karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

Karmienie piersią a żółtaczka fizjologiczna – radzi ekspert

Żółtaczka fizjologiczna to częsta dolegliwość u noworodków, szczególnie u wcześniaków. Choć budzi niepokój, nie jest żadnym przeciwwskazaniem do karmienia piersią – mówi ekspert.

Jeśli noworodek ma żółtaczkę fizjologiczną, spokojnie można – a nawet wskazane jest – karmić je piersią. Oto najważniejsze zasady na ten czas:

1. Często przystawiaj dziecko do piersi.

Prawidłowe karmienie chroni noworodki przed nasilaniem się żółtaczki. Wbrew obiegowym opiniom żółtaczka fizjologiczna nie jest przeciwwskazaniem, a wręcz jest wskazaniem do karmienia piersią.

2. Budź niemowlę na karmienie.

Dzieci z żółtaczką często są senne, apatyczne, nie budzą się z głodu, dlatego w ich przypadku karmienie na żądanie nie sprawdza się. Jeżeli maleństwo je rzadziej niż co trzy godziny, trzeba je rozbudzić (zmienić pieluszkę, ponosić chwilę, pogadać) i nakarmić, nawet jeśli się nie domaga się jedzenia. Energia z pokarmu pozwoli organizmowi maleństwa uporać się z żółtaczką.

3. Dokarmiaj, jeśli trzeba.

Jeśli lekarz stwierdzi, że wskazane jest dodatkowe podawanie pokarmu – dokarmiaj dziecko swoim odciągniętym mlekiem (po odstawieniu dziecka od piersi). Metodę dokarmiania (butelką, kubkiem) trzeba dobrać indywidualnie.

Uwaga! Czasem u dzieci występuje żółtaczka późna, zwana żółtaczką pokarmu kobiecego (zaczyna się w 4–5. dobie życia). Nawet jednak w takim wypadku nie ma wskazań do przerywania karmienia piersią. Kiedyś w celach diagnostycznych stosowano tzw. test karencji, czyli przerwanie karmienia piersią na 12–24 godziny i kontrolowanie poziomu bilirubiny we krwi. Obecnie nie stosuje się go ze względu na ryzyko komplikacji laktacyjnych.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl
 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

karmienie piersią, ssanie piersi
Fotolia
Karmienie
Jak skutecznie karmić piersią: 5 sprawdzonych rad
Chcesz karmić piersią, ale wciąż zadajesz sobie pytania: jak często karmić piersią, czy dobrze przystawiłaś malca do piersi, skąd wiedzieć, czy się najadł? Podpowiadamy!

Chcesz karmić piersią, bo wiesz, że jest to najlepsze dla twojego maluszka. Ale wciąż masz wątpliwości, czy na pewno robisz to dobrze. Przygotowaliśmy poradnik w pigułce, który odpowie na twoje najważniejsze wątpliwości, czy dobrze karmisz piersią i jak karmić piersią .   1. Karm piersią tak często, jak dziecko ma ochotę ssać.  Dziś nikt już nie zaleca, by karmić dziecko jak w zegarku: co 3 godziny. Najlepiej karmić piersią na żądanie , czyli tak często, jak dziecko ma ochotę ssać.  Jak często karmić noworodka ? Noworodek powinien jednak ssać pierś nie rzadziej niż co 3 godziny w ciągu dnia (w nocy najdłuższa przerwa może wynosić najwyżej 6 godzin). Jeśli raz prześpi karmienie, to nie problem. Jeśli częściej, trzeba porozmawiać na ten temat z pediatrą. Przesypianie karmienia może być spowodowane osłabieniem mięśni, przedłużającą się żółtaczką noworodka . Noworodek zwykle ssie pierś 7-8 razy w ciągu doby. Są jednak dzieci, które chcą ssać pierś nawet kilkanaście razy w ciągu doby.    2. Karm piersią także w nocy. Noworodek ma mały żołądek, nie potrafi najeść się na zapas. Musi ssać pierś w nocy . Jest to zresztą dla niego bardzo korzystne. W twoim mleku w nocy jest przecież najwięcej cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one bardzo ważne dla budowy mózgu dziecka i siatkówki oka. Dlatego warto karmić piersią w nocy. Nie martw się nocnym wstawaniem: jeśli karmiłabyś butelką, przygotowywanie jej zajęłoby ci znacznie więcej czasu.   3. Nie śpiesz się, gdy karmisz piersią.  Jak długo powinno trwać jedno karmienie piersią? Nie ma reguły, każde dziecko jest inne. Są dzieci, które ssą pierś bardzo szybko i posiłek zajmuje im nie więcej niż 10 minut. Są też dzieci, które ssą pierś powoli, karmienie zajmuje im nawet 30 minut. Pozwalaj dziecku ssać pierś tak długo,...

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Pierwsze dni karmienia piersią - co będzie ważne? Mówi doradca laktacyjny
Karmienia piersią trzeba się nauczyć, ale na szczęście to taka dziedzina sztuki, w której praktyka czyni mistrza! Po 2-3 tygodniach ani przystawianie do piersi, ani decyzja, czy dziecko się najada, na pewno już nie będą sprawiać ci trudności.

W ciągu 2–3 dni po porodzie rusza produkcja mleka w piersiach, a w ciągu pierwszych tygodni ilość pokarmu dostosowuje się do potrzeb dziecka. W tym czasie maleństwo uczy się ssać, a ty – prawidłowo przystawiać je do piersi. Jednocześnie to okres, kiedy możesz czuć się bardzo niepewnie, jeśli chodzi o naturalne karmienie. Co w tym okresie robić, a czego nie? 1. Karm według potrzeb dziecka i swoich. Pojemność żołądka noworodka jest bardzo mała, nic więc dziwnego, że karmienia są częste. Nieraz dzieci w pierwszych tygodniach życia chcą ssać na okrągło – i dobrze! W ten sposób programują organizm mamy do wytwarzania odpowiedniej ilości mleka. Zalecana liczba karmień to 8–12 dziennie (jeśli produkcja mleka jest nadmierna, przystawiaj dziecko do piersi jeszcze częściej). 2. Odpoczywaj. Skup się na sobie i na dziecku. Staraj się w ciągu dnia nadrabiać zarwane noce i pozwól najbliższym na to, by otoczyli cię pełną opiekę i pomocą. To ważne dla twojej kondycji i laktacji. 3. Nie dokarmiaj mieszanką. Jeżeli podajesz dodatkowo mleko z butelki, najedzone dziecku przesypia kolejne karmienia piersią. Twój organizm dostaje wtedy informację: „Nie potrzeba aż tyle mleka” i laktacja zaczyna wyhamowywać. Zanim podejmiesz ewentualną decyzję o dokarmianiu, skonsultuj z lekarzem pediatrą lub z certyfikowanym konsultantem laktacyjnym przyrosty masy ciała dziecka i stan jego zdrowia. 4. Nie denerwuj się. Zamiast martwić się brakiem pokarmu, obserwuj dziecko. Jeżeli noworodek budzi się na karmienie co 2–3 godziny, moczy 6–8 pieluszek i robi 3–4 kupki na dobę, to znaczy, że się najada. Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

mama, niemowlę
Karmienie
Tego ci nie wolno, jeśli karmisz piersią
Karmienie piersią nie wiąże się z restrykcyjnymi zakazami i nakazami – według doradców laktacyjnych w okresie karmienia piersią dozwolone jest prawie wszystko. Ale – jak w reklamie – słówko „prawie” robi wielką różnicę. Gdzie ją znajdziesz? Sprawdź koniecznie.

Czy karmiąca mama może jeść truskawki? Odpowiedź brzmi: może. A pić mleko? Też nie ma przeciwwskazań (oczywiście, jeśli dziecko nie ma stwierdzonej alergii). Uprawiać sport? Oczywiście. A może  karmienie piersią musi się wiązać z ograniczeniem jajek albo ryb? Też nie! Te zakazy – choć wciąż popularne – to są już przestarzałe. W świetle najnowszej nauki karmiąca mama może robić prawie wszystko. Oprócz kilku rzeczy. Dieta jest zakazana: podczas karmienia piersią się nie odchudzamy Wszelkie rygorystyczne i eliminacyjne diety są niewskazane, bo twój organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Braki co prawda nie wpłyną na jakość mleka   – ale na jego ilość już tak, a poza tym szybko odbiją się na twoim zdrowiu. Mogą pojawić się  kłopoty z włosami, zębami, anemia… Co więcej: w okresie karmienia piersią powinnaś dostarczać ciału jeszcze więcej kalorii niż w okresie ciąży. To jednak nie znaczy, że masz się objadać czekoladkami. Przede wszystkim jedz racjonalnie! Nie powinnaś też stosować suplementów odchudzających, nawet ziołowych. Najlepszym sposobem na powrót do dawnej figury jest ruch i… właśnie karmienie piersią – dzięki niemu nie tylko wcześniej czy później schudniesz, ale jeszcze unikniesz efektu jojo. Antykoncepcja podczas laktacji? Tak, ale nie każda Karmienie piersią nie chroni przed  ciążą . Dopóki jednak karmisz, nie możesz stosować tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych ani plastrów. Pozostają środki plemnikobójcze, prezerwatywy lub wkładki domaciczne. Do dyspozycji masz też tabletki jednoskładnikowe . Wszystkich informacji z pewnością udzieli ci twój ginekolog – pamiętaj, powinnaś go odwiedzić tuż po połogu ! Jeśli natomiast chcesz wiedzieć więcej o naturalnych metodach planowania rodziny, znajdź Poradnię Naturalnego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj