Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Jak odciągać pokarm?

Na początku nie jest to wcale łatwe. Podpowiadamy, jak krok po kroku odciągać pokarm.

 




Na początku nie jest to wcale łatwe. Podpowiadamy, jak krok po kroku odciągać pokarm.




Przygotuj się na to, że początki mogą być zniechęcające, a odciąganie mleka będzie trwało długo - od 20 do 40 minut a nawet dłużej. Dlatego zapewnij sobie spokojne i wygodne miejsce oraz opiekę do dziecka, abyś mogła skoncentrować się na tym, co będziesz robić.

1. Pół godziny przed ściąganiem pokarmu wypij szklankę ciepłego napoju.
2. Weź ciepły prysznic lub połóż na piersi kompres.
3. Posłuchaj ulubionej muzyki lub spróbuj w inny sposób się odprężyć.
4. Wypływ mleka pomaga też pobudzić myślenie o dziecku lub o karmieniu piersią.
5. Teraz delikatnie pomasuj piersi. Ruchy powinny przypominać głaskanie. Masuj całą pierś w różnych kierunkach.
6. Teraz odciągnij pokarm. Jeśli robisz to ręcznie, połóż dłoń na piersi tak, by kciuk był na górze, na krawędzi otoczki brodawki, a reszta palców pod spodem. Następnie naciskaj pierś kciukiem i palcem wskazującym uciskając tylko otoczkę. Rób to rytmicznie po całym obwodzie brodawki. Potem odciągnij mleko z drugiej piersi, a następnie znów wróć do pierwszej.

Zobacz także:
Kiedy odciągać pokarm z piersi
Przechowywanie odciągniętego pokarmu

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

odciaganie pokarmu metoda 7 5 3
Adobe stock
Karmienie
Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 wspomaga laktację
Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 nosi nazwę schematu Chele Marmet. Stworzyła go specjalistka z Instytutu Laktacji w Kaliforni. Metoda 7 5 3 polega na odciąganiu pokarmu po każdym karmieniu, z każdej piersi, przez określony w minutach czas.

Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 warto polecić każdej kobiecie, która chce stymulować laktację. Aby do tego doszło, schemat Chele Marmet trzeba kontynuować przez minimum 7 dni z rzędu. Metoda pozwala odciągnąć maksymalną ilość pokarmu w najkrótszym możliwym czasie: 30 lub 20 minut – odciąganie pokarmu tym sposobem obejmuje dwa schematy, które podajemy niżej. Spis treści: Schematy odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Zasady odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Dodatkowe rady ułatwiające odciąganie pokarmu Schematy odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Dłuższy schemat 7 5 3 wymaga odciągania pokarmu przez 30 minut . Wykonuje się go następująco: 7 minut z jednej piersi, 7 minut z drugiej, 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej, 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej. Można też zastosować krótszy, 20-minutowy schemat 5 3 2 , jeśli kobieta nie ma czasu na realizację dłuższego schematu. Ten krótszy wygląda następująco: 5 minut z jednej piersi, 5 minut z drugiej, 3 minut z jednej, 3 minut z drugiej, 2 minuty z jednej, 2 minuty z drugiej. Jeżeli kobieta zastosuje podwójny laktator , którym można odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie, schemat dłuższy skraca się do 15 minut, a krótszy do 10. To wygodne rozwiązanie, gdyż przy stosowaniu schematu dłuższego, przez pierwsze 10 dni odciąganie pokarmu 8 razy na dobę w sumie zajmuje aż 4 godziny. Zasady odciągania pokarmu metodą 7 5 3 Aby metoda była skuteczna, należy przestrzegać określonych zasad odciągania pokarmu: odciąganie pokarmu trzeba przeprowadzać 8-10 razy w ciągu doby , w tym przynajmniej raz w nocy, aby uzyskać efekt stymulacji laktacji , metoda powinna być stosowana minimum przez tydzień, odciąganie pokarmu musi za każdym razem odbywać się po karmieniu , nie ma znaczenia, od której piersi rozpocznie się odciąganie pokarmu, do...

bolące sutki przy karmieniu
Adobe Stock
Karmienie
Bolące sutki przy karmieniu: 4 przyczyny i sposoby na złagodzenie bólu
Bolące brodawki i sutki podczas karmienia to problem wielu mam karmiących piersią. Piersi przy karmieniu są często nabrzmiałe i twarde jak kamień, a brodawki mogą nawet popękać. Ból piersi można jednak łatwo złagodzić, jeśli znasz sposoby na bolące sutki.

Na bolące sutki narzeka wiele karmiących mam, bo piersi podczas karmienia są wyjątkowo wrażliwe. Na szczęście bolące sutki i poranione brodawki to problem, z którym możesz sobie poradzić. Zamiast odstawiać dziecko od piersi, wypróbuj proste sposoby na bolące sutki podczas karmienia.  Spis treści: Bolące sutki na początku karmienia Bolące sutki podczas karmienia Bolące sutki a zastój pokarmu Bolące sutki a zapalenie piersi Bolące sutki na początku karmienia Dwa lub trzy dni po porodzie, twoje piersi mogą stać się wyjątkowo ciężkie i twarde. Z brodawek może samoistnie wyciekać mleko. Bolące sutki to wówczas efekt nawału pokarmu: twoje dziecko jeszcze nie potrzebuje zbyt dużej ilości mleka, tymczasem twoje piersi wytwarzają go aż nadto. W przypadku nawału pokarmu może pojawić się też lekka gorączka. Nie lekceważ jej, bo możesz w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia piersi. Co pomoże na bolące sutki, gdy masz nawał pokarmu? Zastosuj ciepły okład np. z ogrzanej, tetrowej pieluszki. Delikatnie pogłaszcz ciepłymi dłońmi swoje piersi w kierunku od nasady do brodawki. Podtrzymując jedną dłonią pierś, a drugą ostrożnie ugniatając okolice wokół bolącej brodawki, odciągnij trochę mleka (dotąd, aż odczujesz ulgę). Nie odciągaj całego pokarmu z piersi, bo wtedy twój mózg dostaje sygnał, że należy zwiększyć produkcję mleka. Polej bolące sutki chłodną wodą po zakończeniu usuwania nadmiaru mleka. Woda obkurczy lekko kanaliki mleczne. Bolące sutki podczas karmienia Twój bezzębny noworodek może boleśnie pokaleczyć sutki, szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie do końca opanowałaś technikę prawidłowego przystawiania do piersi . Brak dłuższych przerw w karmieniu nie sprzyja twoim poranionym brodawkom, ale możesz spróbować nieco złagodzić dolegliwości. Co pomoże...

niemowlę, butelka, karmienie
Karmienie
Jak odciągać i przechowywać mleko?
Twierdzisz, że odciąganie mleka wcale nie jest takie proste? Ok, możesz się poddać lub spróbować jeszcze raz. Jeśli uwierzysz w sukces, będzie łatwiej. Poznaj dobry sposób na odciąganie mleka i zasady przechowywania pokarmu.

Nawet jeśli zamierzasz przez cały rok nie wracać do pracy, tylko być razem ze smykiem, nieraz będziesz go chciała zostawić z babcią, ciocią czy tatą. Warto więc nauczyć się przygotowywać zapasy ze swojego mleka. Muszę mieć laktator czy mogę odciągać ręcznie? Wszystko zależy od tego, jak często chcesz odciągać mleko . Jeśli myślisz, że zdarzy ci się to raptem kilka razy, naucz się ręcznego odciągania. To nie takie trudne! Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby maluszkowi wystarczyło na jedną porcję, czyli około 120–150 ml): zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. włącz muzykę, którą lubisz, przygotuj czysty, wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź, weź głęboki oddech wyobraź sobie coś bardzo miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości około 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Mleko wkrótce zacznie wypływać. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zobaczysz, zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać z drugiej piersi. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Lepszy jest laktator ręczny czy elektryczny? Gdy chcesz bardzo często odciągać mleko (np. wracasz do pracy), warto kupić elektryczny. Możesz go też wypożyczyć (zapytaj o taką możliwość w szpitalu położniczym). Jeśli zamierzasz odciągać rzadziej, wystarczy ręczny. Wybierz taki o regulowanej sile ssania, bo odciąganie nie może cię boleć. Niektóre laktatory mają dodatkową wkładkę sylikonową masującą pierś (są mamy, którym to pomaga)....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak