W pierwszych miesiącach życia maluszek pije mleko modyfikowane 6–7 razy na dobę. Zrobienie każdej porcji zabiera ci 10–15 minut (to czas na wyparzenie butelki i smoczka, zagotowanie i ostudzenie wody oraz jej wymieszanie z proszkiem). Każdego dnia zajmuje ci to więc prawie półtorej godziny! A może jednak da się to jakoś uprościć? Zobacz, jakie mleko dla noworodka, jak i kiedy można to zrobić oraz co ci będzie do tego potrzebne.

Reklama

Mogę wcześniej przygotować dla dziecka kilka porcji mleka?
Nie. W mleku bowiem wyjątkowo szybko rozmnażają się bakterie. To dlatego, że jest w nim wszystko: białko, tłuszcz i cukier (czyli laktoza). To świetna pożywka dla chorobotwórczych bakterii. Lepiej przygotowywać mleko tuż przed podaniem go niemowlęciu. Szczególnie najmłodszemu, które jest bardzo wrażliwe na wszystko, co nie całkiem świeże.

Nawet na noc nie wolno zrobić dla maluszka wcześniej mieszanki?
Dla noworodka na pewno nie. W przypadku dwu-, trzymiesięcznego niemowlęcia można to już zrobić. Koniecznie jednak zaraz po przygotowaniu mieszanki musisz ją wstawić do lodówki. A potem gdy maluszek obudzi się i zacznie płakać z głodu, wystarczy mleko podgrzać w podgrzewaczu.

Mleko modyfikowane dla alergików - sprawdź opinie!

Coś się stanie, jeśli zabiorę już przygotowaną butelkę z jedzeniem, kiedy wyjeżdżamy samochodem na wakacje?
Nie. Możesz tak zrobić, ale tylko wtedy, gdy przez cały czas będziesz trzymać butelkę w lodówce turystycznej. Jest jednak lepsze wyjście: przegotowaną, ciepłą wodę wlej do butelki i wstaw do termoopakowania. Osobno zabierz mleko w proszku (najlepiej dokładnie odmierzone porcje w specjalnym pojemniczku). Gdy dziecko będzie głodne, zatrzymajcie się na krótki postój, wsyp proszek do butelki i rozrób mleko. Koniecznie przed podaniem maluszkowi jedzenia sprawdź jego temperaturę, wylewając kilka kropel na przegub dłoni. Jeśli mleko jest za ciepłe, lekko je schłodź. Gdy za chłodne, podgrzej np. w samochodowym podgrzewaczu.

Zobacz także

Co zrobić, gdy dziecko po wypiciu kilku łyków mleka, odtrąca butelkę?
Niestety, całą resztę mieszanki trzeba wylać. Łatwo mogą się w niej rozmnożyć bakterie powodujące brzuszne kłopoty. Takiego mleka nie można już wstawiać do lodówki i drugi raz podawać maluszkowi.

Opakowanie z mlekiem modyfikowanym muszę przechowywać w lodówce?
Nie. Opakowanie mleka w ogóle nie musi stać w lodówce (może np. w szafce). Pamiętaj, by po otwarciu szczelnie go potem zamykać. Proszek chłonie wilgoć z powietrza, więc jeśli zostawisz otwarte opakowanie przez całą noc, mleko zacznie się zbrylać i nie rozmieszasz go potem z wodą. Mogą się też w nim zacząć rozmnażać drobnoustroje. Gdy opakowanie przez kilka godzin stało otwarte, wyrzuć kilka łyżeczek proszku (z wierzchu) lub sama wypij zrobione z niego mleko.

Mogę przygotować dla maluszka mieszankę z mleka, którego termin ważności niedługo się skończy?
Tak, jeśli przez cały czas przechowywałaś je szczelnie zamknięte. Na pewno nie straciło swoich wartości. Gdy jednak termin ważności niedawno minął, nie rób już z niego mieszanki dla malca. Możesz jednak wykorzystać je np. do zrobienia ciasta lub naleśników.

Muszę używać wody butelkowanej do zrobienia mieszanki?
Tak jest najlepiej. Z wód butelkowanych wybieraj niskozmineralizowane, niegazowane. W mleku modyfikowanym jest dokładnie taka ilość składników mineralnych, jakiej potrzebuje dziecko. Większa dawka byłaby za dużym obciążeniem dla nerek, dlatego wody średniozmineralizowane nie są polecane.

Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, Centrum Zdrowia Dziecka.

mtj_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama