Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
02_akademia-piers_mtj_05.jpg
Karmienie

Karmienie piersią - prawdy i mity

„Nie podawaj maluszkowi smoczka i butelki, bo zrezygnuje z piersi”, „Daj mu wody, bo chce pić”... Co w obiegowych stwierdzeniach jest prawdą, a co nie? Sprawdziliśmy!

Często zadajesz sobie pytanie: czy twój pokarm wystarcza dziecku? A co zrobić, gdy po nakarmieniu płacze? Podać mu swój odciągnięty pokarm, inne mleko, a jeśli tak, to w butelce czy łyżeczką? I jak to jest z piciem – może jednak malec czasem powinien napić się herbatki? Zobacz, co mówi specjalista.

Przez pół roku maluszkowi wystarczy pierś.
MIT.
To prawda, że dziecku nie jest potrzebne żadne inne mleko ani odżywka, ale musi dostawać dwie witaminy, których w twoim pokarmie jest za mało. Pierwsza to witamina K, ważna przy krzepnięciu krwi. Jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej, która objawia się w postaci krwawień z przewodu pokarmowego. Gdy dziecko jest karmione piersią, lekarze zwykle zalecają podawanie witaminy K od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca. Od trzeciego tygodnia podawaj mu też witaminę D (chyba że lekarz zdecyduje inaczej).

Jeśli na początku dziecko dostanie mleko z butelki, nie zechce już piersi.
MIT.
Oczywiście najlepiej od razu karmić piersią. Zdarza się jednak, że na początku jest to trudne, a czasem w ogóle niemożliwe, np. po trudnym porodzie, gdy nie pozwala na to stan zdrowia mamy albo dziecka. Czasem laktacja bywa opóźniona po cesarskim cięciu. Nie oznacza to jednak, że malec nie będzie już ssać piersi.

O dodatkowym podaniu mleka noworodkowi musi decydować lekarz.
PRAWDA.
Tylko on oceni stan zdrowia dziecka. Może zadecydować o podaniu dodatkowego mleka, np. wtedy, gdy noworodek stracił na wadze więcej niż 10 proc. swojej wagi urodzeniowej, jest odwodniony (świadczy o tym suchość skóry, rzadkie siusianie, apatia). Lekarz podejmie też decyzję, ile podać dziecku mleka oraz jakie – czy może być to zwykłe modyfikowane, czy też specjalistyczna mieszanka.

Mleko z butelki oznacza koniec karmienia piersią.
MIT.
Często kobieta, która początkowo musiała podać butelkę, potem karmi piersią przez długie miesiące. Mocno zestresowanej mamie pomaga to, że jej dziecko najadło się i nie płacze. Niestety są też maluchy, które gdy raz posmakują mleka z butelki, nie chcą ssać piersi.

Lepiej dawać mleko łyżeczką lub kubkiem, nie przez smoczek.
PRAWDA.
Smoczek ssie się łatwiej niż pierś, dziecko trzyma go płycej w buzi. Mleko z butelki zawsze leci równo, podczas gdy z piersi najpierw szybko, potem wolniej, a maluszek musi się mocno napracować. Dlatego jeśli konieczne jest dokarmianie – szczególnie w pierwszym miesiącu życia, gdy dziecko dopiero uczy się ssać – warto próbować podawać mleko innymi sposobami niż butelką.
Można to zrobić za pomocą strzykawki oraz... palca! Włóż dziecku do buzi swój palec i jednocześnie strzykawkę z pokarmem. Kiedy malec zacznie ssać, bardzo delikatnie naciskaj tłok. Możesz także spróbować podawać mleko łyżeczką lub specjalnym kubeczkiem do karmienia (ma wyprofilowane brzegi). Wszystkie te sposoby wymagają jednak od dziecka i rodziców wiele cierpliwości. Jeśli nie powiodą się, zawsze najpierw podawaj maluchowi pierś (nawet jeśli masz niewiele pokarmu), a dopiero potem proponuj mleczko z butelki.

Między karmieniami dziecko trzeba dopajać, bo chce pić i dlatego płacze.
MIT.
Malca nie trzeba niczym dopajać. Wystarczy proponować mu ssanie piersi tak często, jak ma na to ochotę. Na początku każdego karmienia mleko jest bardziej wodniste, świetnie zatem zaspokaja pragnienie. Jeśli maluszkowi chce się pić, possie tylko przez chwilę. Nawet w gorące dni wystarczy mu pokarm z piersi. Ale też nic się nie stanie, jeśli dasz mu trochę wody.

Do picia najlepsza jest herbatka, gdyż koi bóle brzuszka.
MIT.
Najlepsza jest woda, butelkowana, o niskiej zawartości minerałów. Dla maluszka przegotuj ją i wystudź. W gotowych herbatkach jest cukier, dlatego podawanie ich w dużych ilościach może spowodować, że dziecko potem nie będzie chciało jeść z piersi. Niedobrym pomysłem jest też przepajanie malucha wodą z glukozą – to puste kalorie, które osłabiają apetyt.

Karmienie mieszane nie uda się, dziecko prędzej czy później zrezygnuje z piersi.
MIT.
Mimo że mama bardzo się stara, to jednak czasem ma nieco za mało pokarmu. Konieczne jest dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Wielu kobietom udaje się łączyć karmienie piersią i butelką. Pamiętaj jednak, by zawsze najpierw proponować pierś, a dopiero wtedy, gdy maluszek wszystko z niej wypije – butelkę. Jak najczęściej przystawiaj go do piersi. I ciesz się z tego, co ci się udaje!


Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, CZD.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

jak zwiększyć laktację
Fotolia
Karmienie
Jak zwiększyć ilość pokarmu? 10 sprawdzonych sposobów na poprawienie laktacji
W piersiach masz mało pokarmu, martwisz się, że twoje dziecko płacze z głodu i nie najada się. Jak zwiększyć laktację? Znamy sprawdzone sposoby.

Każda mama może karmić piersią i mieć tyle mleka, by dziecko nie było głodne. Przejściowo może się jednak zdarzyć, że mleka w piersiach jest mniej i dziecko się nie najada. Nie musisz jednak podawać dziecku butelki z mlekiem. Są skuteczne sposoby, by zwiększyć laktację. 1. Jak najczęściej karm piersią: mleka będzie więcej Karm dziecko zawsze, gdy jest głodne. Jak sprawdzić, czy się najada?  Najedzony noworodek jest spokojny, śpi pomiędzy karmieniami, a jeśli płacze, to raczej ze zmęczenia lub bólu brzuszka. Noworodek, gdy jest głodny, otwiera buzię, szuka piersi, wpycha do buzi paluszek lub całą piąstkę. Jest niespokojny i płacze. 2. Połóż się z dzieckiem do łóżka i podawaj pierś, gdy chce ssać Nie musisz liczyć, ile razy karmisz dziecko, tak jak nie liczysz, ile razy je całujesz.  Ilość karmień piersią noworodka nie może być jednak mniejsza niż 8 na dobę (na ogół jest ich więcej, nawet 10-12). Jeśli czujesz, że masz mało pokarmu, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i podawaj mu pierś wtedy, gdy tylko chce ssać. To dobry sposób na szybie zwiększenie laktacji. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie 3. Karm piersią w nocy Jeśli chcesz zwiększyć laktację, karm noworodka przynajmniej raz w nocy. Nocne karmienia są ważne ze względu na duże stężenie prolaktyny we krwi (im wyższy poziom tego hormonu, tym więcej mleka w piersiach). 4. Pilnuj, by dziecko prawidłowo ssało pierś Pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy ssie, słyszysz charakterystyczne postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli słyszysz cmokanie, to znaczy, że dziecko chwyciło pierś zbyt płytko. Nie wyssie wtedy całego mleka z piersi. Przerwij karmienie piersią i jeszcze raz prawidłowo przystaw dziecko do piersi. 5. Nie spiesz się podczas karmienia piersią Niektóre dzieci opróżniają pierś w 10...

Edipresse
Karmienie
Ważne pytania o karmienie piersią
Początki bywają trudne. Ty nie wiesz, jak karmić noworodka, on zaś jeszcze nie potrafi ssać. Razem ze specjalistą pomożemy ci pokonać problemy.

  Czasem wystarczy powalczyć z własną słabością (najchętniej przespałabym noc, może lepiej dać dziecku butelkę). Innym razem trzeba uzbroić się w cierpliwość, przetrzymać czas kolek, braku pokarmu, a potem jego nawału. Warto. Oczywiście. Bo za wszystkie trudy czeka cię największa nagroda, gdy noworodek przytuli się do ciebie, pogłaszcze rączką po piersi. Mama mówi, że mam chude mleko i noworodek nie tyje. Co zrobić, by było bardziej tłuste Nie musisz nic robić. Pilnuj tylko, by dziecko dokładnie opróżniło jedną pierś, zanim podasz mu drugą. Zawsze na początku karmienia mleko jest wodniste i bogate w laktozę, czyli cukier mleczny, która pomaga w przyswojeniu wapnia. Gdy malec dłużej ssie, pokarm staje się bardziej gęsty, bogaty w białko i tłuszcz. Nie mam prawie wcale mleka. Noworodek denerwuje się. Jak zwiększyć laktację Połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i pozwalaj ssać, kiedy tylko chce. Nawet co pół godziny. Po takim dniu będziesz miała tyle mleka, ile tylko dziecko potrzebuje. Musisz tylko prawidłowo przystawiać je do piersi. Poproś, by przez ten dzień pomógł ci mąż. Nie denerwuj się, odpoczywaj, śpij, słuchaj muzyki, którą lubisz, czytaj książkę, zrelaksuj się, ciesz dzieckiem. A mąż niech ci donosi smaczne jedzenie i dużo picia! Czy zioła mlekopędne pomagają zwiększyć ilość pokarmu dla noworodka Tak. Możesz pić napary z anyżku, kopru włoskiego, czarnuszki. Nie częściej jednak niż trzy razy dziennie. Nadmiar ziół może spowodować kolkę. Nie musisz natomiast pić bawarki (chyba że ją lubisz). Nie wpływa ona w żaden sposób na laktację. Czy mogę pić mleko. Boję się, że noworodek dostanie alergii Jeśli ty nie jesteś alergiczką, a twoje dziecko nie ma stwierdzonych przez lekarza żadnych objawów uczulenia, to pij mleko i jedz produkty mleczne. To najlepsze źródła wapnia. Ile razy dziennie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak