Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką, mleko, butelka, uśmiech
Karmienie

7 kroków przestawiania z piersi na butelkę

Przyjaźń z butelką rodzi się czasem w bólach, ale jest możliwa. Zobacz, jak pomóc dziecku oswoić się z nowym sposobem karmienia.

Maluch wie dobrze, czego chce, a czego nie. Nic dziwnego, że mając do wyboru ciepłą pachnącą mamą pierś i gumowy smoczek, za każdym razem wybierze to pierwsze. A tutaj wasze drogi się rozmijają. Na szczęście istnieją sztuczki, które pomogą ci przekonać dziecko do picia z butelki.

Kup dobry smoczek

Musi być dostosowany do wieku malca, czyli taki, z którego mleko czy soczek nie wypływa ani za wolno, ani zbyt szerokim strumieniem (dziecko mogłoby się zachłysnąć). Gdy maluch ma już pół roczku, zamiast przyzwyczajać go do butelki, spróbuj podawać mu picie z kubeczka z miękkim ustnikiem.

Pozwól pobawić się butelką

Aby maluszek polubił picie z butelki, musi się najpierw z nią zaprzyjaźnić. Daj mu więc butelkę do rączek, pozwól ją przekładać, turlać, lizać i ssać. Jeśli dopisze ci szczęście, w pewnym momencie dziecko włoży ją do buzi i zacznie pić.

Mleko modyfikowane - sprawdź opinie rodziców!

Nie śpiesz się

Nie odstawiaj malca od piersi z dnia na dzień – to może być dla niego zbyt dużym szokiem. Na początku zrezygnuj z jednego karmienia (np. drugiego w ciągu dnia), potem kolejnego, dopiero na samym końcu z karmień nocnych. Takie stopniowe rozstawanie się z piersią będzie dla maluszka łatwiejsze do zniesienia, tobie zaś pomoże uniknąć kłopotów z przepełnionymi piersiami.

Wybierz dobry moment

W momencie podawania butelki dziecko nie powinno być zbyt głodne, bo wtedy może zabraknąć mu cierpliwości na eksperymenty. Najlepiej podaj mu mieszankę mniej więcej pół godziny przed zwykłą porą karmienia. Maluch powinien wtedy już odzyskać apetyt, ale jeszcze nie stracić dobrego humoru. Ale jeśli dziecko jest chore, poczekaj z butelkowym eksperymentem, aż poczuje się lepiej. Możesz też podać mu mieszankę przez sen – śpiący maluch może się nawet nie zorientować, że ssie smoczek, a nie maminą pierś.

Pamiętaj o czułości

Ssanie piersi to dla malca nie tylko sposób zaspokajania głodu, ale też swoich emocjonalnych potrzeb. Jeżeli więc rezygnujesz z podawania dziecku piersi, pomyśl o innych sposobach okazywania mu czułości. Staraj się w tych pierwszych dniach odstawiania więcej malucha nosić na rękach i przytulać (ale nie do piersi), bawcie się razem na dywanie.

Ogranicz dostęp do piersi

Gdy postanowisz zakończyć karmienie piersią, postaraj się nie wyjeżdżać z domu (choć to kusząca perspektywa), bo twoje dziecko mogłoby poczuć się odrzucone. Uda się bez tego! W pierwszych dniach odstawiania maluszka od piersi nakładaj „zbroję”: gruby sweter albo sukienkę wkładaną przez głowę. Kiedy dziecko nie będzie widziało twojego nagiego dekoltu, łatwiej zapomni o piersiach pełnych mleka.

Oddaj butelkę tacie

Dzięki temu malec szybciej zorientuje się, że jedzenie nie zawsze musi się wiązać z obecnością mamy (no i będziesz mogła trochę odpocząć). Zwykle dzieci lepiej znoszą karmienie butelką, gdy w pobliżu nie ma mamy, dlatego postaraj się w porze karmienia pójść np. na spacer albo zakupy.

Odstawianie bez problemów

Przestawianie dziecka z piersi na butelkę powinno trwać kilka dni, by maluch zdążył się przyzwyczaić, a twój organizm przestawić na tryb bezmleczny. W tym czasie:

  • Odciągaj pokarm. Jeżeli poczujesz, że piersi robią się twarde, odciągnij odrobinę mleka, tak aby poczuć ulgę (nie opróżniaj piersi do końca). Dzięki temu nie dopuścisz do zastoju, a jednocześnie produkcja pokarmu będzie się zmniejszała.
  • Nałóż na piersi liście z kapusty. Zawarty w nich sok ma właściwości ściągające i przeciwzapalne. Zanim obłożysz piersi kapustą, włóż liście na godzinę do lodówki, a potem lekko rozbij je np. tłuczkiem do mięsa.
  • Pij szałwię. Ale nie dłużej niż dziesięć dni. Szałwia w nadmiernych ilościach może źle wpłynąć na twój system nerwowy. Jeśli piersi nadal wypełniają się mlekiem, poproś lekarza o leki hamujące laktację.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Pielęgnacja
Niemowlęce nawyki
Jeśli chcesz, żeby malec zapomniał o smoczku czy piciu z butelki warto pamiętać o kilku zasadach.

Trudno oczekiwać, że brzdąc zrezygnuje ze ssania paluszka czy budzenia się w nocy tylko dlatego, że po pierwszych urodzinach przestał być niemowlęciem. To wciąż malutkie dziecko, które potrzebuje Twojej bliskości, lubi ssać pierś, nie zawsze przesypia całą noc. Z niektórymi takimi nawykami lepiej zacząć się żegnać. Należy do nich ssanie smoczka. Teraz z każdym tygodniem będzie trudniej odzwyczaić od niego malucha! A pamiętaj, że przedłużające się ssanie smoczka może źle wpływać na rozwój uzębienia i zgryz. Nie warto też przedłużać podawania zupek, kaszek czy soczków z butelki. Roczne dziecko może do napojów używać kubka z dzióbkiem lub zwykłego. Gęściejsze posiłki podawaj łyżeczką. Karmienie zupką czy kaszką przez smoczek to wygodne rozwiązanie, ale maluch musi jeść gęściejsze posiłki, by poznawać nowe konsystencje. Warto mu dawać łyżeczkę do rączki, by przyzwyczajał się do samodzielności. Nie zapominaj o konsekwencjach podawania słodkich posiłków i napojów przed spaniem. Pamiętaj myciu ząbków! Roczne dziecko nie musi już ssać piersi w nocy. Ten nawyk jest raczej związany z potrzebą przytulenia się do mamy niż z głodem. Możesz więc, gdy brzdąc budzi się kilka razy w nocy, głaskać go, tulić, ale nie karmić. Niestety, od nocnych karmień zwykle najtrudniej malca odzwyczaić. Jeśli bardzo Ci nie przeszkadzają albo pracujesz i nie chcesz odbierać dziecku nocnych karmień, możesz nadal podawać pierś nocą. Jeśli malec nadal nie śpi we własnym łóżeczku, też warto pomyśleć o zmianie. Jak odzwyczajać? Niezależnie od tego, czy chcesz, żeby malec zapomniał o smoczku, piciu kaszki z butelki, czy też zaczął sam zasypiać, warto pamiętać o kilku zasadach. - Nie wprowadzaj kilku zmian naraz. Jeśli przenosisz dziecko do jego łóżeczka, to nie próbuj w tym samym czasie pozbawiać go smoczka albo nocnego karmienia. To...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

Nestle mamabezporownania
Adobe Stock
Karmienie
To powinnaś wiedzieć o karmieniu butelką [9 porad]
Mleko mamy to najlepszy i najbardziej cenny dla dziecka pokarm. Czasem jednak – z różnych powodów – po konsultacji lekarskiej może się zdarzyć, że będziesz musiała sięgnąć po mieszankę i butelkę. Co wtedy? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Poza tym, jeśli do tej pory karmiłaś malucha tylko i wyłącznie piersią, sama doskonale wiesz, jaka to wygoda – nie trzeba podgrzewać mleka, sterylizować butelek ani smoczków. To także gwarancja idealnego składu pokarmu. Jeśli jednak na horyzoncie pojawia się butelka – podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby również spać spokojnie! 1. Wybór butelki Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach i pojemnościach . W pierwszej kolejności jednak zastanów się, czy wolisz postawić na szklane (łatwiej je utrzymać w czystości i są trwalsze) czy może plastikowe (te z kolei są lżejsze i nietłukące). Dziecko powyżej 6. miesiąca życia zjadać powinno jednorazowo około 180 ml mleka, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie butelka o pojemności 250 ml. Nieodłącznym elementem butelki jest smoczek. Mamy do wyboru smoczki w różnych kształtach , między innymi te z okrągłą główką pozwalającą regulować wlot powietrza (zapobiegają atakom kolki) oraz anatomiczne, przypominające kształtem brodawkę sutkową – umocowane na szerokiej podstawie. Kluczem jest dopasowanie smoczka do kształtu jamy ustnej dziecka, jego aktualnych potrzeb (np. smoczki antykolkowe czy ortodontyczne) oraz wieku – w zależności od tego zmienia się ilość dziurek, a co za tym idzie – tempo przepływu mleka. Pamiętaj również, że do wyboru są smoczki kauczukowe oraz silikonowe . Te pierwsze (w odcieniu bardziej brązowe) są bardziej elastyczne, jednak szybciej się zużywają. Drugie (bezbarwne) są nieco bardziej trwałe i twardsze – lepiej sprawdzą się przy karmieniu mieszanym, gdyż maluch ssąc wkłada to więcej wysiłku, podobnie jak przy piersi mamy. 2. Rodzaj mieszanki Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, skonsultuj swój wybór z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz