Maluch wie dobrze, czego chce, a czego nie. Nic dziwnego, że mając do wyboru ciepłą pachnącą mamą pierś i gumowy smoczek, za każdym razem wybierze to pierwsze. A tutaj wasze drogi się rozmijają. Na szczęście istnieją sztuczki, które pomogą ci przekonać dziecko do picia z butelki.

Reklama

Kup dobry smoczek

Musi być dostosowany do wieku malca, czyli taki, z którego mleko czy soczek nie wypływa ani za wolno, ani zbyt szerokim strumieniem (dziecko mogłoby się zachłysnąć). Gdy maluch ma już pół roczku, zamiast przyzwyczajać go do butelki, spróbuj podawać mu picie z kubeczka z miękkim ustnikiem.

Pozwól pobawić się butelką

Aby maluszek polubił picie z butelki, musi się najpierw z nią zaprzyjaźnić. Daj mu więc butelkę do rączek, pozwól ją przekładać, turlać, lizać i ssać. Jeśli dopisze ci szczęście, w pewnym momencie dziecko włoży ją do buzi i zacznie pić.

Mleko modyfikowane - sprawdź opinie rodziców!

Nie śpiesz się

Nie odstawiaj malca od piersi z dnia na dzień – to może być dla niego zbyt dużym szokiem. Na początku zrezygnuj z jednego karmienia (np. drugiego w ciągu dnia), potem kolejnego, dopiero na samym końcu z karmień nocnych. Takie stopniowe rozstawanie się z piersią będzie dla maluszka łatwiejsze do zniesienia, tobie zaś pomoże uniknąć kłopotów z przepełnionymi piersiami.

Zobacz także

Wybierz dobry moment

W momencie podawania butelki dziecko nie powinno być zbyt głodne, bo wtedy może zabraknąć mu cierpliwości na eksperymenty. Najlepiej podaj mu mieszankę mniej więcej pół godziny przed zwykłą porą karmienia. Maluch powinien wtedy już odzyskać apetyt, ale jeszcze nie stracić dobrego humoru. Ale jeśli dziecko jest chore, poczekaj z butelkowym eksperymentem, aż poczuje się lepiej. Możesz też podać mu mieszankę przez sen – śpiący maluch może się nawet nie zorientować, że ssie smoczek, a nie maminą pierś.

Pamiętaj o czułości

Ssanie piersi to dla malca nie tylko sposób zaspokajania głodu, ale też swoich emocjonalnych potrzeb. Jeżeli więc rezygnujesz z podawania dziecku piersi, pomyśl o innych sposobach okazywania mu czułości. Staraj się w tych pierwszych dniach odstawiania więcej malucha nosić na rękach i przytulać (ale nie do piersi), bawcie się razem na dywanie.

Ogranicz dostęp do piersi

Gdy postanowisz zakończyć karmienie piersią, postaraj się nie wyjeżdżać z domu (choć to kusząca perspektywa), bo twoje dziecko mogłoby poczuć się odrzucone. Uda się bez tego! W pierwszych dniach odstawiania maluszka od piersi nakładaj „zbroję”: gruby sweter albo sukienkę wkładaną przez głowę. Kiedy dziecko nie będzie widziało twojego nagiego dekoltu, łatwiej zapomni o piersiach pełnych mleka.

Oddaj butelkę tacie

Dzięki temu malec szybciej zorientuje się, że jedzenie nie zawsze musi się wiązać z obecnością mamy (no i będziesz mogła trochę odpocząć). Zwykle dzieci lepiej znoszą karmienie butelką, gdy w pobliżu nie ma mamy, dlatego postaraj się w porze karmienia pójść np. na spacer albo zakupy.

Odstawianie bez problemów

Przestawianie dziecka z piersi na butelkę powinno trwać kilka dni, by maluch zdążył się przyzwyczaić, a twój organizm przestawić na tryb bezmleczny. W tym czasie:

  • Odciągaj pokarm. Jeżeli poczujesz, że piersi robią się twarde, odciągnij odrobinę mleka, tak aby poczuć ulgę (nie opróżniaj piersi do końca). Dzięki temu nie dopuścisz do zastoju, a jednocześnie produkcja pokarmu będzie się zmniejszała.
  • Nałóż na piersi liście z kapusty. Zawarty w nich sok ma właściwości ściągające i przeciwzapalne. Zanim obłożysz piersi kapustą, włóż liście na godzinę do lodówki, a potem lekko rozbij je np. tłuczkiem do mięsa.
  • Pij szałwię. Ale nie dłużej niż dziesięć dni. Szałwia w nadmiernych ilościach może źle wpłynąć na twój system nerwowy. Jeśli piersi nadal wypełniają się mlekiem, poproś lekarza o leki hamujące laktację.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama