Gdy ktoś w waszej rodzinie jest uczulony lub malec ma już pierwsze objawy alergii, picie „zwykłego” mleka modyfikowanego może mu zaszkodzić. Co podać mu w zamian?

Reklama

Mleka hipoalergiczne
Różnią się od modyfikowanych tym, że dodatkowo zostało w nich zmienione białko (a to ono powoduje uczulenia). Poddano je procesowi częściowej hydrolizy – rozbicia na mniejsze cząstki. Mają one mniejszą siłę uczulania. Zadaniem tego rodzaju mieszanek jest pomóc dziecku w nabywaniu tolerancji na białka mleka (przewód pokarmowy będzie się do nich powoli przyzwyczajał). Mieszanki hipoalergiczne są równie smaczne jak mleka modyfikowane, więc zwykle malec bez problemu je pije.
Dla kogo? Dla maluszków, w których rodzinie ktoś jest uczulony. Takie mleka nie nadają się dla dzieci z już zdiagnozowaną alergią.
Jakie mleka? Np. NAN HA 1, 2, NAN HA Sensitive, Bebiko HA 1, 2 Dobry Apetyt, Bebilon HA 1, 2, Enfamil HA Digest, Humana HA 1, 2.

Mieszanki lecznicze
To tzw. hydrolizaty białka mleka krowiego. Białko zostało poszatkowane na jeszcze mniejsze cząstki niż w mleku HA, dzięki czemu nie powinno powodować reakcji alergicznej. Takie mieszanki to nie tylko posiłek dla maluszka, ale też
i lek, dlatego często nazywa się je leczniczymi. Błona śluzowa przewodu pokarmowego dziecka nie ma kontaktu z uczulającym białkiem, a więc może odpowiednio dojrzeć, by bronić się przed alergenami.
Jednak coś za coś: poszatkowanie białka zmienia smak mleka. Niemowlęta, które dostają je niedługo po urodzeniu, szybko się do niego przyzwyczajają. Nieco trudnej jest w przypadku kilkumiesięcznego malca, który do tej pory pił mleko modyfikowane lub ssał pierś.
Dla kogo? Dla dzieci ze stwierdzoną alergią na białko mleka krowiego oraz takich, u których ryzyko rozwinięcia się alergii jest duże.
Jakie mleka? Tylko na receptę: Nutramigen 1, 2, Bebilon Pepti 1, 2. Przy bardzo silnej alergii lekarz może zalecić podawanie dziecku preparatu, w którym dodatkowo zmieniono skład tłuszczów i węglowodanów (np. Bebilon Pepti MCT, Pregestimil). Podaje się je też maluszkom, które cierpią na zaburzenia wchłaniania.

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla alergika - sprawdź opinie rodziców!

Mieszanki „elementarne”
Niektóre dzieci mają tak silną alergię na białko mleka, że nie pomaga picie nawet zhydrolizowanych mieszanek. Lekarz może zalecić podawanie preparatów, w których źródłem białka są aminokwasy. To tzw. mieszanki elementarne. Je też trzeba traktować jak leki.
Dla kogo? Dla dzieci alergicznych, które również po podaniu mieszanki mlekozastępczej mają objawy uczulenia.
Jakie mleka? Tylko na receptę: Neocate; EleCare (tylko na tzw. import docelowy).
[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Sojowe
To mieszanki, w których nie ma białka mleka krowiego, tylko roślinne, pochodzące z soi. Są nieco lepsze w smaku niż hydrolizowane. Niestety, nie nadają się dla każdego malca, bo – jak wynika z badań – prawie połowa dzieci uczulonych na mleko krowie uczula się również na soję. Sojowych mieszanek nie można podać dziecku bez konsultacji z lekarzem (choć niektóre nie są sprzedawane na receptę).
Dla kogo? Dla dzieci z nietolerancją laktozy oraz alergią na białko mleka krowiego (po zleceniu przez lekarza).
Jakie mleka? Bebiko sojowe 1, 2, Bebiko sojowe 2R oraz sprzedawane na receptę: Bebilon sojowy 1, 2, Humana SL, Isomil, ProSobee 1, 2.

Czy to alergia?
Objawy u każdego dziecka mogą być nieco inne.
- układ pokarmowy: pojawiają się uporczywe kolki, bóle brzuszka, biegunki, zaparcia; dziecko może ulewać lub wymiotować pokarm;
- skóra: najczęściej jest to atopowe zapalenie skóry, wysypka;
- układ oddechowy: maluszek często zapada na infekcje dolnych lub górnych dróg oddechowych;
- układ nerwowy: dziecko jest niespokojne, płaczliwe, źle śpi.

Co robić, gdy dziecko:

→ W ogóle nie chce pić zalecanej mieszanki?
- Nie zniechęcaj się, cierpliwie ją podawaj. Proponuj, gdy maluszek jest senny. Może nie zorientować się, że dostał inne mleko.
- Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, początkowo możesz nową mieszankę mieszać z mlekiem, które do tej pory dziecko piło. Każdego dnia zmieniaj proporcje na rzecz mieszanki mlekozastępczej (np. pierwszego dnia podajesz 90 ml „starego” mleka i 30 ml „nowego”, następnego – 60 ml „starego” i 60 ml „nowego”, potem 30 ml „starego” i 90 ml „nowego”).
- Starszym niemowlętom, powyżej czwartego miesiąca, możesz poprawić smak mieszanki, dodając do niej kleik ryżowy lub sok.

Zjada niewiele. Skład mieszanek leczniczych jest tak skomponowany, że zaspokaja potrzeby maluszka. Pod warunkiem że dziecko wypija tyle mleczka lub niewiele mniej, niż to zalecają normy. Jeśli maluch odmawia picia mieszanki mlekozastępczej lub pije jej niewiele, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Może być konieczne podawanie niemowlęciu wapnia, a także preparatów witaminowo-mineralnych.

Reklama

Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk, CZD

Konsultacja merytoryczna

dr Leszek Olchowik

Specjalista w zakresie alergologii, pulmonologii oraz pediatrii, wieloletni pracownik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Kliniki Pediatrii i Poradni Mukowiscydozy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obecnie pracuje w Szpitalu św. Anny w Piasecznie
Reklama
Reklama
Reklama