Cóż..., ze smutkiem musimy stwierdzić, że w Polsce właściwie nie ma specjalnych doradców, którzy by pomagali mamom karmiącym butelką. Ani książek wyłącznie na ten temat.

Reklama

A przecież taki sposób karmienia wcale nie jest prosty! Dlatego jeśli czujesz, że coś jest nie tak, np. dziecko nie chce ssać, ma kolkę i nie umiesz sobie z tym poradzić, warto poszukać pomocy. Także wtedy, gdy obwiniasz się (niepotrzebnie!), że nie karmisz dzidziusia piersią. Tylko kogo poprosić o taką poradę? Podpowiadamy.

Położna
Podawać malcowi mleczko co trzy godziny czy co cztery? I co zrobić, gdy niedługo po jedzeniu smyk płacze i intensywnie ssie paluszki? Raz jeszcze dać mleko? A może herbatkę lub tylko smoczek? Kierujesz się instynktem, ale warto też zapytać o radę położną środowiskową. Na pewno odwiedzi cię kilka dni po porodzie (uwaga: musisz tylko zgłosić w poradni dla dzieci, że urodziłaś maluszka). Przyjdzie do was co najmniej dwa razy, jeśli jednak masz poważny problem, zawsze możesz zadzwonić do poradni i poprosić o dodatkową wizytę. Położna oceni, czy powód waszych problemów jest błahy i łatwo dacie sobie z nim radę (np. wystarczy zmienić pozycję, w której karmisz, lub smoczek). Podpowie ci też, jak radzić sobie z kolką, ulewaniem. Jeśli uzna, że problem jest poważny, zaleci, byś poszła z malcem do lekarza.

Szkoła rodzenia
Zawsze możesz również poprosić o pomoc w szkole rodzenia, do której chodziłaś (wcześniej jednak tam zadzwoń i umów się na wizytę). Położne, które tam pracują, mają duże doświadczenie, na pewno podpowiedzą, jak podawać dzidziusiowi mleczko. Warto też zadzwonić do poradni laktacyjnej, szczególnie jeśli będziesz chciała łączyć karmienie naturalne z „butelkowym”.

Pediatra
Chodź do niego nie tylko na szczepienia i wtedy, gdy dziecko jest chore. Kłopoty z karmieniem to ważny powód wizyty (szczególnie w wypadku noworodka). Lekarz sprawdzi, jak dziecko przybiera na wadze, stwierdzi, czy nie za mało (albo za dużo), podpowie, co robić. Jeśli maleństwo ma kolki, ulewania, bóle brzucha, zaparcia, pediatra może zalecić zmianę mleka na inne. A gdy dzidziuś skończy cztery miesiące, specjalista podpowie, jakie zmiany wprowadzić w jego menu. Jest co prawda opracowany schemat żywienia dzieci, ale lekarz może wprowadzić do niego zmiany, zależnie od tego, jak maluch się rozwija.

Zobacz także

Internet
Jeśli kiedyś przyjdzie ci do głowy myśl, że może źle zrobiłaś, bo nie karmiłaś piersią, albo gdy będziesz się bała, że przez to coś maluszkowi odebrałaś, to kto lepiej cię wesprze niż osoba, która jest w podobnej sytuacji? Na wielu forach internetowych możesz spotkać butelkowe mamy. Mają takie same wątpliwości, kłopoty (ale i radości) jak ty. Warto skorzystać z ich rad. A czytając wpisy bardziej doświadczonych mam, przekonasz się, że twoje dziecko, pijąc mleko z buteleczki, też będzie zdrowe, mądre i kochane. „Daję Misiowi wszystko, co najlepsze: miłość. I wystarczy mi jego błogie westchnienie po porcji mleczka, by wiedzieć, że jest szczęśliwy” – pisze na forum Lauretta. Twoje dziecko też takie będzie!

Klub Butelkowej Mamy
Pierwszy taki klub właśnie założyliśmy! Będziesz mogła tu:
1. Napisać o swoich problemach.
2. Przeczytać, jak sobie z nimi poradzili inni.
3. Znaleźć wielu nowych przyjaciół!

Wejdź na nasze forum: Klub Butelkowej Mamy >>

W naszym klubie porozmawiacie z innymi mamami, które też karmią butelką swoje dzieci.

Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, Centrum Zdrowia Dziecka.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama