Pożegnanie z karmieniem piersią
Podpowiadamy co zrobić, aby odstawienie od piersi nie było przykrym przeżyciem.
Pediatrzy zalecają, aby niemowlę otrzymywało mleko matki co najmniej do szóstego miesiąca życia. W tym momencie trzeba włączyć do jego diety nowe produkty. Jak jednak postępować, gdy zakochany w mamie trzylatek nie chce zasnąć inaczej niż przy piersi? Podpowiadamy, co zrobić, aby odstawienie od piersi nie było przykrym przeżyciem.
Prawie każda kobieta może karmić swoje dziecko piersią, dostarczając mu w ten sposób nie tylko składników odżywczych, ale i dużo uczuć i miłości. Ostatnie badania dowodzą, że kobiety karmiące swoje dziecko w czasie pierwszych dwóch godzin po porodzie dwukrotnie wydłużają okres karmienia w porównaniu z matkami, które rozpoczynały karmienie dopiero pięć-siedem godzin później. Pediatrzy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie zalecają, aby dziecko było karmione wyłącznie pokarmem naturalnym do szóstego miesiąca życia. Tak karmione dzieci są zdrowsze, bardziej odporne i spokojniejsze.
Coś się kończy, coś się zaczyna
Ssanie piersi jest dla dziecka czymś więcej niż tylko zaspokajaniem pragnienia i głodu. Bliskość mamy podczas karmienia sprawia, że czuje się ono spokojnie i bezpiecznie. Są to uczucia niezbędne do jego prawidłowego rozwoju . Niemowlę czuje ciepło ciała i zapach matki, zapamiętuje jej twarz i głos. To wspaniałe chwile, podczas których pomiędzy matką a dzieckiem wytwarza się niezwykła, niepowtarzalna więź.
Nadchodzi jednak moment, kiedy trzeba pożegnać się z piersią mamy. To nie tylko zmiana sposobu odżywiania, ale i zmiana w relacji matka – dziecko, naturalny proces, który pozwala dziecku na uniezależnienie się.
Kiedy karmimy po raz ostatni?
Zdania pediatrów są podzielone. Niektórzy zalecają karmienie piersią przez pierwszy rok życia, inni twierdzą, że także w drugim jest to bardzo korzystne dla dziecka (m.in. ze względu na zgryz dziecka, mający wpływ na jego mowę). Mamy często odstawiają dziecko...