Reklama

Mamy starają się dać swoim dzieciom to, co najlepsze, a dotyczy to również pokarmu, który pozwoli maluszkowi na prawidłowy rozwój. W sytuacji, gdy karmienie piersią nie jest możliwe, mamy muszą rozważyć alternatywne sposoby na nakarmienie niemowlęcia. Odciągając swoje mleko możesz zbudować niesamowitą więź z maluszkiem i jednocześnie dać mu dobrej jakości pokarm. Niemowlęta mogą rozwijać się prawidłowo tak samo, jak wtedy, gdy otrzymują mleko prosto z piersi. Co więcej, karmiąc butelką mamy mogą wypocząć i przekazać na krótki czas opiekę tacie lub babci. Karmienie butelką ma więc ogrom plusów.

Reklama

Jak prawidłowo karmić dziecko butelką?

W przypadku karmienia maluszka mlekiem z piersi, najpierw odciągamy mleko, a następnie przechowujemy je w odpowiednich warunkach. Mleko przed podaniem powinno mieć właściwą temperaturę – ok. 37 st. C. Pamiętajmy, że karmienie butelką zaspokaja potrzebę bliskości i wzmacnia więź między maleństwem a osobą, która go karmi, czyniąc ten moment niezwykle wartościowym dla obu ze stron. Jest to więc okazja również dla taty, aby pobyć z maleństwem i spędzić ten czas razem Dlatego warto zadbać o odpowiedni nastrój. Przyciemnij światło i ogranicz dodatkowe dźwięki oraz bodźce rozpraszające, aby nic nie zakłócało waszego wspólnego czasu.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Najlepsze pozycje do karmienia

Możesz karmić maluszka, trzymając go w ramionach. Najlepiej będzie, gdy przytulisz go do skóry, tak by czuł ciepło twojego ciała i słyszał bicie serca. Taki rytuał przypomni niemowlęciu czas życia płodowego, gdy jeszcze mieszkało ono w twoim brzuchu.

Aby ułatwić karmienie, możesz skorzystać ze specjalnej poduszki podtrzymującej. Niech dziecko je pokarm we własnym tempie – wtedy minimalizujesz ryzyko wystąpienia kolki. Na ogół spożywanie mleka trwa ok. 15 minut. Wszystko zależy od tego, czy maluch potrzebuje przerwy i bliskości z mamą. W trakcie karmienia staraj się celebrować wasze wspólne chwile.

„Wygodną pozycją będzie też, gdy ułożysz dziecko na swoich kolanach podczas siedzenia na fotelu lub kanapie, z ugiętymi kolanami opartymi na podwyższeniu. Niech główka dziecka spoczywa na Twoich udach. Pozwól, by jego miednica swobodnie opierała się o Twój brzuch, a stópki unieś nieco wyżej. Takie ułożenie będzie komfortowe zarówno dla Ciebie, jak i Twojego maleństwa. Pomoże to dziecku w rozluźnieniu mięśni barków i brzucha, co ułatwi mu swobodną pracę ust, języka, policzków, podniebienia miękkiego i nagłośni.

Przy takim ułożeniu malucha, Ty lub Twój partner, bo to idealna pozycja również dla ojców, nie będziecie mieli problemu z zachowaniem kontaktu wzrokowego, który jest bardzo ważnym elementem karmienia. Pamiętaj, aby podawać dziecku butelkę w pozycji prostopadłej do jego ust, wzdłuż linii środkowej, tak aby była umieszczona w buzi dziecka podobnie jak brodawka sutkowa z otoczką” – wyjaśnia Magda Mazur, neurologopeda i surdologopeda, specjalistka #teamLOVI.

Obawy związane z karmieniem butelką

Niektóre mamy mogą odczuwać lęk przed utratą bliskości z dzieckiem. Martwią się, że zmniejszy się ich laktacja albo, że nie uda im się znaleźć odpowiedniej techniki karmienia. Wiele z tych rzeczy budzi niepewność, ale grunt to organizacja i intuicja. Wsłuchuj się w potrzeby dziecka i staraj się być elastyczna, tak jak samo jakbyś karmiła piersią na żądanie. Gdy skończysz podawać mleko, przez chwilę trzymaj niemowlę w pozycji, która pozwoli mu na wygodne odbicie. Możesz delikatnie masować plecki dziecka, aby pomóc mu pozbyć się powietrza.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Podczas karmienia obserwuj maleństwo. Jeżeli zauważysz, że jest najedzone, nie zmuszaj go do dokończenia porcji. Ważne jest również to, aby wybrać butelkę, która swym kształtem, fakturą, budową i kolorem uwzględnia odczucia dziecka przyzwyczajonego do ssania piersi mamy. Dobrym wyborem będzie butelka LOVI Mammafeel stworzona właśnie na jej wzór.

Butelka ma dynamiczną końcówkę i twardą podstawę, dzięki czemu nie zaburza odruchu ssania. To da mamie możliwość stosowania również techniki mieszanej, gdzie karmi niemowlę zarówno piersią, jak i butelką. Butelka Mammafeel w połączeniu z odpowiednim kątem rozwarcia ust dziecka pozwala mu na szczelne ułożenie warg – dzięki temu w trakcie karmienia dziecko swobodnie oddycha przez nos, tak jak przy piersi mamy.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Mammafeel – wsparcie w karmieniu

Butelka LOVI Mammafeel powstała, aby dziecko było tak blisko mamy jak to możliwe. Może pomóc rodzicom przełamać obawy związane z karmieniem butelką bądź karmieniem naprzemiennym. A to wszystko dzięki innowacyjnej konstrukcji. Dynamiczny smoczek podąża za naturalnym rytmem ssania dziecka, co sprawia, że przejście między karmieniem dziecka piersią a butelką jest łatwiejsze. Zaworek smoczka oraz odpowiednie ułożenie warg na smoczku zmniejszają ryzyko kolki, które zapewnia prawidłowe uszczelnienie ust. Dodatkowo, smoczki mają różne przepływy, a zatem można je dostosować do etapu karmienia dziecka. Matowa powierzchnia sprawia, że butelkę wygodnie się trzyma.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Co ważne, butelkę wykonano z wysokiej jakości, dwuwarstwowego silikonu bezpiecznego dla zdrowia (BPA free) i o różnym stopniu twardości. Aby móc kontrolować ilość zjedzonego pokarmu, wystarczy spojrzeć na widoczną na butelce miarkę. Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z butelki, bez trudu będziesz mogła nakarmić maluszka tak, by czuł twoją bliskość.

UWAGA: Marka LOVI rekomenduje karmienie piersią jako najzdrowszą formę podawania pokarmu. Zaleca rozpoczęcie podawania pokarmu w formie alternatywnej, wyłącznie po konsultacji z lekarzem, położną lub farmaceutą, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub niewystarczające.

Reklama

Materiał promocyjny marki LOVI

Reklama
Reklama
Reklama