Żywiec Zdrój
Dieta

Woda – najbardziej optymalny płyn służący nawodnieniu dziecka

Ile maluchy powinny pić i dlaczego najlepiej wodę? Kiedy wprowadzić ją do diety niemowlęcia i w jaki sposób? Jaką wybrać? Skąd problem z niewystarczającym nawodnieniem dzieci w Polsce? O odpowiedź na te i inne pytania poprosiliśmy dietetyka – Klaudię Wiśniewską.

Proszę powiedzieć, dlaczego woda jest dla każdego z nas tak ważna?

Woda jest najobficiej występującą cząsteczką w organizmie człowieka – stanowi główny składnik organizmu. Organizm dorosłego człowieka składa się w około 60% z wody. Nie możemy jej magazynować, a jednocześnie każdego dnia tracimy ją w procesie oddychania, trawienia czy wydalania. Woda posiada wiele właściwości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Wypijanie odpowiedniej ilości płynów pomaga w utrzymaniu prawidłowego przebiegu praktycznie wszystkich procesów zachodzących w organizmie człowieka, w tym w utrzymaniu właściwej temperatury ciała. Korzystnie wpływa także na funkcje poznawcze, czyli poprawia koncentrację, zapamiętywanie czy samopoczucie. Dlatego należy spożywać dziennie co najmniej 2 litry wody z różnych źródeł, jednocześnie pamiętając o zrównoważonej i zbilansowanej diecie oraz zdrowym trybie życia.

Dla dziecka najbardziej optymalna będzie woda źródlana i niskozmineralizowana. Dlaczego?

Zgodnie ze „Stanowiskiem Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież”, dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia optymalne są wody źródlane i mineralne niskozmineralizowane, niskosodowe, niskosiarczanowe. Według rekomendacji Ekspertów nie zaleca się podawania tej grupie wód o wyższej mineralizacji, ponieważ mogą zawierać one w większych ilościach także składniki dla nich niewskazane.

Żywiec Zdrój

Jak kształtuje się zapotrzebowanie dzieci na wodę?

Zapotrzebowanie na wodę dla dzieci i osób dorosłych zostało ustalone na poziomie wystarczającego spożycia. Zgodnie z normami żywienia opracowanymi dla populacji Polskiej przez Instytut Żywności i Żywienia z 2017 roku spożycie wody przez niemowlęta do końca 5 miesiąca życia powinno wynosić 700-1000 ml na dobę, w przypadku dzieci od 6 miesiąca życia do 12 miesiąca życia 800-1000. Oczywiście zapotrzebowanie to realizowane jest w postaci mleka – to ono jest głównym źródłem wody w diecie niemowlęcia.
W przypadku dzieci od 1 do 3 roku życia spożycie wody to 1250 ml wody na dobę. Norma ta dotyczy wody pochodzącej zarówno z płynów jak i pożywienia, przy czym dieta może realizować średnio 20% zapotrzebowania na wodę. Dzieci w wieku 4-6 lat powinny spożywać większą ilość wody - 1600 ml wody / dobę. Norma ta dotyczy wody pochodzącej zarówno z płynów jak i pożywienia, przy czym dieta realizuje około 20% zapotrzebowania na wodę. Wyraźnie widać, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz z wiekiem dziecka.

Czym kierować się przy wyborze wody?

Wybierając wodę do picia powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim nasz stan zdrowia, a także styl życia i wiek. Według polskich zaleceń, dla każdego, niezależnie od stanu zdrowia czy wieku, odpowiednie będą wody źródlane i mineralne niskozmineralizowane. Takie wody będą szczególnie rekomendowane dla takich grup jak niemowlęta, dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przykładem jest woda Żywiec Zdrój, która jako jedyna jest polecana przez Instytut Matki i Dziecka dla niemowląt.

Żywiec Zdrój

Co to znaczy, że woda dla dziecka powinna być bezpieczna?

Zdaniem ekspertów dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna. Woda taka powinna być niskozmineralizowana, czyli posiadać mniej niż 500 mg składników mineralnych na litr oraz niskosiarczanowa (zawartość siarczanów poniżej 20 mg na 1 litr) i niskosodowa (zawartość sodu poniżej 20 mg na 1 litr). Powinna być również bezpieczna – czyli dokładnie przebadana i czysta pod względem bakteriologicznym i chemicznym.

Jak bada się zawartość składników w wodach butelkowanych?

Producenci wód butelkowanych prowadzą badania monitorujące poziom składników mineralnych w wodzie bezpośrednio w swoich fabrykach, co jest również weryfikowane w niezależnych, uprawnionych do tego instytucjach zewnętrznych, w szczególności stacjach inspekcji sanitarnej czy w jednostkach zajmujących się kwalifikacją wody butelkowanej, jak Państwowy Zakład Higieny. Warto pamiętać, że najcenniejsze, co daje nam woda, to utrzymanie odpowiedniego stanu nawodnienia organizmu, to najbardziej naturalny dla nas płyn bez zbędnych dodatków i bez kalorii.

Jak przechowywać wodę butelkowaną po otwarciu?

Wodę butelkowaną po jej otwarciu należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, z dala od silnych zapachów, źródeł wysokiej temperatury i bez narażenia na promienie słoneczne. Najlepiej wypić wodę w przeciągu 24 godzin od otwarcia w przypadku wody niegazowanej i 48 godzin w przypadku wody gazowanej. Dzięki temu woda na pewno zachowa swoje parametry mikrobiologiczne i fizykochemiczne, a tym samym odpowiednie walory smakowe. Niewłaściwie przechowywana woda najczęściej zmienia swój naturalny zapach i smak w sposób, którego nie da się nie zauważyć.

Wróćmy do dzieci – skąd problem z niewłaściwym nawodnieniem dzieci w Polsce?

Prowadzone w Polsce badania wskazują, iż udział soków w diecie dzieci jest nadal zbyt duży, a spożycie wody często wydaje się niewystarczające w stosunku do zapotrzebowania. Obecnie zaledwie ¼ wypijanych przez dzieci płynów stanowi woda, a powinna być głównym źródłem nawodnienia. Dziecko przychodzi na świat z naturalną preferencją smaku słodkiego, dlatego warto komponować mu dietę tak, aby nie wzmacniać tej preferencji. Należy mieć na uwadze, że to właśnie w okresie wczesnego dzieciństwa najłatwiej można ukształtować pożądane nawyki żywieniowe u swojego dziecka. Można zatem wykorzystać ten moment i do picia podawać mu wyłącznie czystą wodę. Niestety w swoich gabinetach obserwujemy często, że wciąż jest wiele osób w pokoleniu mam i babć, które traktują wodę jako mało wartościową, uważają, że dziecko powinno dostawać coś co ma smak, że sok jest bardziej wartościowy, bo niesie dodatkowe wartości w postaci witamin. Po prostu często przenosimy na dziecko swoje preferencje smakowe, które jednak można u dziecka wykształcić inaczej, z korzyścią dla jego zdrowia. Tak naprawdę ze względu na profilaktykę nadwagi i otyłości czy próchnicy zębów jedynym i podstawowym płynem w diecie dziecka powinna być woda. Nie ma konieczności wprowadzania soków, herbatek dla dzieci ani napojów niegazowanych lub gazowanych.

Jak zbudować u dziecka zdrowy nawyk picia wody?

Przede wszystkim najprościej jest, gdy zaczniemy jak najwcześniej, czyli na etapie rozszerzania diety dziecka, jeszcze zanim maluch pozna smak soków i innych płynów. Sprawienie, by maluch traktował wodę jako naturalny sposób zaspokojenia pragnienia może chwilę zająć i powinniśmy się wykazać taką samą cierpliwością, jak w przypadku wprowadzenia jakiegokolwiek innego produktu – warzywa czy owocu. Na pewno warto mieć zawsze pod ręką wodę – jej podawanie dziecku często, małymi porcjami pozwoli mu szybciej zaakceptować jej naturalny smak. Nie bez znaczenia pozostaje również nasza reakcja podczas podawania wody dziecku: uśmiechanie się do dziecka czy chwalenie go po wypiciu wody. Zadowolenie na twarzy mamy po wypiciu wody już małe dziecko potrafi skojarzyć pozytywnie z czynnością picia. Wszystko to może pomóc zachęcić dziecko do sięgania częściej po wodę.

Żywiec Zdrój

Woda jest bardziej optymalnym wyborem od soków lub herbat... Dlaczego?

Tak naprawdę do diety dziecka nie ma konieczności wprowadzania soków, herbatek dla dzieci ani napojów niegazowanych lub gazowanych. Jedynym źródłem nawodnienia powinna być woda, która jest płynem niezawierającym energii. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia w ogóle nie powinny spożywać soków, ponieważ ich spożycie w tym wieku nie niesie ze sobą żadnych korzyści zdrowotnych. Eksperci z AAP alarmują, że nadmierne spożycie soków przez dzieci może wpływać na zbyt duży udział cukrów prostych w diecie, co z kolei może wiązać się z licznymi komplikacjami zdrowotnymi w przyszłości, poczynając od próchnicy zębów, na otyłości kończąc. Zwraca się również uwagę, że nadmierne picie soków przez dzieci może przyczynić się do zbyt dużych przyrostów masy ciała oraz ograniczać spożycie innych produktów spożywczych. Z kolei podawanie soków pomiędzy posiłkami może sprawić, że dziecko nie będzie chciało jeść, a w konsekwencji doprowadzić do zmniejszonego poboru energii z żywności i większego ryzyka rozwoju niedożywienia lub niedoborów witamin i składników mineralnych. Taka sama sytuacja może mieć miejsce również w przypadku nadkonsumpcji innych płynów zawierających kalorie, takich jak dosładzane herbaty czy kompoty. Rekomendacje ekspertów i dane naukowe wskazują, że opóźnienie wprowadzenia soków do diety dziecka przynosi wymierne korzyści zdrowotne, ponieważ zmniejsza ryzyko otyłości w późniejszym wieku. Ograniczenia ilości spożywanych soków oraz wskazania dotyczące ich jakości są w przypadku niemowląt i małych dzieci niezbędne.

Podsumowanie: jakie są 3 główne zasady dotyczące wody dla dzieci, których każdy rodzic powinien się trzymać.

  1. Najbardziej odpowiednim i głównym źródłem nawodnienia dzieci po 6 m. życia powinna być bezsprzecznie dobrej jakości woda źródlana lub mineralna niskozmineralizowana. Woda powinna być pierwszym płynem, który należy podać dziecku. W zupełności mu wystarczy i najlepiej ugasi pragnienie.
  2. Odwodnienie jest niekorzystne dla zdrowia dziecka, dlatego należy pamiętać o odpowiednim spożyciu wody w stosunku do wieku. Warto zadbać o to, aby dziecko zawsze miało przy sobie wodę i postawić ją tam, gdzie spędza najwięcej czasu na nauce lub zabawie.
  3. Wodę należy podawać swojemu dziecku regularnie, nawet kiedy nie czuje pragnienia i nie zgłasza, że chce pić. Warto dać też odpowiedni przykład - pić wodę w jego obecności oraz razem z nim.


Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
-25% na wybrany asortyment MAC
-25% na wybrany asortyment MAC
Rabat na produkty marki MAC -2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-25% na wybrany asortyment MAC
Online
Stacjonarnie

Rabat na produkty marki MAC -25% przy zakupach za min. 249 zł. W promocji nie biorą udziału produkty już przecenione, Connect In Colour Eye Shadow Palette, Glitter, Blot Powder/Pressed, Mineralize Skinfinish Natural, Brushes, Accessories, Pro Products, nowości, kolekcje limitowane, MINI MAC oraz produkty z linii MAC VIVA GLAM. Oferty nie łączą się. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na maccosmetics.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Specjalnie dla Was przygotowal... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Online
Stacjonarnie
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy niespodziankę w postaci 20% rabatu! Promocja obejmuje cały asortyment z wyłączaniem przecenionych produktów. Niektóre marki mogą być wyłączone a akcji rabatowej. Oferta dostępna na butsklep.pl i w naszym sklepie stacjonarnym. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.
Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Rabat -20% przy zakupach produ... więcej»
Kod rabatowy:CLARINS2024
Zobacz
+
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Online

Rabat -20% przy zakupach produktów za min. 99 zł. Rabat -25% przy zakupach za min. 299 zł. Rabat nalicza się po wpisaniu kodu promocyjnego: CLARINS2024. Rabat nie dotyczy produktów z linii Precious. Kod promocyjny działa do 25.04.2024 do godz. 7:00. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:CLARINS2024
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA