, rzadziej siusia. Odwodniony maluch początkowo jest tylko osowiały, ale funkcjonowanie jego organizmu pogarsza się bardzo szybko. Dlatego trzeba regularnie podawać mu coś do picia, a gdy jest osłabiony i dużo śpi, należy go budzić.

Mleko i sok nie zastąpią czystej wody
Maluchowi na piersi wystarczy sam pokarm mamy, który zaspokaja i głód, i pragnienie, bo w 87 proc. składa się z wody (dlatego karmiąca mama sama powinna pić). Mleko modyfikowane przygotowywane według zaleceń producenta ma stały skład, ale w przeciwieństwie do mleka  kobiecego nie zmienia się w upalne dni, by zaspokoić także pragnienie. Dlatego maluchy karmione sztucznie powinny dostawać wodę. Podobnie dzieci karmione piersią, które mają już dietę mieszaną. Odkąd do diety wprowadza się soki warzywne i owocowe oraz herbatki, można sądzić, że woda jest niepotrzebna. Przeciwnie. Zawierają one dużo mikroelementów i witamin, ale maluch nie powinien dostawać ich więcej niż 150 ml dziennie. A taka ilość nie zaspokoi zapotrzebowania organizmu na wodę.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

niemowlę, butelka, karmienie butelką
Karmienie
Czy niemowlę trzeba dopajać? A jeśli tak, to czym dopajać? Sprawdziliśmy!
Czy można dopajać niemowlę, a jeśli tak, to czym i jak często? Wszystko zależy, czy karmisz dziecko piersią, czy podajesz mu mleko modyfikowane.

Niemowlęciu może chcieć się pić: szczególnie w upalne dni, gdy zostało ubrane za grubo, w mieszkaniu jest duszno i gorąco. Również wtedy, gdy niemowlę ma biegunkę lub gorączkę, powinno więcej pić, gdyż traci wodę.  Czym dopajać niemowlę karmione piersią Niemowlę karmione piersią, najlepiej dopajać... podając mu pierś! Kobiecy pokarm zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie. Jeśli widzisz, że chce mu się pić, ma gorączkę, biegunkę, najlepiej na chwilę przystawić je do piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest mało kaloryczne i bardzo wodniste: zaspokaja pragnienie. Niemowlęciu wystarczy kilka łyków, żeby się napiło.    Czym dopajać niemowlę karmione butelką Zdrowe niemowlę karmione butelką: mlekiem modyfikowanym lub leczniczą mieszanką nie musi być dodatkowo dopajane. Mleko modyfikowane zawiera w składzie (po przygotowaniu) mniej więcej tyle samo wody co kobiecy pokarm.  Jednak w gorące dni, a także wtedy, gdy dziecko ma gorączkę czy biegunkę, najlepiej podać mu wodę dobrej jakości. Najlepiej butelkowaną, niskozmineralizowaną.       Czym dopajać niemowlę karmione piersią i butelką Jeśli karmisz niemowlę sposobem mieszanym, czyli zarówno piersią, jak i butelką, to gdy chce mu się pić, najlepiej podać mu pierś. Jeśli to nie wystarcza, możesz podać mu wodę.       Jaka woda nadaje się dla niemowląt Podawaj wodę dobrą jakościowo, która zawiera mało substancji mineralnych (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/dm3) oraz mało sodu (do 20 mg Na+ na litr). Te warunki spełniają niektóre naturalne wody źródlane i mineralne. Nieodpowiednia dla niemowląt jest woda ze zwykłych studni przydomowych. Może zawierać zanieczyszczenia oraz substancje szkodliwe: wypłukane z gleby azotany, środki ochrony roślin czy nawozy....

Dieta w ciąży
Ile wody trzeba pić w ciąży? Poznaj fakty
Można powiedzieć, że picie dwóch litrów dziennie to jeden z twoich pierwszych macierzyńskich obowiązków. Zbyt mała ilość płynów może być przyczyną odwodnienia – i czego jeszcze? Sprawdź.

Picie wody w ciąży jest konieczne nie tylko dla zdrowia płodu (jego ciało aż w 94 proc. z wody!), lecz także dla twojego lepszego samopoczucia. Popijaj ją małymi łykami, ale za to przez cały dzień, by organizm zdążył ją przyswoić. Jeśli od razu wypijesz dużą ilość, pozbędzie się jej nadmiaru. Picie wody pomoże na wymioty w ciąży Mdłości, które męczą cię na początku ciąży, z reguły mijają w drugim trymestrze, czyli po 14. tygodniu ciąży . Choć są nieprzyjemne, mają zwykle lekki przebieg. Ale gdy wymioty są częste i uporczywe, powodują dużą utratę płynów z organizmu. Musisz więc je stale uzupełniać. Odwodnienie jest niebezpieczne dla ciebie i dziecka.   Potrzebujesz więcej wody, jeśli masz zaparcia Trudności z wypróżnieniem bywają skutkiem podwyższonego poziomu progesteronu. Hormon ten rozluźnia przewód jelitowy i sprawia, że produkty przemiany materii wolniej przechodzą przez układ trawienny. Przyczyną zaparcia może być też powiększająca się macica, która napiera na jelita. Jeśli zbyt mało pijesz, możesz mieć trudności w toalecie (stolec staje się gęściejszy). Łatwiej pozbędziesz się tego problemu, gdy zadbasz o odpowiednią ilość płynów w diecie – pamiętaj o napojach, zupach i soczystych owocach.   Gdy pijesz wodę w ciąży, nawilżasz skórę i mięśnie Ciąża może nasilić ten problem, bo zwiększa się zapotrzebowanie na wodę w całym organizmie. Kosmetyki też niewiele ci pomogą, bo teraz musisz je staranniej dobierać – niektóre z dotychczas używanych mogą obecnie wywołać podrażnienie. Najlepiej więc nawilżaj skórę od wewnątrz, a odzyska ona świeży i promienny wygląd. Dzięki temu również komórki mięśni będą lepiej nawodnione, a więc bardziej napięte i elastyczne. Pomoże ci to pozbyć się kurczów łydek. Czytaj także: Wygraj z ciążowymi dolegliwościami   Uprawiasz sport?...

czy noworodek może pić wodę
Adobe Stock
Dieta
Czy noworodek może pić wodę? Kiedy podać wodę niemowlęciu?
Noworodek nie potrzebuje wody, nawet podczas upałów. A od kiedy można podawać wodę niemowlakowi? Przed rozpoczęciem dopajania warto dowiedzieć się, które napoje nie nadają się dla małych dzieci i z czego powinno pić niemowlę.

Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi. Spis treści: Czy noworodek może pić wodę? Co pije noworodek? Od kiedy woda dla niemowlaka? Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka? Co jeszcze może pić niemowlę? W czym podawać wodę niemowlakowi? Czy noworodek może pić wodę? Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka. Co pije noworodek? Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów). Od kiedy woda dla niemowlaka? Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak