Czym jest mikrobiota i jaki ma związek z karmieniem piersią?
Niewidoczne drobnoustroje rządzą naszą planetą i pokrywają całą naszą Ziemię od miliardów lat. Jeśli wyobrazimy sobie, że ich ilość tylko na naszej dłoni przekracza liczbę ludzi na całym świecie, to zaczynamy stwierdzać, że nie może to być bez znaczenia dla zdrowia naszego organizmu.
Mikrobioty a karmienie piersią
Karienie piersią ma kluczowe znaczenie dla powstawania mikrobioty jelitowej. Wyniki nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Jama Pediatrics” potwierdzają, że karmienie piersią ma kluczowe znaczenie dla tworzenia się mikrobioty jelitowej noworodka.
Mikrobiota jelitowa dziecka rozwija się w ciągu pierwszych miesięcy życia, a stan zdrowia dziecka zależy od jakości mikrobioty i jej zdolności do obrony przed chorobami. Wiemy, że mikrobiota jelitowa dzieci karmionych piersią ma inny skład niż tych karmionych butelką – nawet gdy dorosną.
Aby określić, jaki odsetek bakterii jest przenoszony z matki na dziecko podczas karmienia piersią, amerykańscy naukowcy badali przez rok 107 par matek z dziećmi. Śledzili oni skład bakterii znajdujących się w mleku matki, w mikrobiocie skóry z obszaru otoczki brodawki sutkowej matki oraz w mikrobiocie jelitowej dziecka.
W pierwszych miesiącach życia nawet 40% bakterii w mikrobiocie jelitowej dzieci karmionych piersią pochodzi z mleka i skóry matki. Natomiast wprowadzenie pokarmów stałych przed ukończeniem przez dziecko sześciu miesięcy prowadzi do przedwczesnego rozwoju mikrobioty. Ponadto różnorodność bakterii zależy od ilości spożywanego mleka – również po wprowadzeniu pokarmów stałych. Autorzy wyciągnęli wniosek, że obserwacja ta potwierdza zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dla matek dotyczące wyłącznego karmienia piersią do ukończenia przez dziecko sześciu miesięcy i dalszego karmienia jako uzupełnienia pokarmów stałych do ukończenia 12. miesiąca życia.
Teraz wiedzę o mikrobiocie, jej wpływie na zdrowie i życie człowieka oraz najnowsze badania w tej dziedzinie znajdziemy w jednym miejscu – platformie internetowej: BIOCODEX MICROBIOTA INSTITUTE - www.biocodexmicrobiotainstitute.com
Źródło:
Pia S. Pannaraj et al. Association Between Breast Milk Bacterial Communities and Establishment and Development of the Infant Gut Microbiome. Jama Pediatr. Published online May 8, 2017. doi:10.1001/jamapediatrics.2017.0378