Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Panthermedia
Karmienie

Karmienie piersią alergika

Malec nie chce ssać piersi, boli go brzuszek, ulewa i ciągle płacze. Widać, że coś mu szkodzi. Czyżby to „coś” było w twoim mleku? Jeśli to alergia, to jak z nią wygrać?

Uczulenie? Raczej nie – myślisz, bo przecież maluch ma taką ładną buźkę, bez żadnej wysypki. Ale to jeszcze o niczym nie świadczy. Problem polega na tym, że objawy alergii na skórze – jeśli się pojawiają – to najwcześniej około trzeciego miesiąca. Na początku malec ma problemy z brzuszkiem. Nic dziwnego, przecież przyczyną uczulenia jest to, co smyk zjada, bo błona śluzowa, która od wewnątrz okrywa przewód pokarmowy, przepuszcza cząsteczki białka.

Ważne objawy
Rozpoznanie alergii pokarmowej u malutkiego dziecka jest bardzo trudne. Nie ma jednoznacznych badań, które ją potwierdzą. Możesz podejrzewać, że maluszek jest uczulony, jeśli bardzo często ma bóle brzuszka (nie tylko wieczorem, ale również w ciągu dnia, a nawet w nocy), ulewa lub wymiotuje pokarm, ma zaparcia lub odwrotnie – biegunki. Uwaga: żeby myśleć o alergii, wszystkie te objawy muszą występować naprawdę często: jedno zaparcie i ulanie mleczka to tylko niedojrzałość układu pokarmowego, normalna u niemowlęcia, które dopiero uczy się trawić.

Wytropić wroga
Leczenie alergii pokarmowej wydaje się proste: malec po prostu nie może jeść tego, co mu szkodzi. Jeśli karmisz piersią, to jeszcze prostsze: wystarczy, że ty nie będziesz tego jeść. Przede wszystkim nie myśl o odstawieniu dziecka od piersi (twoje mleko jest dla niego najlepszym sposobem na alergię, gdyż zawiera przeciwciała, które przed nią chronią).
Jak jednak stwierdzić, co maluszkowi szkodzi? To właśnie jest skomplikowane. U tak małego dziecka nie da się przeprowadzić specjalistycznych badań, które jednoznacznie potwierdzą, na co jest uczulone. Wszystko trzeba robić metodą prób i błędów. Fachowo nazywa się to dietą eliminacyjną: na około dwa tygodnie trzeba wykluczyć z diety te produkty, które wzbudzają podejrzenia. Jeśli maluch ma na nie uczulenie, po tym czasie jego zdrowie i samopoczucie powinno się poprawić.

Mleko i spółka
Najczęściej alergię u malca powoduje krowie mleko. Uczulają zawarte w nim białka – kazeinowe i serwatkowe. Oczywiście są one nie tylko w samym mleku, ale też w produktach z niego zrobionych, czyli serach, kefirach, jogurtach, maśle, lodach – ich też nie możesz jeść! Podobnie jak tego, do czego mleko jest dodawane. Tych produktów jest niestety mnóstwo: pieczywo żytnie i pszenne, drożdżówki, bułki maślane, rogale, ciasta, herbatniki, gofry, wafle, krakersy, pączki, napoleonki, czekolada mleczna, cukierki krówki i toffi, napoje kakaowe, zupki oraz sosy z proszku, podroby, parówki, gotowe pasztety mięsne. Gdy robisz naleśniki, krokiety, racuchy – nie dodawaj do nich mleka i śmietany. Z kolei wołowina i cielęcina zawierają białka podobne do niektórych białek mleka, dlatego u dzieci mocno uczulonych mogą wystąpić objawy alergii, jeśli zjesz takie mięso.
Często uczulają też: jajko (szczególnie białko), ryby, cytrusy, truskawki, orzechy (zwłaszcza ziemne), miód. Nie jedz także produktów zawierających konserwanty, substancje polepszające smak i zapach oraz barwniki. Niepożądane objawy wywołują zwłaszcza benzoesany, azotany i azotyny, siarczki, glutaminian sodu oraz aspartam (słodzik).

Nie przesadzaj
Wiele mam karmiących piersią tak boi się alergii u dziecka, że praktycznie nie je nic poza ryżem, marchewką i pieczonym indykiem. A i tak niewiele to pomaga, bo malec płacze. Być może przyczyną jego kłopotów wcale nie jest uczulenie! Porozmawiaj na ten temat z lekarzem, a sama, na własną rękę, nie stosuj diet. A już szczególnie nie wykluczaj z menu mleka i jego przetworów, które są najlepszym źródłem wapnia, potrzebnego maluszkowi. Pamiętaj, że w czasie karmienia piersią twoje zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze jest wyższe niż w czasie ciąży. Wszystkie składniki zapewnisz dziecku dzięki urozmaiconej diecie. Jeśli jednak sprowadzisz ją do ryżu, indyka i marchewki, to malec na pewno dostanie za mało witamin. Jeżeli lekarz doradzi ci dietę, może też zalecić przyjmowanie suplementów zawierających witaminy i minerały.

Kiedy nowe dania
Przez pierwsze pół roku dla twojego maleństwa nie ma nic lepszego niż pokarm z piersi.
- Nowe produkty wprowadzaj po jednym, zaczynając od kleiku ryżowego z jabłkiem lub zupki jednoskładnikowej (np. z ziemniaka, marchewki).
- Każdy posiłek rozpocznij i zakończ podaniem piersi. Dziecko otrzymuje wówczas – wraz z pokarmem – przeciwciała chroniące przed reakcją alergiczną. Dzięki nim wprowadzony do jadłospisu nowy produkt jest lepiej tolerowany i trawiony.


 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Zdrowie
Prawdy i mity o alergii pokarmowej u dziecka
Czy zupka dziecka zagrożonego alergią może zawierać tylko jeden składnik, a mleko mamy nigdy nie uczula? Czy to mit czy prawda na temat alergii? Sprawdź koniecznie i zobacz, jak jest naprawdę.

Dieta ma ogromne znaczenie w zapobieganiu alergii oraz walce z nią – to wiemy wszyscy. Ale jak karmić dziecko, żeby uchronić je przed uczuleniem – taką wiedzą dysponują tylko niektórzy... Dzięki temu artykułowi staniesz się ekspertem w dziedzinie zapobiegania alergii! 1. Pokarm mamy nie uczula Mit. Mleko z piersi rzeczywiście nie wywołuje alergii , ale uczulać może coś, co zjadłaś i co przeniknęło do twojego pokarmu. Wyeliminuj z diety najbardziej podejrzane produkty , czyli cytrusy, orzechy i czekoladę.   2. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko alergii Prawda. Najlepiej, by maluszek co najmniej do szóstego miesiąca życia pił wyłącznie mleko mamy. Znajdują się w nim składniki, które przyspieszają dojrzewanie układu pokarmowego niemowlęcia. Dzięki temu alergeny nie przenikają tak łatwo przez ścianki jelit i dziecko ma większe szanse uniknąć wysypki lub zaburzeń trawienia. Najwięcej substancji ochronnych zawiera siara, która pojawia się w pierwszych dniach po porodzie. Dlatego nawet krótkie karmienie piersią tuż po narodzinach jest ważne dla maluszka. Zobacz też: Alergia na gluten czy celiakia?     3. Nie ma znaczenia, od czego zaczynamy rozszerzać dietę dziecka Mit. Na początek najbezpieczniejszy jest kleik ryżowy. Przygotuj go na wodzie, swoim pokarmie lub mleku modyfikowanym. Po kilku dniach do kleiku dodaj ugotowane jabłko.     4. By ustrzec dziecko przed alergią, trzeba mu dawać tylko bezpieczne produkty Mit. Jadłospis dziecka skłonnego do uczuleń powinien być urozmaicony. Dieta jednostajna , ograniczona zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wysypki lub bólu brzuszka jako reakcji na to, co dziecko je najczęściej!     5. Pierwsza zupa tylko z jednego lub dwóch warzyw Prawda. Wybierz takie, które rzadko wywołuje uczulenie , np. ziemniak, marchewka. Jeśli wszystko...

niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Prof. Maciej Kaczmarski: jak rozpoznać i leczyć alergię pokarmową
Dziecko ma bóle brzucha, kolki, wysypkę, często ulewa... ale czy przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego, czy alergia? Jak sprawdzić, czy dziecko ma alergię pokarmową i jak ją skutecznie leczyć?

Dziecko sprawdzić, czy przyczyną kolki , bólów brzucha, wysypki , częstego ulewania jest na pewno to, że dziecko jest uczulone na krowie mleko, wyjaśnia prof. Maciej Kaczmarski , pediatra i alergolog. Jakie objawy u niemowlęcia mogą świadczyć o alergii pokarmowej? Najczęściej dotyczą nie tylko jednego narządu. Zwykle są to problemy skórne: atopowe zapalenie skóry , wysypki alergiczne, pokrzywka . Często dołączają też objawy ze strony przewodu pokarmowego: uporczywe kolki, biegunki z dodatkiem śluzu albo nawet krwi. Dziecko może mieć też objawy refluksu żołądkowo-przełykowego : drażliwość, niepokój, uporczywe ulewanie pokarmu. Objawy alergii pokarmowej mogą też dotyczyć układu oddechowego : są to obturacyjne zmiany w oskrzelach. W wyjątkowych przypadkach po wypiciu przez dziecko mleka mogą nawet pojawić się reakcje wstrząsu anafilaktycznego : dziecko gwałtownie blednie, sinieje, słabnie, czasem może stracić przytomność. Mogą też rozwinąć się objawy niewydolności oddechowej, krążeniowej – to objawy zagrażające życiu. Sprawdź koniecznie: Test dla mamy: sprawdź, czy dziecko ma alergię Jak można zdiagnozować alergię pokarmową u niemowlęcia? Złożoność mechanizmów, jakie prowadzą do pojawienia się objawów alergii, powoduje, że nie ma jednego uniwersalnego i prostego testu diagnostycznego dotyczącego alergii pokarmowej – i takiego testu nigdy nie będzie. Możemy tylko zdiagnozować alergie pokarmowe tzw. IgE-zależne, polegające na tym, że gdy organizm zetknie się z alergenem, produkuje przeciwciała w klasie IgE. Dzięki badaniu krwi oraz testom skórnym możemy sprawdzić tę formę alergii. Jeśli testy nie potwierdzą alergii, to znaczy, że niemowlę nie ma alergii pokarmowej?   Niekoniecznie. Testem rozstrzygającym, czy dziecko ma alergię, czy nie, jest tzw. test eliminacji i prowokacji . Polega on na tym, że próbujemy na...

Niemowlę z alergią
Fotolia
Zdrowie
Marsz alergiczny, czyli dlaczego trzeba leczyć alergię pokarmową?
Podejrzewasz, że twoje dziecko jest uczulone na białka mleka krowiego? Reaguj jak najszybciej. Dzięki temu możesz uchronić malca przed marszem alergicznym.

Niekiedy sygnałem ostrzegawczym jest atopowe zapalenie skóry (AZS), wysypki alergiczne albo pokrzywka. Kiedy indziej – kolka, wymioty, biegunki z dodatkiem śluzu lub krwi, ulewanie pokarmu. Bywa też, że niemowlę (i oczywiście jego rodzice) musi się zmagać jednocześnie zarówno z problemami skórnymi, jak i objawami ze strony układu pokarmowego. Wszystko to za sprawą alergii pokarmowej. Najczęściej na białka mleka krowiego. Ale uczulać mogą również inne składniki lub produkty: białka jaja kurzego, pszenica, soja, orzechy, ryby, cytrusy itd. W pierwszym przypadku alergia ujawnia się zazwyczaj w 2–3. miesiącu życia dziecka, w drugim – wraz z rozszerzaniem jego diety . Drugie wcielenie alergii  Co robić? Na pewno nie bagatelizować w imię zasady: samo przejdzie – a takiej pokusie ulega nadal, niestety, część rodziców. To bowiem najprostszy sposób, by dziecko padło w przyszłości ofiarą tzw. marszu alergicznego. Bo choć rzeczywiście u większości maluchów alergia pokarmowa ustępuje wraz z wiekiem, to jeśli nie jest prawidłowo leczona, albo nie jest leczona wcale, w jej miejsce może pojawić się inna jej postać. Zjawisko to nosi miano marszu alergicznego. Zazwyczaj jest to alergia wziewna, np. na roztocza, pyłki roślin czy sierść zwierząt. Dziecko ma katar sienny lub często choruje na infekcje wirusowe, a potem, przede wszystkim nocą, dokucza mu suchy, męczący kaszel. Zaniedbując w niemowlęctwie uczulenie np. na białka mleka krowiego, narażamy więc malucha na to, że za kilka lat będzie się borykał, a wraz z nim i my, z alergią wziewną, a nawet… z astmą .  Przeczytaj także: Alergia pokarmowa jest groźniejsza, niż się wydaje   Na tropie alergenu Dlatego alergię pokarmową u niemowlęcia trzeba leczyć. Jak? Konsekwentnie eliminując z jego diety to, co mu szkodzi. Tylko tyle i aż tyle. Bo choć brzmi to prosto, w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak