Marzy Ci się sukces w karmieniu piersią. To możliwe. Najważniejsze, byś uwierzyła w siebie i przestrzegała kilku zasad, a przezwyciężysz wszystkie trudności przekonuje konsultant laktacyjny Elżbieta Bartha.

Reklama

Krótki urlop macierzyński, codzienny pośpiech i nadmiar obowiązków nie sprzyjają karmieniu piersią. Można jednak utrzymać laktację nawet przez dwa lata po porodzie – jak zalecają specjaliści w dziedzinie żywienia dzieci. Systematycznie, cierpliwie, małymi krokami możesz wiele osiągnąć. Skorzystaj z naszych rad.

1. Nie rozstawaj się z noworodkiem
Moment, gdy tuż porodzie osuszony i nagi trafia w Twoje ramiona, jest najlepszym czasem na przystawienie go do piersi. Pierwsze karmienia stymulują wydzielanie dwóch ważnych hormonów – prolaktyny (odpowiedzialnej za produkcję pokarmu i relaksującej kobietę) i oksytocyny (powodującej wypływ pokarmu z piersi i ułatwiającej zachowania macierzyńskie).

2. Po porodzie położna nauczy Cię karmić noworodka
Wykorzystaj pobyt w szpitalu na naukę prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Za każdym razem spytaj, czy dziecko ssie prawidłowo, poproś o wskazówki, wypróbuj różne pozycje.

3. Karm noworodka co najmniej osiem razy na dobę
Przystawiaj dziecko tak często, jak tego chce (także w nocy) i wtedy, gdy Twoje piersi są przepełnione. Pozwól mu opróżnić jedną pierś, potem zaproponuj drugą. Kolejne karmienie rozpocznij od tej, która była ostatnia. Niektóre dzieci potrzebują 10-15 minut, by się najeść, inne – ponad pół godziny. I jest to normalne.

Zobacz także

4. Nie dawaj dziecku smoczka
Nie stosuj też kapturków ochronnych na brodawki, bo zakłócają one mechanizm ssania. Jeśli musisz podać maluchowi odciągnięty pokarm, zrób to za pomocą kubeczka, a nie butelki.

5. Po porodzie odciągaj pokarm
Opróżniaj piersi przy nawale mlecznym i by pobudzić laktację. Rób to regularnie, jeśli jesteś rozdzielona z dzieckiem, a także gdy musisz wcześnie wrócić do pracy.

6. Nie dopajaj noworodka
Pokarm zawiera wystarczającą ilość wody (w czasie upałów wystarczy częściej karmić). Słodkie herbatki i woda z glukozą odbierają apetyt. Jeśli maluch mniej zje, Twoje piersi wytworzą mniej mleka.

7. Po porodzie nie myj brodawek mydłem
Są one natłuszczane i dezynfekowane przez wydzielinę gruczołów, które znajdują się na otoczce, a potem przez siarę. By nie zmywać tych cennych substancji i nie wysuszać skóry, myj piersi samą wodą.

8. Po porodzie noś wygodny biustonosz
Powinien być z naturalnego włókna, przewiewny, na szerokich ramiączkach, dobrze podtrzymujący piersi. Obcisłe biustonosze, z fiszbinami mogą powodować zastój pokarmu. Odpinane miseczki pozwalają dyskretnie karmić w każdej sytuacji.

9. Po porodzie wybierz dobrego pediatrę
Weź pod uwagę jego stosunek do karmienia piersią. Niestety, wielu lekarzy przenosi zasady karmienia sztucznego na karmienie naturalne. Prowadzi to do szybkiego dokarmiania dziecka, a w konsekwencji do wczesnego odstawienia go od piersi.

Reklama

10. Po porodzie korzystaj z rad innych mam
Jeśli mają one dobre doświadczenia, spotkania z nimi są bardzo pomocne. Takie szanse stwarzają np. grupy wsparcia zorganizowane przy poradniach laktacyjnych.

Reklama
Reklama
Reklama