Karmienie

Nie chce jeść

Rada na butelkowe kłopoty. Co robić gdy maluch nie chce jeść.
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna


Rady na butelkowe kłopoty. Co robić gdy maluch nie chce jeść.

Pomocy u pediatry szukaj także wtedy, gdy maluch nie ma apetytu. Lekarz może uznać, że nie trzeba zmieniać mleka, bo malec – mimo twych obaw – nieźle przybiera na wadze.

Niejadkom czasem poleca się mleko o zmniejszonej kwasowości (Bebilon pH 5,7), które ułatwia trawienie i zwiększa apetyt. Przyczyną niechęci do jedzenia może być też alergia – wtedy lekarz zaleci maluchowi mieszankę leczniczą.

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

ciąża, zdrowie w ciąży
fotolia
Zdrowie w ciąży
Lekarz radzi: co robić gdy w ciąży pojawi się opryszczka narządów płciowych
Czy opryszczka w ciąży jest groźna dla nienarodzonego dziecka? Odpowiada ginekolg.

Zauważyłam, że w miejscach intymnych pojawiły się małe pęcherzyki. To prawdopodobnie opryszczka. Trochę się tego boję, bo dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Skąd one się biorą i czy są niebezpieczne dla dziecka? Jola Najprawdopodobniej ma pani opryszczkę narządów płciowych wywołana wirusem HSV typu II. To choroba przenoszona drogą płciową . Jej objawem są bolesne pęcherzyki i pieczenie, które pojawiają się po 6-8 dniach po zakażeniu. Należy wtedy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych (przydadzą się np. specjalne chusteczki) i nosić bawełnianą bieliznę. Pyta Pani, czy opryszczka w ciąży może niebezpieczna dla dziecka? Niestety tak. Gdy infekcja przebiega z gorączką, może skończyć się np. poronieniem . A gdy dziecko zakazi się niedługo przed porodem, może grozić mu np. zapalenie mózgu, uszkodzenie wątroby. Ale spokojnie, opryszczkę się leczy ! Lekarz zaleci przyjmowanie Acyklowiru (bywa, że przez całą ciążę), a gdy do zakażenia dojdzie w trzecim trymestrze , maluch urodzi się przez cesarskie cięcie. Czytaj też: Kiedy robi się cesarskie cięcie? Jakie są najczęstsze przyczyny poronień? Groźne choroby w czasie ciąży?

Mama z dziećmi podczas wizyty u lekarza
Fotolia
Aktualności
5 błędów, które popełniają rodzice przy podawaniu dzieciom lekarstw
Te błędy są popełniane nawet przez bardzo ostrożnych rodziców. Sprawdź, czego nie robić, gdy dziecko jest chore.

Gdy dziecko choruje, jest przeziębione, ma katar , rodzice za wszelką cenę próbują je wyleczyć. Często nie mają świadomości, że to, co robią, może szkodzić ich dzieciom. Zmieniają dawki leków , zbyt długo zwlekają z wizytą u lekarza lub za bardzo ufają domowym sposobom leczenia. Jakie są najczęściej popełniane błędy? 1. Podawanie kilku różnych leków bez recepty Lekarstwa na grypę lub przeziębienie często zawierają te same substancje aktywne. Jeśli podajesz dziecku syrop na obniżenie temperatury i kapsułki wspomagające cały system odpornościowy, jest prawdopodobne, że w obu lekach znajdują się te same substancje czynne. Podając dziecku różne lekarstwa podwajasz ich dawkę, a to może być dla niego niebezpieczne. Co robić: Zanim kupisz lek, upewnij się, że zwalcza te objawy choroby, które widzisz u swojego dziecka. Jeśli maluch jest przeziębiony, wystarczy jedno lekarstwo, które zwalcza wszystkie zaobserwowane symptomy choroby. 2. Ignorowanie zaleceń lekarza Jeśli lekarz zalecił stosowanie antybiotyku przez 10 dni, nie kończ kuracji wcześniej, bo stan malca się poprawił. Nawet gdy objawy ustąpią, bakterie wciąż żyją w organizmie dziecka i mogą ponownie zaatakować, a wtedy trzeba będzie powtórzyć całą kurację! Co robić: Podawaj lekarstwa tak długo, jak zalecił to lekarz. Zapytaj o przyjmowania leku wraz z jedzeniem – wtedy kuracja będzie dla dziecka mniej uciążliwa. 3. Podawanie leków niezgodnie z ich przeznaczeniem Jeśli chcesz, aby twój maluch zasnął podczas podróży i podajesz mu leki przeciwalergiczne działające usypiająco, popełniasz błąd! Dzieci, które nie są alergikami, mogą reagować odwrotnie – będą bardziej pobudzone. Co robić: Jeśli twoje dziecko nie jest alergikiem, nie podawaj mu leków na alergię. W podróży zastosuj środki przeznaczone dla dzieci lub zajmij malca zabawą. 4. Zmiana dawek leków...

niemowlę, leżenie na brzuszku
Fotolia
Zdrowie
8 pytań o zakażenie układu moczowego u niemowląt
Bakterie układu moczowego mogą zaatakować dziecko w każdej chwili. Wywołują zakażenie układu moczowego – chorobę trudną do wykrycia i leczenia. Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości.

Skąd ta nagła gorączka u dziecka – zastanawiasz się, kiedy słupek rtęci na termometrze znowu przekracza 39°C. Przecież maluch nie ma kataru , nie kaszle , jego kupki są bez zarzutu. Może tylko moczy więcej pieluszek. Diagnoza lekarska jest dla ciebie zaskoczeniem. Niestety, zakażenie układu moczowego to częsta choroba u dzieci. Jeśli nie chcesz, by po raz kolejny cię zaskoczyła, dowiedz się o niej jak najwięcej. 1. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego? Malec ma gorączkę, choć z pozoru nic mu nie dolega (nie ma oznak przeziębienia czy innej choroby dróg oddechowych) . Częściej niż zwykle robi siusiu (może wtedy popłakiwać z bólu), a jego mocz ma bardzo intensywny zapach. Koniecznie wtedy odwiedź pediatrę. 2. Co najczęściej jest przyczyną zakażeń? Zwykle zakażenia dróg moczowych są spowodowane przez bakterie , które mogą dostać się do dróg moczowych dziecka różnymi drogami. „Od góry”– z układu krążenia lub „od dołu” – z okolic krocza, odbytu, ujścia cewki moczowej lub napletka. Zdarza się też, że zakażeniu układu moczowego towarzyszą wady wrodzone układu moczowego lub zaburzenia czynności pęcherza . 3. Czy smyk musi przejść jakieś badania? Lekarz zleci na pewno badanie ogólne moczu oraz posiew . To dzięki nim będzie wiadomo, czy dziecko ma zakażenie. Świadczy o tym podwyższona liczba leukocytów (białych krwinek) w moczu (u chłopców powyżej pięciu w polu widzenia, u dziewczynek powyżej dziesięciu), a także obecność w nim białka lub erytrocytów. Posiew pozwala stwierdzić, jakimi bakteriami dziecko zostało zaatakowane. Zobacz: Normy badań ogólnych krwi i moczu dziecka 4. Czy maluch powinien mieć wykonane USG? USG powinno przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć wadę anatomiczną...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj