Żeby mieć pewność, że karmione piersią dziecko się najada, wystarczy uważnie je obserwować. odpowiedź na to pytanie, musisz tylko uważnie obserwować dziecko. Możesz być pewna, że wszystko jest w porządku, jeżeli:

Reklama
  • Przystawiasz dziecko do piersi przynajmniej 8 razy dziennie. Ważna będzie jednak nie tylko liczba karmień, ale też prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. W trakcie ssania dziecko powinno obejmować ustami całą brodawkę piersiową z większą częścią otoczki i miarowo ruszać buzią. Mięśnie jego twarzy powinny wyraźnie pracować.
  • Podczas karmienia słyszysz, jak niemowlę ssie i połyka mleko (co najmniej przez 10 minut z jednej piersi). Odgłosy przypominają raczej stękanie, a nie cmokanie czy mlaskanie. Jeśli dziecko cmoka, pewnie za płytko chwyciło pierś i nie będzie mogło jej dobrze opróżnić. W takim przypadku trzeba przystawić je jeszcze raz.
  • Niemowlę moczy co najmniej 6–8 pieluszek dziennie, a jego mocz jest jasny i bezwonny.
  • Skóra zdrowego dziecka jest napięta i błyszcząca, a ciemiączko nie jest zapadnięte (zapadnięcie się ciemiączka może, choć nie musi, świadczyć o odwodnieniu).
  • Waga dziecka systematycznie przyrasta. W pierwszych 3 miesiącach życia dziecko powinno przybierać 180–220 g na tydzień, w kolejnych trzech – 120–130 g na tydzień, a w drugim półroczu już tylko 60-80 g na tydzień. Mniej więcej w 6. miesiącu życia maluch powinien podwoić swoją masę urodzeniową, a około pierwszych urodzin potroić ją.
Reklama

Konsultacja: Dr med. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Reklama
Reklama
Reklama