Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Karm ale nie przekarmiaj noworodka

Jeśli karmisz butelką, dokładnie policz, ile Twój noworodek zjada w ciągu dnia. Lepiej jednak, żeby nie wypijał za dużo mleczka, bo łatwo wtedy wychować grubaska.
Katarzyna Raczek-Pakuła - pediatra
lek. Katarzyna Raczek-Pakuła
Konsultacja merytoryczna

Jeśli karmisz butelką, dokładnie policz, ile Twój noworodek zjada w ciągu dnia. Lepiej jednak, żeby nie wypijał za dużo mleka.


Dzieci karmione butelką też lubią często ssać. Niektóre z nich zawsze wypijają całe mleczko i natychmiast płaczą, jakby chciały jeszcze. Podawać kolejną porcję czy raczej zabawiać noworodka i czekać do następnego karmienia?

Ile noworodek je w ciągu dnia
Jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma wspaniały apetyt i jadłoby prawie bez przerwy, dokładnie sprawdź, ile mleka wypija w ciągu całego dnia. Gdy jest to mniej więcej tyle, ile zaleca się dla jego wieku, lub tylko niewiele więcej, wszystko w porządku. Jedne dzieci mają większy apetyt, inne mniejszy. Ciesz się, że Twój noworodek ma tak dobry. Jeżeli jednak widzisz, że szkrab codziennie wypija o 100–200 mililitrów za dużo, lepiej iść z nim do przychodni.

Sprawdź wagę noworodka
Jedno dziecko tuż po urodzeniu ma trzy kilogramy, inne ponad cztery i pół. Jedno przybiera na wadze 500 gramów na miesiąc, inne – 1000. I jedno, i drugie rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak widzisz, że noworodek karmiony butelką przybiera na wadze więcej niż kilogram na miesiąc, porozmawiaj z pediatrą. On jeszcze raz zważy dziecko, zmierzy, a parametry wzrostu i wagi naniesie na tzw. siatki centylowe. Wskażą, czy dzidziuś rozwija się harmonijnie. Jeśli waga i wzrost szkraba mieszczą się na tym samym centylu lub różnica jest niewielka (np. wzrost na 50., waga na 75.), wszystko w porządku. Jeżeli jednak waga jest o dwa lub więcej centyli większa niż wzrost, znaczy to, że dziecko jest troszkę za grube. O tym jednak, co i jak podawać mu teraz do jedzenia, musi zadecydować lekarz. Dziecko bowiem intensywnie rośnie, rozwija się, kształtuje się jego mózg i nie wolno ot tak po prostu ograniczać mu jedzenia. To lekarz powie Ci, jak powinnaś karmić maluszka, aby dobrze rósł, a jednocześnie jego waga przez pewien czas stała w miejscu.

Nie przekarmiaj noworodka
Płaczącemu dziecku wygodnie jest podać po prostu kolejną butelkę mleka. Jeśli jednak marudzi nie z powodu głodu, ale dlatego, że jest zmęczony albo przestraszył się czegoś, tak nie rozwiążesz jego problemów, a jedynie... powiększysz mu objętość żołądka. Dziecko przyzwyczai się do większych porcji jedzenia i będzie się ich domagać. A stąd już krótka droga do otyłości. O ile bowiem grubaski chowane na piersi łatwo szczupleją, gdy zaczynają chodzić, malcom karmionym butelką przychodzi to trudniej. Dlatego lepiej zapobiec otyłości już w pierwszym roku.

Skąd u noworodka ten apetyt
Małe dziecko często płacze. Powodem łez jest nie tylko głód, ale też potrzeba przytulenia się, ból brzuszka, niewygodna pieluszka. Niech Cię nie zmyli, że dziecko wypija całą porcję, którą mu dajesz. Mleko jest słodkie i smaczne – smyk nie odmówi sobie takiej przyjemności, nawet jeśli wcześniej nie płakał z głodu. Zanim zatem przygotujesz kolejną porcję, pomyśl, czy maluszek nie wolałby się teraz do Ciebie przytulić, niż zjeść. Jeśli na każdy płacz będziesz biegła z butelką, przyzwyczai się, że stres, ból czy nudę leczy się jedzeniem. A to nie najlepsze wyjście!

Czy wiesz, że prawie wszystkie komórki tłuszczowe ciała tworzą się w pierwszych dwóch latach życia dziecka?! Jeśli w tym wieku dziecko już jest grubaskiem, oznacza to, że ma znacznie więcej tych komórek niż jego szczupły kolega. Niestety, komórki tłuszczowe są dość perfidne. Już nigdy potem nie zginą! Gdy dziecko schudnie, one też schudną, ale... będą tylko czekać na dodatkową dostawę kalorii. Dlatego osoby, które w wieku niemowlęcym miały nadwagę, mogą już potem przez całe życie mieć skłonność do otyłości.

 

 

 

mtj_dopisek.gif
 

 

 

 

Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?

jak karmić butelką
Adobe Stock
Karmienie
Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?
Jak karmić noworodka butelką, by mieć pewność, że maluszek się najada? Sprawdź, jakie są zasady karmienia mlekiem modyfikowanym i jak często podawać je noworodkowi. Mleko początkowe trzeba przygotowywać ściśle wg instrukcji z opakowania i wytycznych lekarza lub położnej.

Jeśli karmisz noworodka butelką, mleko początkowe musisz podawać według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką. Spis treści: Jak często karmić noworodka butelką? Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką? Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką? Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką? Jak często karmić noworodka butelką? Noworodki karmione mieszankami mlecznymi powinny otrzymywać pokarm ok. 6-8 razy na dobę (potem rzadziej). W przypadku mleka modyfikowanego, podobnie jak w przypadku pokarmu z piersi, mama powinna karmić na żądanie. Jeśli noworodek robi się niespokojny, zaczyna otwierać usta (jakby szukał czegoś do ssania), to sygnał, że może być głodny i należy go nakarmić. Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Karmiąc noworodka butelką, należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy między karmieniami. To ważne, gdyż żołądek dziecka, a zwłaszcza niemowlaka w pierwszym miesiącu życia, nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Mleko dla noworodka można podawać według takiego schematu (przykładowe godziny): 6:00 9:00 12:00 15:00 18:00 21:00 24:00 Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można wprowadzać drobne zmiany   w wyznaczaniu konkretnych godzin podawania mleka noworodkowi. Nic się nie stanie, jeśli zje kolejną porcję mleka kilkanaście minut wcześniej (lub później). Ile mleka powinien wypijać noworodek...

mleko modyfikowane
Adobe Stock
Karmienie
Ile powinno jeść niemowlę? Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? Tabela
Ile powinno jeść niemowlę – to pytanie nurtuje rodziców. Być może martwisz się, bo niemowlę wypija tylko pół porcji mleka albo ciągle mu mało i je ponad miarę. Wyjaśniamy, ile mleka modyfikowanego nalewać do butelki, by mieć pewność, że dziecko się najada. Sprawdź w tabeli, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.

Jeśli zastanawiasz się, ile powinno jeść niemowlę, pewnie nie masz pewności, czy dobrze szykujesz mieszankę. Przygotowanie mleka modyfikowanego tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Zgodnie z nowymi zleceniami niemowlę powinno jeść na żądanie bez względu na to, czy je mieszankę, czy mleko z piersi mamy. Nie ma stałych godzin i ilości wypitego mleka. Trudno też jednoznacznie określić, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę. Ile mleka powinno jeść niemowlę? Dla rodziców to nie lada wyzwanie przygotować odpowiednią ilość posiłku. Czy martwić się, jeśli malec nie dojada? A może dziecko je zbyt dużo? I ile powinien jeść noworodek ? Na szczęście są wytyczne, które pomogą ci upewnić się, czy dziecko się najada. Pokazujemy je w przejrzystej tabeli. Jeśli nie karmisz piersią, przez pierwsze 4-6 miesięcy dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń, jeśli podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, również powinnaś karmić go na żądanie.   Ile powinno jeść niemowlę: tabela i orientacyjne normy  wiek dziecka ilość porcji w ciągu dnia ilość mleka 1. miesiąc 7 porcji 90-110 ml 2. miesiąc 6 porcji 110-130 ml 3. miesiąc 6 porcji 130 ml 4. miesiąc 6 porcji 150 ml 5-6. miesiąc* 4 porcje* 180 ml* * dziecko jest w trakcie rozszerzania diety i je nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa​ Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? W karmieniu butelką ważna jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego...

mama, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie
Nocne karmienie piersią
To prawda, że ma mały żołądek, ale chyba piąte karmienie nocą to jednak przesada. Jest głodny, czy po prostu dobrze mu się zasypia przy piersi. A może podać mu butelkę.

Noworodek często je w nocy tyle samo, co w ciągu dnia. Wstajesz do niego pierwszy miesiąc, drugi, trzeci... W czwartym jesteś już mocno zmęczona, w szóstym wykończona! I marzysz, by wreszcie dziecko przespało całą noc. Jak długo nocne jedzenie jest potrzebne? Przerwa między karmieniami noworodka nie powinna być dłuższa niż sześć, siedem godzin Tak/nie To prawda, nocna przerwa nie powinna być dłuższa, ale tylko w pierwszych tygodniach życia. Dziecko wypija wtedy nie więcej niż 100 ml mleka (często mniej). Twój pokarm jest przy tym lekkostrawny, więc szybko „znika” z żołądka, a malec po kilku godzinach budzi się z głodu. Jeśli masz mało mleka, nie broń się przed nocnymi karmieniami – to właśnie wtedy stężenie prolaktyny (hormonu, od którego zależy ilość pokarmu) jest duże. Jeśli noworodek przesypia noc, trzeba go obudzić na karmienie Tak/nie Tylko wcześniaka albo maluszka, który miał problemy tuż po porodzie, np. żółtaczkę, osłabione napięcie mięśniowe. Może być wtedy słabszy, więcej spać, nie domagać się jedzenia. Musisz go budzić na karmienie. Pamiętaj, najdłuższa przerwa nie powinna przekraczać w nocy sześciu godzin. Noworodek powinien jeść minimum osiem razy na dobę . Nie musisz go mocno rozbudzać, wystarczy, że przystawisz na kilka minut do piersi. Zwróć jednak uwagę, czy dobrze ssie (usłyszysz wtedy wyraźne odgłosy połykania, przypominające postękiwanie). Jeśli maleństwo od razu usypia przy piersi, delikatnie je rozbudź, np. zmieniając pieluszkę. A w trakcie ssania lekko łaskocz w policzek. Gdy jednak smyk ma już dwa, trzy miesiące, dobrze rośnie, przybiera na wadze , świetnie się rozwija i ma ochotę przesypiać noc, nie ma żadnego powodu, by go budzić na jedzenie. Jesteś szczęściarą, że możesz się wyspać! Noworodki, które dużo i często jedzą w nocy, znacznie szybciej rosną Tak Nocny pokarm...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak