Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Anoreksja a karmienie piersią

Czy anoreksja może mieć wpływ na karmienie piersią? Odpowiada położna-psycholog.
Bożena Cieślak-Osik - położna, psycholog
mgr Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja merytoryczna

Przed ciążą zagrażała mi anoreksja. Teraz, kiedy moja córeczka ma cztery miesiące, nie potrafię się zmusić, by zjeść więcej niż dwa posiłki. Czy mój pokarm jest wartościowy? Ika

Dla córeczki najważniejsze jest, aby jej mama była szczęśliwa, zauważała  potrzeby maluszka, tuliła ją, dawała poczucie bezpieczeństwa. Proszę się nie martwić o karmienie piersią. Pokarm mamy zwykle jest pełnowartościowy, gdyż organizm do jego produkcji wykorzystuje zgromadzone zapasy. Radzę jednak zrobić podstawowe badania, które pozwolą ocenić stan organizmu. Niestety, gdy mama ma anoreksję, choroba może sprawiać, że chwilami nie jest w stanie aktywnie uczestniczyć w życiu bliskich. Dlatego zachęcam też do kontaktu z psychoterapeutą lub lekarzem psychiatrą. Pomogą odnaleźć przyczyny choroby i będą wspierać w walce z nią. Nie wolno pozwolić, by choroba odebrała radość z macierzyństwa.

Czy można przekarmić dziecko karmione piersią?

karmienie piersią
Fotolia
Aktualności
"Karmienie piersią było kwestią życia i śmierci!" – mówi mama wcześniaka
Przed porodem wcale nie byłam taka pewna, że będę karmić piersią. Rozważałam różne opcje i wydawało mi się, że o karmieniu wiem wszystko. Tymczasem – jak się potem okazało – nie wiedziałam nic…

Karmienie piersią może uratować dziecku życie? Tak, to żadna przesada! – przekonała się o tym Agata Krawiec, mama trzyletniego Kacpra, urodzonego w 30. tygodniu ciąży.  Posłuchajcie co mówi o swoim doświadczeniu karmienia piersią:  Przed moim porodem wcale nie byłam taka pewna, że będę karmić piersią. Oczywiście wiedziałam, że karmienie naturalne to najlepsze, co można dać dziecku, ale kiedy myślałam o praktyce, a nie o teorii – to planowałam, że mniej więcej po pierwszym miesiącu wprowadzę karmienie mieszane: raz piersią, raz butelką. Układałam sobie, że nocami wprowadzę jedną butelkę, w ciągu dnia też jedną, dzięki czemu uda mi się zachować laktację, tak długo, jak będę chciała, a jednocześnie nie będę musiała spędzać całej doby na karmieniu. Bardzo mi zależało na tym, żeby po porodzie zachować odrobinę swobody. Wydawało mi się, że o karmieniu wiem wszystko, tymczasem (jak się potem okazało) nie wiedziałam nic.  Przede wszystkim nie wiedziałam tego, że zamiast urodzić swojego synka po 9 miesiącach ciąży – urodzę go o 3 miesiące za wcześnie.  Nie wiedziałam, że pierwsze tygodnie mojego macierzyństwa spędzę, wyjąc nad inkubatorem mojego dziecka. Że na początku nie będę mogła go nawet dotknąć, a kiedy już lekarze mi pozwolą go trzymać za nóżkę a potem nosić skóra do skóry – to będę się bała to zrobić. Bo będę wolała nie dotykać i nie tulić swojego dziecka, niż ryzykować, że się wychłodzi poza inkubatorem. Kto nie przeżył takich chwil, nigdy ich sobie nie wyobrazi, bo ludzka wyobraźnia ma bardzo ciasne granice.  Umiecie sobie wyobrazić, że patrzycie na swoje dziecko podłączone do respiratora, bo nie umie samo oddychać?  Kiedy urodziłam, nie umiałam uwierzyć, że w ciąży godzinami rozmyślałam o tym, kiedy będę mogła podać butelkę i co...

Micah Duncan oddała prawie 60 litrów mleka do Banku Mleka Kobiecego
www.ksat.com
Aktualności
Oddała do banku kobiecego mleka prawie 60 litrów pokarmu! Miała ważny (i wzruszający) powód
Micah oddała do banku mleka prawie 60 litrów pokarmu. Wszystko dzięki swojemu synkowi, który przeszedł na świat już w 25. tygodniu ciąży.

Micah, młoda mama z Teksasu, oddała do banku mleka aż 60 litrów pokarmu – i ustanowiła dzięki temu nowy rekord. Ilość mleka, jaką Micah przekazała do banku, jest naprawdę imponująca! O wiele ważniejszy jest jednak powód, dla którego to zrobiła.  "Nie sądziłam, że to się wydarzy" Synek Micah, Cash, urodził się w 25. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie . Był tak malutki, że mama nie mogła go trzymać, tym bardziej karmić piersią. "Nie mogłam go trzymać, nie mogłam go nawet dotknąć, nic nie mogłam" mówi Micah. Lekarze uprzedzali, że chłopczyk może mieć problemy ze ssaniem i być może nie będzie w stanie samodzielnie pić z piersi mamy. Aby nie stracić laktacji, młoda mama postanowiła odciągać pokarm do butelek. Odciągała pokarm regularnie, co 2 godziny, by po powrocie Casha do domu móc karmić go odciągniętym mlekiem. Cash był w szpitalu przez 3 miesiące. Ku zdziwieniu lekarzy i samej mamy, po powrocie do domu, chłopiec bardzo szybko zaczął pić mleko z piersi. Wtedy Micah postanowiła, że zgromadzone zapasy (prawie 60 litrów pokarmu!) przekaże do banku mleka . Tym samym ustanowiła nowy rekord – jednorazowo przekazała największą ilość mleka w historii banku! Dzięki Micah, dzieci, których mamy nie mogą karmić piersią, będą mogły odżywiać się w najbardziej wartościowy sposób! Podoba nam się determinacja młodej mamy. Co myślicie o samej idei banku mleka? Korzystałyście z usług takich banków, a może same oddawałyście mleko? Czytaj także: Czy karmienie piersią cudzego dziecka jest oburzające?

Mama z niemowlakiem i butelką mleka
Fotolia
Aktualności
Już działa trzeci Bank Mleka Kobiecego w Polsce!
Banki Mleka Kobiecego oferują pomoc mamom, które nie mogą karmić noworodków piersią. W Krakowie otwarto pierwszą tego typu placówkę w Małopolsce, trzecią w Polsce!

Mleko matki to najbardziej uniwersalny pokarm, który całkowicie pokrywa zapotrzebowanie niemowlaka na składniki odżywcze . Jest dobrze zbilansowane i lekkostrawne, to pierwsza szczepionka , która chroni malucha przed bakteriami i wirusami. Dlatego też cieszy nas, że właśnie został uruchomiony kolejny Bank Kobiecego Mleka. Banki pomagają wcześniakom Mleko matki jest pierwszym pokarmem, a mleko z banku drugim w kolejności dla noworodka. Bank mleka wyrówna szanse dla dzieci, które nie mogą być karmione mlekiem przez własne mamy – mówi dr Beata dr Beata Rzepecka-Węglarz ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek, który opiekuje się krakowskim bankiem. Pokarm znajdujący się w bankach mleka jest dokładnie badany. Mleko podawane noworodkom musi być najwyższej jakości, tylko wtedy może być lekarstwem dla wcześniaków.  Przekaż pokarm do banku Bank Mleka Kobiecego Ujastek to jednostka, która odpowiada za gromadzenie pokarmu, jego badanie, pasteryzowanie, przechowywanie i przekazywanie potrzebującym noworodkom . Już teraz bank zachęca mamy do oddawania nadwyżek mleka i czeka na pokarm od mam, które są już honorowymi dawczyniami mleka. Czytaj także:  Czy mleko mamy może być trucizną?! Ta kobieta oddała do banku mleka prawie 60 litrów pokarmu! Zobacz, co ta mama znalazła w mleku przygotowanym da dziecka źródło: rmf.fm

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak