Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, karmienie piersią
Karmienie

Lekcja ssania piersi

W szpitalu położne pomagały Ci przystawić noworodka do piersi. A teraz martwisz się, że sama sobie nie poradzisz.

Sztuki karmienia piersią będziesz się uczyć zarówno Ty, jak i Twój noworodek. Te pierwsze lekcje trwają kilka dni (a czasem i tygodni) po porodzie. Jeśli poznasz kilka ważnych zasad, będzie wam znacznie łatwiej.

Podczas karmienia noworodka przyjmij wygodną pozycję
Po porodzie najłatwiej będzie Ci karmić w pozycji półsiedzącej lub leżąc na boku. Wiele mam używa w tym czasie tzw. rogali. To półkoliste poduszki do karmienia, które układa się na kolanach (kupisz je w sklepie z akcesoriami niemowlęcymi). Dzięki nim łatwiej przystawić dziecko.

Rozwiń noworodka z rożka
W czasie karmienia dziecko musi swobodnie ruszać rączkami i nóżkami. Staraj się, by jego brzuszek przylegał do Twojego brzucha, główka była naprzeciwko piersi, a nosek na wysokości brodawki. Biodro, bark, ucho dziecka powinny być w jednej linii. Podtrzymuj jego główkę, plecy i pośladki.

Pozwól, aby noworodek oswoił się z piersią
Niech dziecko powącha, a nawet poliże brodawkę. Potem na pewno szeroko otworzy buźkę. Dopiero wtedy przystaw je do piersi – po prostu przytul je do siebie. Nie pochylaj się nad dzieckiem, nie wyciągaj piersi, aby ułatwić mu uchwycenie brodawki. Postaraj się raczej inaczej ułożyć maluszka. Aby zachęcić go do ssania, możesz wycisnąć trochę pokarmu. Pamiętaj jednak, by nie uciskać piersi. Podtrzymuj ją czterema palcami od spodu, a kciuk ułóż na niej. Dbaj jednak, by Twoje palce były z daleka od otoczki. Obowiązuje tu zasada: jasne pole dla mamy, ciemne dla maleństwa.

Sprawdź, czy noworodek dobrze chwycił brodawkę
Spójrz, czy usta są szeroko otwarte, czubek noska i broda dotykają piersi, duża część otoczki jest w buzi, policzki wypełnione i czy słychać połykanie. Jeśli maleństwo źle chwyci brodawkę, porani ją! Jeśli więc czujesz ból, przerwij karmienie (wsuwając palec w kącik jego ust) i zacznij jeszcze raz. Próbuj aż do skutku!

Obserwuj, jak noworodek ssie
Na początku – po uchwyceniu brodawki (z otoczką!) – będzie ssać energicznie. Przez kilka, kilkanaście sekund obejmuje wtedy brodawkę wraz z otoczką dość głęboko (jej szczyt sięga aż do granicy podniebienia twardego i miękkiego). Potem malec zacznie ssać powoli, poruszając przy tym żuchwą. Usłyszysz wyraźne odgłosy połykania. W taki sposób może jeść długo – zdarza się nawet, że ssie pół godziny. Dziecko jest wtedy odprężone, paluszki są ugięte w kierunku dłoni.

Poczekaj, aż noworodek sam puści pierś
Zaproponuj wtedy drugą, choć zwykle wystarcza jedna. Gdyby jednak noworodek nadal był głodny, następne karmienie zacznij od tej piersi, którą teraz podałaś jako drugą. Odstępy między karmieniami mogą trwać od kilkudziesięciu minut do trzech godzin. W pierwszych tygodniach życia malec może domagać się piersi nawet 14 razy na dobę!

W nocy budź noworodka na karmienie
Nocne karmienia są bardzo ważne, by laktacja unormowała się na właściwym poziomie. Gdy zbliża się więc pora nocnego karmienia, ale maluszek jest senny i mało aktywny, zdejmij mu ubranko, przewiń go, spróbuj karmić w pozycji siedzącej i pobudzaj do aktywnego ssania, np. głaszcząc jego policzek.

Jeśli noworodek nie chce ssać, sprawdź, co mu przeszkadza
Czasem wystarczy mała zmiana, np. wyłączenie telefonu.
• Noworodek jest jeszcze zmęczony po porodzie. Tak może się zdarzyć, jeśli poród był długi lub pojawiły się komplikacje. Połóż wtedy maleństwo blisko siebie, łagodnie połaskocz je w policzek. Gdy otworzy buzię, wyciśnij mu na języczek odrobinę mleka. Jeśli nie chce ssać i zasypia, spokojnie poczekaj. Po dwóch, trzech godzinach spróbuj nakarmić je ponownie. Gdy odmawia ssania, odciągaj pokarm i podawaj go łyżeczką. Jeśli sytuacja się powtarza, warto zadzwonić do poradni laktacyjnej lub zgłosić się do lekarza.
• Mleko za szybko wypływa z piersi. Często tak się dzieje w pierwszych tygodniach po porodzie. Laktacja jeszcze się nie unormowała i bywa, że pokarm wręcz tryska z piersi. Dziecko się wtedy krztusi i trudno mu złapać oddech. Nic dziwnego, że nie chce potem ssać. Przed karmieniem odciągnij tyle mleka, by wypłynął najintensywniejszy strumień. Zmień pozycję, w jakiej karmisz, na leżącą, ale tak, by dziecko miało główkę wyżej niż twoja pierś.
• Coś noworodka rozprasza. Hałas, zdenerwowanie, chaotyczne ruchy mamy to wrogowie laktacji. Nim weźmiesz maleństwo w ramiona, spróbuj się uspokoić, np. przy muzyce.
• Noworodek nie lubi się męczyć. Ssanie piersi to naprawdę ciężka praca! Kiedy raz na jakiś czas maluch dostaje butelkę, szybko się uczy, że może w zdecydowanie prostszy sposób zaspokoić głód... Jeśli od czasu do czasu musisz nakarmić malca odciągniętym pokarmem, zrób to łyżeczką lub plastikowym kieliszkiem. Nie podawaj też noworodkowi smoczka, bo może to zaburzyć mechanizm ssania. To samo dotyczy sytuacji, gdy karmienie utrudnia ból brodawek. Pomocny bywa wtedy kapturek, ale zanim go użyjesz, zapytaj konsultanta, czy jest konieczny. Po każdym karmieniu smaruj brodawkę swoim mlekiem (niech na niej zaschnie; wietrz pierś).
• Noworodek ma problemy z napięciem mięśniowym. Możesz to podejrzewać, jeśli noworodek odgina się przy piersi. Zbyt duże lub małe napięcie mięśni sprawia, że dziecko nieprawidłowo układa język. Skontaktuj się z doradcą laktacyjnym. Sprawdzi, jak przystawiasz dziecko do piersi, powie też, czy konieczna jest wizyta u neurologa.


Konsultacja: mgr Elżbieta Bartha, międzynarodowy konsultant laktacyjny.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

karmienie piersią, pozycje do karmienia
arch. edipresse
Karmienie
Jak dobrze przystawić noworodka do piersi?
Prawidłowe przystawianie noworodka do piersi to gwarancja, że dziecko się naje, a ty nie będziesz miała kłopotów z piersiami. Jak zatem dobrze przystawiać noworodka do piersi? Sprawdź!

Karmienie piersią, a zwłaszcza prawidłowe przystawienie noworodka do piersi na początku jest wyzwaniem – ty i noworodek nie macie jeszcze wprawy. Chcesz, by kwilące z głodu dziecko wreszcie się najadło, więc szybko podajesz mu pierś. Jednak czujesz, że coś cię nieprzyjemnie ciągnie, boli, ręka cierpnie ci pod ciężarem małego ciałka. Nic dziwnego. Dopiero nabierasz pewności, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi. Skorzystaj z naszych wskazówek, a będziesz cieszyć się karmieniem piersią przez długi czas. Uchronisz się też przed popękanymi brodawkami i innymi komplikacjami.   1. Aby prawidłowo przystawić noworodka, ułóż go we właściwej pozycji Zanim rozpoczniesz karmienie, usiądź wygodnie. Następnie połóż dziecko tak, by całe jego ciałko było zwrócone do ciebie. Takie ułożenie pomoże mu poczuć się bezpiecznie, pozwoli też wygodnie ssać i połykać pokarm. Możesz być pewna, że dobrze leży, gdy: jego brzuszek dotyka twojego brzucha główka leży na twoim przedramieniu lub w zgięciu łokciowym całym przedramieniem podtrzymujesz plecy dziecka, a dłonią jego pośladki dziecko ma prosty kręgosłup – jego ucho, ramię i biodro ułożone są w linii prostej twarz noworodka jest na wprost piersi, a usta naprzeciw brodawki Zobacz także: Pozycje do karmienia 2. Aby prawidłowo przystawić noworodka, przygotuj pierś do karmienia Dobre trzymanie piersi uchroni cię przed zaciskaniem przewodów mlecznych, a dziecku pozwoli chwycić sporą część otoczki i prawidłowo ssać. Pamiętaj, by: czterema palcami podtrzymywać pierś od spodu kciuk kłaść na górze, daleko od otoczki 3. Aby prawidłowo przystawić noworodka, zachęć go do ssania Brodawką podrażnij usta noworodka, by otworzył je szeroko. W takim momencie ruchem całego ramienia przystaw dziecko do piersi. Wtedy: czubek nosa i broda dziecka...

Karmienie
Jak karmić piersią?
Zanim przystąpisz do karmienia, usiądź wygodnie lub połóż się.

Zanim przystąpisz do karmienia, usiądź wygodnie lub połóż się. Następnie weź dziecko na ręce i ułóż jego główkę w zgięciu łokciowym. Jeśli leżysz, połóż je obok siebie na poduszce. Głowa dziecka powinna znaleźć się na wysokości Twojej piersi. U noworodków odruch ssania jest bardzo silny - dziecko otwiera usta w momencie, gdy jego policzek dotknie brodawki. Nakieruj dolną wargę maluszka na dolną część obwódki brodawki- wtedy górna warga będzie mogła swobodnie objąć całą brodawkę. Dziecko powinno ssać brodawkę wraz z całą jej otoczką. Niemowlę może się poruszyć, dlatego pamiętaj, aby to właśnie maluszka przystawiać do piersi, a nie pierś do niego. Kiedy piersi są obrzmiałe, występuje obrzęk brodawki, co utrudnia jej uchwycenie. Możesz pomóc w tym dziecku, uciskając okolicę brodawki kciukiem i jednym z palców. Ból w brodawce jest oznaką nieprawidłowego przystawienia noworodka do piersi. Gdy po kilku pierwszych pociągnięciach mleka z piersi, dziecko rozpocznie rytmiczne ssanie, to znaczy, że pokarm wydziela się prawidłowo. Ssanie mleka przerywane jest chwilami odpoczynku, podczas których maluch nie wypuszcza z ust brodawki. Po posiłku dziecko musi odbić powietrze połknięte podczas jedzenia. W tym celu przytrzymaj je w pozycji pionowej i lekko poklep po pleckach.

niemowlę, karmienie piersią
Karmienie
Trudne początki karmienia piersią
Maluszek nie chce ssać, nie potrafi albo nie budzi się na karmienie. Nie poddawaj się! Problemy pierwszych dni można pokonać.

Laktacyjni doradcy zalecają, by noworodka przystawić do piersi zaraz po porodzie, i to jak najszybciej. Teoretycznie wszystko powinno być w porządku, bo małe dziecko, które przychodzi na świat, ma dwa odruchy umożliwiające mu jedzenie: poszukiwania piersi i ssania. Gdy połaskoczesz go w policzek, na zasadzie odruchu otworzy buzię. A kiedy znajdzie się w niej pierś, zacznie ją ssać. To znaczy... tak być powinno. Czasem jednak dziecko musi nauczyć się ssać, a mama karmić. Początki bywają trudne. Zobacz, jak dać sobie radę w trudnych sytuacjach. Karmienie piersią wcześniaka O tym, jak odżywiać wcześniaka , zadecyduje lekarz. Często możliwe jest karmienie mlekiem mamy – jeśli nie bezpośrednio, to odciągniętym pokarmem. To ważne, bo jego skład jest niepowtarzalny. Zawiera więcej białka, żelaza, cynku, miedzi, magnezu i przeciwciał odpornościowych , niż gdybyś urodziła dziecko o czasie. Twój pokarm jest skarbem dla wcześniaka! Gdy noworodek nie umie ssać Przyczyną może być zbyt krótkie wędzidełko (to część języka, która łączy dolną powierzchnię zębów z dnem jamy ustnej), za silne lub zbyt słabe napięcie mięśni buzi. Sama tego jednak nie rozpoznasz. Dlatego poproś o radę położną lub doradcę laktacyjnego, jeśli masz jakiekolwiek problemy z karmieniem . Pomóc może masaż buzi i języka. Jak masować – pokaże ci doradca laktacyjny lub neurologopeda (adresy i pomoc znajdziesz na stronach: www.laktacja.pl oraz www.mlekomamy.pl). Czy dziecko, które piło z butelki będzie potrafiło ssać pierś? Przez kapturek nakładany na pierś czy przez smoczek na butelce ssie się inaczej niż prosto z piersi. Dziecku nie tak łatwo jest się potem przestawić. Nic dziwnego, że z piersi ssie płytko , nie wypija całego mleka. Musisz cierpliwie przystawiać niemowlaka do piersi, pilnując, by zawsze szeroko otwierał buzię. A najważniejsze: nie pozwalaj mu już...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak