Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Nie chce piersi

Odwraca główkę od piersi albo wypija ledwie kilka łyków i już śpi. Co robić?
Katarzyna Raczek-Pakuła - pediatra
lek. Katarzyna Raczek-Pakuła
Konsultacja merytoryczna


Odwraca główkę od piersi albo wypija ledwie kilka łyków i już śpi. Co robić? Karmić przez sen, podać butelkę? Znamy lepsze sposoby!

Mamy dla Ciebie świetną wiadomość: niejadek może polubić ssanie piersi. Kilka sprawdzonych sposobów, jak go do tego przekonać, zdradziła nam dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra, która od lat pomaga mamom mającym problemy z karmieniem dzidziusia. Jej doświadczenia pokazują, że
z małym niejadkiem można sobie poradzić i wcale nie trzeba „przechodzić na butelkę”.

Wybudzaj i zachęcaj do ssania
To absolutnie konieczne w pierwszych dniach życia dziecka. Noworodek powinien ssać pierś co najmniej osiem razy na dobę, mniej więcej co trzy godziny (także w nocy!). Niektóre dzieci, szczególnie mniejsze i przedwcześnie urodzone, śpią dużo – bo są jeszcze dość słabe. Dlatego do czasu, aż maluszek nie nauczy się płaczem upominać o swoją porcję mleka, musisz go budzić na karmienia.

Odciągaj pokarm i dokarmiaj
Nawet jeśli Twój noworodek ssie co trzy godziny, ale za to krótko, szybko zasypia i nie daje się już wybudzić, odłóż go do łóżeczka, a sama odciągnij do końca pokarm z piersi, którą przed chwilą ssał. To ważne, bo pod koniec mleko jest znacznie bardziej kaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Gdy odciągniesz pokarm, od razu podaj go dziecku. Łatwo powiedzieć, ale co zrobić, jeśli ono ciągle śpi? Katarzyna Raczek-Pakuła poleca metodę „na palec”: smyk ssie Twój palec, a Ty w kącik jego ust wkładasz strzykawkę (bez igły!) z mlekiem i naciskasz tłok. Lekko, żeby dziecko się nie zakrztusiło.

Nie podawaj mleka z butelki
Ani odciągniętego, ani modyfikowanego. To największy błąd, jaki możesz popełnić w pierwszym miesiącu życia maluszka. Z butelki mleko ssie się inaczej niż z piersi.

Zmień pozycję karmienia
Przyczyną odmowy ssania czasem bywa to, że mleko wypływa z piersi zbyt szybko. Noworodek nie zdąża go przełknąć, krztusi się. Zmień pozycję karmienia, zanim malec zniechęci się do ssania. Zacznij go karmić w pozycji siedzącej, a potem połóż się na plecach. Mleko będzie leciało „do góry”, a więc wolniej. Dzidziuś przestanie się krztusić i szybciej polubi ssanie.

Masuj piersi, gdy malec ssie
Niektóre dzieci nie chcą ssać, bo mleko z piersi wypływa dla nich zbyt wolno. Podczas karmienia głaszcz pierś i masuj – w kierunku brodawki. To przyspieszy wypływ pokarmu.

Poczekaj, aż odbije mu się powietrze
Są niemowlęta, które ssą błyskawicznie, opróżniają pierś po pięciu minutach. Niestety, jednocześnie łykają dużo powietrza. W żołądku tworzy się wtedy bańka, która powoduje ból brzuszka. Przytrzymaj dziecko chwilę w pozycji pionowej, poczekaj, aż mu się odbije, i jeszcze raz zaproponuj pierś. Warto również zmienić pozycję karmienia na leżącą.

Karm, gdy jest zmęczony i senny
Dwu-, trzymiesięczne maluchy mogą odmawiać ssania dlatego, że miały nieprzyjemne doświadczenia związane z karmieniem, np. bolał je brzuszek, krztusiły się. Nigdy nie przystawiaj dziecka do piersi na siłę. Spróbuj karmić malucha, gdy jest zmęczony czy senny. A w ciągu dnia odciągaj mleko i podawaj je dziecku np. z kubeczka.

Pozwól zrobić...kupkę!
Często się zdarza, że pite właśnie mleczko „porusza” pokarm, który jest w jelitach. Dziecko pręży się, bo musi zrobić kupkę, i nie chce w tym momencie ssać. Połóż je w łóżeczku, pomasuj brzuszek. Gdy zrobi kupkę, zmień pieluszkę i spróbuj jeszcze raz przystawić do piersi.

Zapewnij szkrabowi spokój
Trzymiesięcznego brzdąca interesuje i rozprasza wszystko, co znajduje się obok: zabawki, lampki, dzwonek do drzwi, telewizor, starsze rodzeństwo. Wybierz do karmienia spokojne miejsce, włącz cichą muzykę, ścisz telefon, wyłącz telewizor.

Posmaruj żelem dziąsła
Malec często odmawia ssania, gdy swędzą go dziąsła w czasie ząbkowania. Przed karmieniem posmaruj mu je specjalnym żelem – chłodzi, uśmierza ból i swędzenie.

Sprawdź, czy nie jest chory
Jeśli smyk ma zapalenie ucha, katar czy pleśniawki, nie będzie miał ochoty na jedzenie, bo ssanie jest wtedy nieprzyjemne. Gdy zauważysz, że malec nie chce ssać, a przy tym stał się marudny, ma gorączkę lub zachowuje się tak, jakby go coś bolało, idź z nim do lekarza. Kiedy wyzdrowieje, znów polubi mleko.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

mama, noworodek, karmienie piersią
Karmienie
Gdy dziecko nie chce ssać
Twoje dziecko odwraca głowę lub po kilku łykach puszcza pierś i płacze? Karmienie piersią czasem sprawia trudności. Sprawdź, co zrobić, by niemowlę chciało ssać.

Odciągaj trochę mleka przed karmieniem Jeśli dziecko ssie łapczywie, pokarm wręcz tryska mu do buzi. A wtedy dziecko krztusi się. Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też zmienić pozycję do karmienia na taką, by główka szkraba znajdowała się nad twoją piersią. Karm częściej Rób tak, jeśli dziecko często ulewa . Pamiętaj, by karmić niemowlę mniejszymi porcjami. A po karmieniu zawsze poczekaj, aż dziecku odbije się połknięte powietrze. Pomasuj brzuszek Gdy niemowlę boli brzuch, ma prawo nie mieć ochoty na jedzenie. W takiej sytuacji może pomóc masaż brzuszka . Nakarm dziecko dopiero wtedy, gdy brzuszek przestanie je boleć. Dbaj o swoją dietę Dziecko może odmawiać ssania, gdy zjesz np. czosnek, cebulę czy fasolę. Dlatego zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia nie jedz produktów wzdymających (kapusty, fasoli, grochu, czosnku). Jeśli dziecko nie ma kłopotów z brzuszkiem, wprowadzaj je do swojej diety – ale w niewielkich ilościach i stopniowo. Zrezygnuj ze smoczka Smoczek podawany w pierwszych tygodniach życia może zaburzać prawidłowe ssanie. Gdy musisz czasem nakarmić dziecko odciągniętym pokarmem, najlepiej rób to łyżeczką, strzykawką, specjalnym kieliszkiem, ewentualnie butelką ze smoczkiem, który jak najbardziej przypomina pierś.   Sprawdź, czy dziecko nie ząbkuje Podczas wyrzynania się ząbków dziecko często odmawia jedzenia, bo dziąsełka je bolą. Wtedy na kilka minut przed karmieniem posmaruj niemowlęciu dziąsła żelem na ząbkowanie – uśmierzy ból i swędzenie. Ząbkujące dziecko często przystawiaj do piersi, nawet na krótki czas (ssanie rozmasuje dziąsła). Bądź spokojna Jeśli będziesz się denerwować, dziecko także stanie się niespokojne. A w takiej atmosferze trudno ssać mleczko. Dlatego podczas karmienia piersią staraj się zrelaksować:...

niemowlę i mama
fotolia.com
Karmienie
Dziecko chwilę ssie, a potem odpycha pierś
Niemowlę chwilę ssie pierś, a potem odpycha się i krzyczy? Przeczytaj, jak temu zaradzić.

Gdy dziecko ssie, po chwili uruchamia się odruch wypływu pokarmu – poczujesz to jako lekkie mrowienie w piersi. Jeśli jednak mleko wypływa zbyt szybko, niemowlę może się krztusić, a to nie jest przyjemne. Wtedy może krzyczeć i odpychać pierś. Co robić, gdy dziecko podczas ssania piersi się krztusi Przystawiać dziecko do piersi, gdy jest spokojne, ale jeszcze nie bardzo głodne. Spróbuj też zmienić pozycję  do karmienia, np. na leżącą na plecach – pokarm wtedy będzie wypływał nieco wolniej. Gdy to nie pomaga i dziecko nadal się krztusi, podnieś je do pozycji pionowej, poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze . Odciągnij trochę mleka i ponownie przystaw dziecko do piersi. Czytaj też: Kłopoty z karmieniem piersią

Karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Mały ssak: ciągle przy piersi
Znasz to. Nawet na moment nie możesz odłożyć swojego dziecka do łóżeczka, bo gdy tylko odstawiasz je od piersi, zaczyna płakać. Czy to znaczy, że Twój noworodek się nie najada.

Karmienie piersią może być stresujące, szczególnie, gdy dziecko zachowuje się, jakby ciągle było głodne: domaga się ssania, płacze po odstawieniu od piersi. Powodów, dla których tak robi, może być naprawdę wiele. Oto najczęstsze z nich. Noworodek nie potrafi zjeść dużo na raz Noworodek ma malutki żołądek. Mieści się w nim niewielka ilość mleka. A i w Twoich piersiach w pierwszych kilkunastu godzinach po porodzie jest go niedużo. Smyk wypija niewiele: początkowo kilka mililitrów, potem kilkadziesiąt, do 100–120 po kilku dniach. Dlatego musi ssać często, bo szybko robi się głodny. Pamiętaj jednak, że pierś w buzi malucha nie zawsze oznacza jedzenie. Jak poznać, że dziecko naprawdę je? Usłyszysz charakterystyczne odgłosy, jakby postękiwanie. To dlatego, że ssanie oraz przełykanie jest dla malca ciężką pracą. Gdy odczuwa duży głód, ssie szybko. Kiedy się trochę nasyci, zaczyna jeść spokojnie. Noworodek ma silny instynkt ssania Najmłodsze niemowlaki mają bardzo silny odruch ssania. Warto im pozwolić na częstsze jedzenie, ale nie non stop. Jeśli nawet na chwilę nie możesz odłożyć dziecka do łóżeczka, spróbuj podać mu smoczek gryzaczek (ale możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy maluch ma już wyrobiony prawidłowy odruch ssania, czyli około szóstego tygodnia). Noworodkowi brakuje mleka Tuż po porodzie to normalne, ale kryzysy laktacyjne mogą się też zdarzać później, szczególnie około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca. Nie martw się: będziesz miała tyle mleka, ile potrzebuje twój noworodek, pod warunkiem że pozwolisz mu ssać tak często, jak chce. Nawet co chwila. Noworodkowi może chcieć się pić W gorące dni maluszek nieustannie domaga się piersi, bo ciągle chce mu się pić, a na początku karmienia w mleczku jest dużo wody. Dziecko ssie bardzo często (nawet co 15 minut), za to krótko. Nie jest głodne, więc spija tylko wodniste...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak