Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią, noworodek
Karmienie

Jak nauczyć się karmić piersią

Wydaje ci się, że akurat twój bobas nie ma odruchu ssania, a twoje piersi – jako jedyne na sali porodowej – nie wypełniły się mlekiem? Na szczęście to nieprawda.

Twój lekarz przekonuje, że nie ma nic łatwiejszego od karmienia, ale ty tyle słyszałaś o zastojach i pogryzionych brodawkach... Boisz się, że sobie nie poradzisz. Na szczęście możesz uniknąć kłopotów!

Wybierz odpowiedni biustonosz do karmienia
Najlepszy będzie model z szerokimi, elastycznymi ramiączkami, bawełniany (koronka podrażni brodawki) i bez fiszbin, które mogą cię uciskać. Sprawdź, czy ma odpinane miseczki – to bardzo wygodne!

Nie hartuj brodawek ani nie myj ich mydłem
Hartowanie, czyli szorowanie brodawek szorstką gąbką, aby stwardniały, bardziej szkodzi, niż pomaga. Piersi karmiącej mamy są naturalnie natłuszczane i dezynfekowane przez wydzieliny gruczołów, które znajdują się na otoczce brodawki. By nie zmywać tych cennych substancji, myj piersi samą wodą.

Spędźcie razem pierwsze godziny po porodzie
Czy wiesz, że noworodek położony tuż po porodzie na brzuchu mamy umie podpełznąć do jej piersi i zacząć ssać? To dowód na to, że dziecko rodzi się przygotowane do picia maminego mleka. Pamiętaj jednak, że podanie mu butelki z osłodzoną wodą (częsta praktyka w szpitalu) może zaburzyć mechanizm ssania. Najlepiej więc, aby po porodzie smyk był z tobą i w ciągu dwóch godzin od narodzin spróbował trochę possać.

Poproś położną o pomoc w przystawieniu malca
Gdy będziesz robiła to po raz pierwszy, poproś położną, aby pokazała ci, jak to zrobić. Jeśli smyk ma zaciśnięte wargi, dotknij ich palcem albo brodawką. Gdy otworzy buzię, przytul go do piersi. Zwróć uwagę na ułożenie ciała malca: powinien leżeć na boku, przytulony brzuszkiem do twojego brzucha. Pamiętaj o zasadzie: ucho–ramię–biodro: te miejsca na ciele smyka muszą być w jednej linii.

Przyjrzyj się bobasowi przy piersi
Maluszek powinien mieć szeroko otwartą buzię wypełnioną piersią, a dolną wargę wywiniętą na zewnątrz. Jego broda i nosek są wtulone w pierś. Nie martw się, że smykowi może zabraknąć powietrza. Skrzydełka jego noska są rozszerzone, dzięki czemu nic nie przeszkadza mu w oddychaniu. Nie uciskaj piersi, aby ułatwić mu zaczerpnięcie powietrza – w ten sposób możesz doprowadzić do zatkania się kanalików mlecznych.

Posłuchaj odgłosów w trakcie ssania
Jeśli zamiast miarowego postękiwania słyszysz cmokanie, oznacza to, że malec zbyt płytko chwycił brodawkę. Wtedy delikatnie wsuń mały palec w kącik jego ust, wyjmij brodawkę i przystaw go jeszcze raz. Gdy dziecko chwyta pierś zbyt płytko, oboje na tym cierpicie. Malec – bo się nie najada, ty – bo karmienie sprawia ci ból, a brodawki mogą krwawić. Pamiętaj: karmienie nie może boleć. Jeżeli brodawki już są popękane, często je wietrz, a po karmieniu rozprowadź na nich kilka kropel własnego pokarmu i pozostaw do wyschnięcia. Nie stosuj kapturków ochronnych na piersi, bo zakłócają mechanizm ssania maluszka.

Podczas karmienia postaraj się zrelaksować
Im jesteś spokojniejsza, z tym większą łatwością płynie mleko. Poza tym twoje emocje udzielają się dziecku. Odpoczywaj i nie denerwuj się, nawet jeśli nie wszystko ci wychodzi – wkrótce będziesz umiała karmić z zamkniętymi oczami!


Dyskutuj na forum: Jakie miałyście problemy podczas karmienie piersią?

Nasze historie: karmienie piersią [WIDEO]

Enfamil - trudności z karmieniem piersią
Fotolia
Karmienie
Masz trudności z karmieniem piersią? My mamy na to radę!
Każde karmienie piersią to doskonały sposób na nawiązanie wyjątkowej, bliskiej więzi z dzieckiem. Niestety karmienie naturalne czasem sprawia nam trochę kłopotów. Są jednak na to sposoby!

var _gde_salsfvpknm = new Image(1,1); _gde_salsfvpknm.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ciTg68_h29cE4SDQnGsAGbbuzZWY7E9lYpwTei4xoDX..7/stparam=salsfvpknm/fastid=drqqqgvcbshtuefhpvuddabkddjx'; Ze względu na optymalny skład mleka mamy eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, a później kontynuowanie go także w trakcie rozszerzania diety. Niestety wiele młodych mam rezygnuje z niego po kilku nieudanych próbach, a to wszystko przez pojawiające się trudności takie jak zbyt mała ilość pokarmu czy przeciwnie – jego nawał. Nie warto jednak poddawać się tak łatwo! Na każdy problem jest rozwiązanie, wystarczy trochę cierpliwości i wiedzy. Problemy z karmieniem piersią 1. Zbyt mała ilość pokarmu . Wiele młodych mam skarży się na to, że nie mają wystarczającej ilości mleka, przez co maluszek nie najada się do syta, a samo karmienie jest uciążliwe zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Co robić? Przede wszystkim zachowaj spokój, bo stres na pewno nie pomoże ani Tobie, ani dziecku. Co więcej, może nawet jeszcze bardziej zmniejszyć ilość wytwarzanego pokarmu lub w ogóle zahamować laktację. Pamiętaj, że ssanie stymuluje produkcję mleka przez organizm, dlatego staraj się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Możesz także spróbować odciągnąć trochę pokarmu za pomocą laktatora, a przed karmieniem masować piersi okrężnymi ruchami lub położyć na nie ciepły okład. Uzbrój się w cierpliwość – początki mogą nie być łatwe, ale Twój trud się opłaci. Zwykle szybko udaje się pobudzić laktację. 2. Nawał pokarmu. Być może wydaje Ci się, że to żaden problem – w końcu od przybytku głowa nie boli, ale uwierz, że zbyt duża ilość pokarmu też może sprawiać trudności młodej mamie i jej maleństwu. Co robić? Część mam, które...

Karmienie
Rady na dobry początek
Pierwsze dni mają ogromny wpływ na to, czy będziesz karmić piersią. Maluszek musi nauczyć się prawidłowo ssać, Ty – dobrze przystawiać go do piersi. Uwierz, że się uda!

  Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i Ty, i maleństwo czujecie się dobrze, spróbuj je nakarmić. Nie ma pokarmu? U niektórych kobiet pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko jest na świecie, a Ty wciąż nie masz pokarmu, koniecznie przystaw je do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie maluszkowi wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. Tak, by było wam wygodnie, a maluszek prawidłowo ssał i mógł najeść się do syta. Jak to zrobić? Krok po kroku W pierwszych dniach po porodzie specjaliści polecają – jako najwygodniejsze dla mamy – karmienie na leżąco. Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Maleństwo powinno leżeć na boczku, zwrócone w Twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu Twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki malucha. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie Twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do maleństwa. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj dziecko do piersi, nie zaś odwrotnie: pierś do maluszka! Maleństwo powinno uchwycić brodawkę wraz z dużą częścią otoczki. Ma przy tym wywinięte wargi. Gdy ssie, słychać wyraźne odgłosy przełykania, które przypominają postękiwanie. Nie martw się, to wcale nie oznacza, że szkrab się męczy. Jeśli widzisz, że...

pierś, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie
Rady na kłopoty - karmienie piersią
Bolesne piersi, za mało mleka, maluszek, który nie chce ssać... Czasem masz ochotę rzucić to wszystko i podać smykowi butelkę z mlekiem. Poczekaj!

Ponad 95 proc. kobiet w ciąży postanawia, że będzie karmić dziecko piersią. Dlaczego nie wszystkim to wychodzi? Za wcześnie się poddają, bo wydaje im się, że robią coś źle albo ich pokarm jest za chudy. Zanim sięgniesz po butelkę, powalcz o karmienie. Jest o co! Pomożemy ci w tym. 1. Problem: Dziecko gryzie pierś, masz poranione brodawki Coś jednak jest nie w porządku! Dziecko zbyt płytko chwyta pierś, nie może wyssać tyle mleka, ile by chciało, i rani brodawki. Rozwiązanie: Zmień sposób przystawiania dziecka do piersi Poczekaj, aż szeroko otworzy buzię, a wtedy szybkim ruchem przysuń jego główkę do piersi. Sprawdź, czy objął ustami sporą część otoczki. Podczas ssania usłyszysz charakterystyczny odgłos postękiwania, a nie cmokania. Jeśli widzisz, że malec źle uchwycił pierś , włóż mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie, a po chwili jeszcze raz przystaw maleństwo do piersi. Do czasu, aż brodawki się nie wygoją, po każdym karmieniu smaruj je swoim mlekiem (ma właściwości gojące) lub maścią (Bepanthen, Castor Equi). 2. Problem: Masz wklęsłe brodawki, dziecku trudno je uchwycić Trochę cierpliwości. Z czasem brodawki się prawidłowo ułożą. Nie rezygnuj z karmienia piersią. Staraj się przystawiać noworodka do piersi, gdy nie jest jeszcze strasznie głodny – wtedy będzie spokojniej ssać. Rozwiązanie: Bezpośrednio przed karmieniem spróbuj trochę wyciągnąć brodawkę, np. za pomocą laktatora Pomiędzy karmieniami noś nakładki korekcyjne (np. Niplette). Jeśli musisz niemowlę dokarmiać, rób to łyżeczką lub kubeczkiem, nie butelką. 3. Problem: Masz mało mleka, dziecko się nie najada Tak się zdarza nie tylko w pierwszych dniach karmienia , ale też później. Mleka jest mniej, niż niemowlę potrzebuje. Rozwiązanie: Często przystawiaj dziecko do piersi Najlepiej połóż się z nim do łóżka i pozwalaj...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak