Gdy pierś nie wystarcza
Czasami podanie mleka z butelki jest po prostu konieczne. Czy wiesz, jaka mieszanka będzie dla twojego dziecka najlepsza, jak ją dobrze przygotować i podawać?
- Katarzyna Pinkosz
Mimo najlepszych chęci czasem karmienie piersią się nie udaje: winna może być np. twoja choroba i przyjmowane leki albo silny stres... Zamiast robić sobie wyrzuty, wybierz najlepsze mleko dla maleństwa. Nowoczesne mieszanki są naprawdę dobrej jakości.
Mleko dla smyka
Porozmawiaj z pediatrą. Doradzi on, czy twoja pociecha może pić mleko dla dzieci zdrowych, czy raczej specjalistyczne.
Wcześniak. Pediatra może zalecić mieszankę dla wcześniaków o specjalnym składzie, wzbogaconą m.in. w wielonienasycone kwasy tłuszczowe konieczne do budowy układu nerwowego.
Zdrowe niemowlę. Zwykle może pić mleko modyfikowane początkowe. Jego bazą jest mleko krowie, ale tak zmienione, by było odpowiednie dla niemowlęcia.
Alergik. Jeśli w waszej rodzinie są alergicy, lekarz może doradzić podawanie malcowi mleka hypoalergicznego (HA). Gdy dziecko już ma alergię, konieczna jest specjalna mieszanka lecznicza.
Dobrze przygotuj
Przeczytaj wszystko, co jest napisane na opakowaniu. Umyj i wyparz wrzątkiem butelkę i smoczek. Zagotuj wodę do przygotowania mieszanki (najlepiej butelkowaną, niskozmineralizowaną, niegazowaną). Wystudź ją do temperatury około 40°C i wlej do butelki – tyle, ile producent zaleca na opakowaniu (zgodnie z wiekiem dziecka). Wsyp proszek, używając dołączonej miarki. Gdy zamkniesz szczelnie butelkę, potrząsaj nią do całkowitego rozpuszczenia proszku (nie powinno być żadnych grudek). Nigdy nie wstawiaj mleka do mikrofalówki, bo podgrzewa się ono w niej nierównomiernie i dziecko może się poparzyć. Przed podaniem maluchowi mieszanki wylej kilka kropli na przegub swojej dłoni. Powinny być ciepłe, ale nie parzyć.
Jak często?
Pediatrzy doradzają, żeby maleńkiemu dziecku podawać mieszankę wtedy, gdy jest głodne – czyli na żądanie (i nie trzeba go dopajać). Maluszek często na raz zjada niewiele i może robić się głodny szybciej niż dopiero po kilku godzinach! Początkowo może ci być trudno ocenić, kiedy ma ochotę na mleczko. Szybko jednak nauczysz się to rozpoznawać. Twoje dziecko z kolei z czasem zacznie jeść regularniej i w większych odstępach czasu.
Wygodnie i prawidłowo
Nie podawaj butelki z mlekiem dziecku, które leży płasko na pleckach. Może się zakrztusić!
1. Weź maluszka na ręce. Jego główkę oprzyj w zgięciu swego łokcia. Plecki podtrzymuj mu przedramieniem. Główka dziecka powinna być uniesiona nieco wyżej
niż reszta ciała.
2. Drugą ręką przytrzymuj butelkę. Przechyl ją tak, by smoczek przez cały czas (i w całości) był wypełniony pokarmem.
3. Po posiłku unieś malca w pozycji pionowej. Poczekaj, aż odbije mu się powietrze.