Reklama

Maluszek, który pije mieszankę, rozwija się tak samo dobrze jak dzieci karmione piersią. Jednak mleka modyfikowane bardzo różnią się od siebie. Stąd pewnie tyle waszych pytań co do wyboru konkretnej mieszanki. Odpowiadamy na najważniejsze z nich.

Reklama

Jakie mleko podać dziecku, które ma już jeden miesiąc?
Dla tak malutkiego dziecka sama nie wybieraj mleka. Lepiej porozmawiaj z pediatrą opiekującym się malcem. Podpowie ci, czy możesz podać mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci zdrowych, czy raczej np. dla alergików. Bo może być tak, że malec nie ma objawów, jednak uczulenie ma ktoś w rodzinie (ty, mąż, starsze dziecko). Lekarz poleci wtedy mieszankę, która zapobiega rozwojowi alergii (zwykle oznaczona jest dopiskiem HA).

Dziecko nie ma alergii. Czy to wszystko jedno, jakie mleko modyfikowane mu podam butelką?
Nie. Mieszanki dla niemowląt spełniają ostre normy ustalane przez europejskie komisje do spraw żywienia. Określają one, które składniki i w jakiej ilości muszą znaleźć się w każdym mleku dla niemowląt, a jakich w nich być nie powinno. Są jednak też składniki, które mogą, ale nie muszą być dodane do mleka, np. prebiotyki, probiotyki, cenne kwasy omega-3. Porozmawiaj z lekarzem, czy warto, by malec pił takie mleko. Są sytuacje, w których ten „nadprogramowy” dodatek do mleka będzie dla malucha bardzo korzystny, bo np. ma kłopoty z brzuszkiem i probiotyki pomogą się z nimi szybko uporać.

Czym mleko początkowe, dla najmłodszych, różni się od następnego?
Mleko początkowe, oznaczane cyfrą 1, jest przeznaczone dla najmłodszych dzieci, od urodzenia do końca szóstego miesiąca. Wprawdzie jego bazę stanowi mleko krowie, jednak bardzo mocno je zmodyfikowano, po to by było jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu mamy. Zostały w nim zmienione proporcje białek, węglowodanów, rodzaj tłuszczów, ilość witamin oraz składników mineralnych. Zaś po skończeniu sześciu miesięcy dziecko powinno pić mleko następne (czyli oznaczane cyfrą 2). Jego bazą też jest mleko krowie, również mocno zmienione, ale w mniejszym stopniu niż mleko początkowe. Skład mieszanki następnej jest bardziej dostosowany do potrzeb starszego niemowlęcia. Zawiera ona więcej białka, a witaminy
i składniki mineralne występują w innych proporcjach.

Czy mogę zmienić mleko modyfikowane na innej firmy?
Jeśli to nie jest konieczne, lepiej tego nie robić. Dziecko szybko przyzwyczaja się do smaku określonej mieszanki, każda zmiana może być dla niego nieprzyjemna i spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, ulewania.

Mieszanki dla alergików nie są tak smaczne jak mleko modyfikowane. Czemu dziecko musi je pić?
Mleko modyfikowane swoją słodycz zawdzięcza obecności laktozy (cukier mleczny). Jeśli dziecko ma alergię na białko mleka krowiego i lekarz zalecił podawanie mieszanki mlekozastępczej, to nie ma wyjścia, malec musi ją pić. Niestety, hydroliza, której mleko jest poddawane, by straciło swoje właściwości uczulające, bardzo zmienia jego smak. Dziecko jednak szybko się do niego przyzwyczaja, zwłaszcza jeśli po jego wypiciu czuje się dobrze. Modyfikowana mieszanka jest lekarstwem, malec dzięki niemu ma szansę wyrosnąć z alergii pokarmowej.

Czytaj etykiety
Pomagamy rozszyfrować niektóre nazwy znajdujące się na opakowaniach mleka.
- AR, Mleko antyrefluksowe. Dla dzieci, które często ulewają. Znajdują się w nim substancje zagęszczające, np. mączka chleba świętojańskiego, kleik ryżowy.
- BIFIDUS, Probiotyczne, Plus. Mleko zawierające dodatek probiotyków, czyli dobrych bakterii, m.in. wspomagających odporność.
- LIPIL, LC PUFA. Mleko z dodatkiem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Porcja tych tłuszczów wspomaga rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama