Fizjologia karmienia piersią
Ssanie piersi przez dziecko pobudza wytwarzanie mleka, dlatego zalecane jest przystawienie go do piersi po porodzie tak szybko, jak to jest możliwe.
- "Przewodnik po karmieniu piersią"
Położna pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie i dziecka pozycję do karmienia.
Piersi przed ciążą... oraz w czasie karmienia
W czasie ciąży piersi stają się większe i cięższe, a otoczka, czyli obszar wokół sutka, ciemnieje i powiększa się. Hormony uwalniane w czasie ciąży stymulują rozwój przewodów mlecznych oraz gruczołów i pęcherzyków mlecznych. W drugiej połowie ciąży uwalniany jest hormon prolaktyna, który inicjuje wytwarzanie pokarmu.
[CMS_PAGE_BREAK]
Podczas kilku pierwszych dni Twoje piersi wytwarzać będą siarę gęsty, żółtawy płyn, bogaty w proteiny i witaminy, a także przeciwciała chroniące niemowlę przed infekcjami. Chociaż wydaje się, że jest jej niewiele stanowi szczególnie wartościowy pokarm dla Twojego dziecka. Im częściej przystawiasz niemowlę do piersi, tym szybciej zaczną wytwarzać mleko. Zazwyczaj dzieje się to po około trzech dniach.
Gdy mleko zacznie napływać, prawdopodobnie będziesz odczuwała mrowienie w piersiach za każdym razem, gdy zbliżać się będzie pora karmienia. Możliwe jest także sączenie się mleka. Jest to tzw. odruch wypływu pokarmu, gdy komórki wokół pęcherzyków mlecznych wypychają mleko do przewodów mlecznych i dalej do zatok mlecznych. Możesz także odczuwać delikatny ból brzucha, który jest oznaką kurczenia się macicy podczas karmienia.