Jesteś w ciąży i właśnie kompletujesz wyprawkę dla noworodka? Wiemy, jakie to trudne, odpowiedzialne i jednocześnie wzruszające zadanie. Starasz się, by wszystko było bezpieczne, przydatne, a do tego miękkie, delikatne, piękne. To trochę jak z macierzyństwem. Gdy na świecie pojawi się maluszek, bliskość i bezpieczeństwo będą dla was obojga najważniejsze.

W budowaniu relacji między maluszkiem a mamą szczególną rolę odgrywa karmienie. To nie tylko zaspokojenie potrzeby fizjologicznej dziecka, lecz także emocjonalnej. Karmienie to bliskość, delikatność, bezpieczeństwo, budowanie więzi. W tej „mlecznej drodze” niezwykłą rolę odgrywa dobry laktator, który może pomóc pobudzić laktację, utrzymać ją, a także wesprze przy hiperlaktacji czy w sytuacji, gdy po pewnym czasie mama będzie musiała wyjść, zostawiając maluszka z tatą, dziadkami czy kimś bliskim. Jak zatem wybrać dobry laktator? Oto kilka cennych rad.

Ręczny czy elektryczny?

A w zasadzie: wolny czy szybki? Laktatory ręczne są napędzane siłą fizyczną. Co za tym idzie – są wolniejsze. Laktatory elektryczne są napędzane energią elektryczną. Jeśli wybierzemy odpowiedni sprzęt, możemy zapomnieć o długim, męczącym i mozolnym odciąganiu mleka. Z pewnością doceni to większość świeżo upieczonych mam, które każdą wolną chwilę wolą poświęcić sobie, dziecku lub po prostu na regenerację.

Czy laktator wpiera karmienie piersią?

W swoim działaniu laktator upodabnia się do ssącego pierś dziecka. Dobry laktator poza samym odciąganiem powinien więc posiadać opcję stymulacji, która może pobudzić laktację.

Poziom dźwięku

Odpowiedni laktator będzie po prostu cichy. Dlaczego to takie ważne? Głównie po to, by nie zbudzić śpiącego maluszka. Szukaj więc laktatorów, które nie będą głośne.

Wielkość lejka oraz rodzaj nakładki

Warto na moment zatrzymać się na kwestiach technicznych i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa laktator. Praca tego urządzenia polega na poruszaniu brodawki. Wówczas wydobywa się mleko, które następnie trafia do butelki czy innego pojemniczka. Dlaczego wielkość lejka oraz rodzaj nakładki są tak ważne? Zbyt mały lub zbyt duży lejek może powodować obcieranie brodawek i dyskomfort. Dobrze dobrany za to sprawi, że odciąganie mleka będzie bezbolesne i szybkie. Ważny jest też rodzaj nakładki. Odpowiednie są te silikonowe, uniwersalne, dopasowujące się do kształtu i rozmiaru brodawki sutkowej.

Liczba ustawień

Laktator powinien stymulować laktację i odciągać mleko. Dobrze, jeśli posiada wbudowane obie te funkcje, pozwalając jednocześnie na spersonalizowane ustawienia do twoich potrzeb.

Kompaktowy kształt

Niewielki laktator sprawdzi się zarówno do szpitala, jak i na wyjazd, dłuższe wyjście lub gdy wracasz do pracy. Im mniejszy i lżejszy, tym lepiej, bo zajmuje mało miejsca i jest mobilny.

Intuicyjna budowa

Nie ma chyba nic gorszego niż trudny do uruchomienia sprzęt, którego potrzebujesz późno w nocy albo podczas wjazdu. Laktator ma pomóc, a nie stanowić utrudnienie. Im prostszy, tym lepszy.

Jaki model laktatora wybrać?

imgId7XV5-484517b
Mat. prasowe

Jak widzisz, wybór odpowiedniego laktatora ma ogromny wpływ zarówno na twój komfort, jak i na samą laktację. Jeśli często podróżujesz, planujesz wyjazdy lub po prostu wiesz, że po urodzeniu dziecka będziesz potrzebowała chwili dla siebie (każda mama tego potrzebuje i to jest OK), to pomyśl o niewielkim, poręcznym laktatorze, który z łatwością spakujesz do torebki.

Idealnie sprawdzi się model Philips Avent Essential. To jeden z najwygodniejszych, elektrycznych laktatorów, jest przy tym niewielki i prosty w użyciu. Ten dwufazowy laktator pozwala na stymulację i odciąganie. Ma aż cztery poziomy stymulacji i cztery poziomy odciągania pokarmu, co pozwala dobrać sposób odciągania do własnych preferencji. Urządzenie jest zarazem bardzo intuicyjne. Miękka sylikonowa nakładka masująca dopasowuje się do kształtu i rozmiaru większości piersi. Za to pokarm jest odciągany bezpośrednio do butelki, co sprawia, że korzystanie z laktatora jest proste. Mniejsza liczba części dodatkowo oznacza, że montaż i demontaż urządzenia jest bardzo łatwy. A jeśli planujesz wyjście poza dom, to bez problemu weźmiesz z sobą laktator, którego kolejną cechą jest lekka konstrukcja (waży jedynie 185 gramów).

Podobnych dylematów jak ten z wyborem laktatora będzie jeszcze wiele na twojej macierzyńskiej drodze. Opinie innych mam, renomowany producent, wiedza ekspertów, a przede wszystkim twój własny instynkt – to najlepsi doradcy.

imgQhM2FP-bf318c0
Content Studio

Materiał promocyjny marki Philips.