Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Gdy mleko płynie rzeką

Są skuteczne sposoby, by poradzić sobie z nadmiarem mleka. Jeśli zastosujesz się to tych rad będzie wszystko w porządku, a w piersiach będzie tyle pokarmu, ile trzeba.
Katarzyna Raczek-Pakuła - pediatra
lek. Katarzyna Raczek-Pakuła
Konsultacja merytoryczna

Droga Redakcjo!
Wczoraj wyszłam ze szpitala po porodzie. Piłam herbatki na laktację, bo miałam mało mleka, a teraz jest go aż za dużo! Piersi mam twarde, pokarm wręcz tryska. Co z tego? Szymuś chwilę ssie, a potem z całej siły odrywa się od piersi i krzyczy wniebogłosy. Muszę odciągać pokarm i podawać mu z butelki. Piersi strasznie mnie bolą. Co mam zrobić, by synek znów normalnie ssał? Pomocy! Iza


To, co opisuje Iza to nawał mleczny. Pełne piersi są znakiem, że organizm zaczął pracować pełną parą i wytwarza mnóstwo mleka. Piersi są dobrze stymulowane ssaniem dziecka, bez zarzutu pracują hormony odpowiedzialne za wytwarzanie pokarmu. Tak więc wszystko jest w porządku, bo u prawie każdej kobiety między 2. a 6. dobą po porodzie dochodzi do nawału. Nagle pojawia się bardzo dużo pokarmu. Tak się dzieje też u mam, które bały się, że mają za mało mleka.
Chociaż nawał mleczny jest czymś normalnym, jednak trzeba sobie z nim mądrze poradzić. Nieumiejętne postępowanie może doprowadzić do tego, że dziecko zniechęci się do jedzenia (gdy pierś jest zbyt twarda, maluszek nie może jej ssać). A kiedy pokarm zaczyna gwałtownie tryskać, dziecko krztusi się nim, wręcz nie może złapać oddechu. Jedzenie w takich warunkach na pewno nie jest zbyt przyjemne.
Nawał mleczny może mieć również dla ciebie nieprzyjemne konsekwencje, gdyż zalegający w kanalikach mlecznych pokarm często doprowadza do stanów zapalnych piersi. Ale nic się nie martw. Są skuteczne sposoby, by poradzić sobie z nadmiarem mleka. Jeśli zastosujesz się to tych rad, za kilka dni wszystko będzie w porządku, a w piersiach będzie tyle pokarmu, ile trzeba.

Zrób sobie przed karmieniem ciepły prysznic lub okład na piersi
Okład może być z pieluszki zmoczonej ciepłą wodą. Pobudzi to wypływ pokarmu. Dobrym pomysłem jest również pomasowanie piersi tuż przed karmieniem (pamiętaj o kierunku: zawsze w stronę brodawki). Rób to jednak bardzo delikatnie – piersi absolutnie nie powinny cię boleć.

Zachęcaj maluszka do ssania
Podawaj mu pierś nie tylko wtedy, gdy płacze z głodu, ale też kiedy czujesz, że pierś się przepełnia (możesz nawet dziecko rozbudzić). Pamiętaj tylko, by przed karmieniem odciągnąć trochę mleka (ręcznie lub laktatorem). Wystarczy tyle, by otoczka zrobiła się miękka. Chodzi o to, by dziecko mogło uchwycić pierś.

Dyskutuj na forum: Jakie problemy, gdy karmisz piersią?

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

zapalenie piersi
Panthermedia
Karmienie
To zastój czy zapalenie piersi?
Pierś jest nabrzmiała, zaczerwieniona, boli. To zastój pokarmu czy zapalenie piersi? Kiedy wystarczy przystawić dziecko do piersi, a kiedy konieczny jest okład z liści kapusty lub wizyta u lekarza? I co jest naprawdę najlepsze, by pozbyć się problemów?

Zatkanie przewodu mlecznego, zastój pokarmu, zapalenie piersi może zdarzyć się każdej karmiącej mamie. Szczególnie często te problemy pojawiają się w pierwszych dniach i tygodniach karmiania piersią.   Zastój czy zapalenie: jak rozpoznać 1. Zatkanie przewodu mlecznego możesz podejrzewać, jeśli wyczuwasz w piersi bolesne zgrubienie, które nie znika po karmieniu. Zwykle skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, ale ty ogólnie czujesz się dobrze. 2. Objawy zastoju pokarmu dotyczą całej piersi. P i erś jest obrzmiała, zaczerwieniona, czujesz dokuczliwy ból. Może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka. 3. Przy zapaleniu piersi objawy są bardziej nasilone: pierś jest mocno zaczerwieniona, obrzmiała, gorąca, twarda i silnie bolesna. Możesz mieć wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle kostne.       Co robić przy zastoju pokarmu i zapaleniu piersi Przyczyny zatkania przewodu mlecznego, zastoju pokarmu i zapalenia piersi są właściwie takie same: nieprawidłowy sposób karmienia  piersią. niewłaściwe postępowanie, np. robienie zbyt długich przerw między karmieniami. Co robić, gdy pojawiają się problemy?  1. Upewnij się, że prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi , a dziecko ssie efektywnie (pije mleko, a nie tylko ssie pierś jak smoczek. 2. Przed każdym karmieniem zrób ciepły okład na pierś (to ważne zwłaszcza w przypadku zastoju). 3. Przed karmieniem odciągnij niewielką ilość pokarmu . Dziecku będzie łatwiej uchwycić pierś i ssać, 4. Zmieniaj pozycje karmienia piersią  (szczególnie korzystna jest pozycja spod pachy), 5. Postaraj się karmić częściej niż dotychczas. Zawsze zaczynaj od chorej piersi.  6. Zwróć uwagę, czy jakiś element ubrania lub dłoń nie uciska piersi podczas karmienia. 7. Po karmieniu połóż na chorą pierś zimny okład , np. z pieluszki nawilżonej chłodną...

Nawał pokarmu a ból podczas karmienia piersią
AdobeStock
Karmienie
Nawał pokarmu - jak sobie z nim radzić?
W jaki sposób radzić sobie z nawałem pokarmu. Przeczytaj rady eksperta oraz mam z Klubu Pokarm i Miłość. Wypróbuj ich sposoby są naprawdę skuteczne.

Chodząc do szkoły rodzenia, można choć w pewnym stopniu być przygotowanym na nawał pokarmu , jaki prawdopodobnie nastąpi w 3 dobie po porodzie . Jeśli ty nie miałaś okazji zdobyć informacji na ten temat, sprawdź nasze wskazówki. Przeczytaj, jak powinnaś postępować, żeby dziecku łatwiej było ssać, a piersi mniej bolały, a także co robić, żeby nie doszło do  zastoju pokarmu .  Nawał pokarmu w trzeciej dobie "Nawał pojawił się przepisowo, miałam nawet dreszcze i czułam się fatalnie. Ponieważ moje dziecko ciągle spało i często nie mogłam przystawiać go do piersi , rozgrzewałam je pod prysznicem i odciągałam pokarm ręcznym laktatorem aż do uczucia ulgi. Poprosiłam męża, by przywiózł mi do szpitala liście kapusty , tłuczek i deskę. Stłuczone liście chłodziłam w lodówce i przykładałam po karmieniu na bolące piersi. Feler tego to... okropny zapach. Ale zimna kapusta naprawdę przynosiła dużą ulgę. Choć kiedyś takie „leczenie” wydawało mi się bardzo dziwne, szybko okazało się, że jest skuteczne. Nawał ustąpił bez przykrych powikłań". Joanna z Gdańska Ekspert odpowiada: lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), kieruje Centrum Nauki o Laktacji przy Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka poradnika „Warto karmić piersią”. Co to jest nawał pokarmu i kiedy się pojawia? „Nawał” to słowo zaczerpnięte z języka mam, które oznacza nagłe zwiększenie ilości pokarmu. Po zakończeniu porodu dochodzi do hormonalnej „burzy” w organizmie kobiety. Uruchamiają się mechanizmy sterujące laktacją. Mimo że pokarm był wytwarzany już w ciąży, dopiero teraz gwałtownie zwiększy się jego objętość. Będzie to zauważalne ok. 40 godzin po porodzie . U niektórych kobiet, zwłaszcza tych, które przeżyły stres lub...

karmienie noworodka, bezpieczeństwo noworodka
Fotolia
Karmienie
Jak karmić piersią noworodka: rady na kłopoty
Dziecko i mama. Co więcej jest potrzebne do karmienia piersią. Często nic. Jednak czasami pomoc jest niezbędna. Bo masz za dużo mleka lub odwrotnie za mało. Bądź gotowa na wszystko.

Niestety, nie możemy obiecać, choć bardzo byśmy chcieli, że karmienie piersią nigdy nie sprawi Ci trudności. Że będziesz mieć tyle mleka, ile trzeba, a noworodek za każdym razem przyssie się do Twojej piersi. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak, jak trzeba. Noworodek lubi każdą pierś  Niezależnie od tego, czy masz je duże, czy małe, możesz z powodzeniem karmić. W niewielkiej piersi wcale nie musi być mniej mleka niż w dużej, bo pokarm wytwarza się wtedy, gdy dziecko ssie. Jeśli masz płaskie lub wklęsłe brodawki , warto je delikatnie „wyciągąć”. Przydadzą Ci się specjalne nakładki formujące piersi. Noś je między karmieniami. Noworodek ma za mało jedzenia Jak zwiększyć laktację w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka? Przystawiaj go do piersi: im częściej będzie ssać, tym więcej będziesz miała mleka. W czasie kryzysów laktacyjnych , które mogą się zdarzyć około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka. Pozwalaj mu ssać, ile chce. Dużo pij (niegazowaną wodę, rozcieńczone soki, a także herbatki na laktację). Mama i noworodek męczą się, gdy mleka w piersiach jest za dużo  Dopiero martwiłaś się, czy będziesz mieć wystarczającą ilość mleka, tymczasem po kilku dniach jest go... znacznie za dużo! To nawał mleczny . Piersi są tak pełne, że aż twarde, a dziecko nie może uchwycić brodawki. Musisz mu pomóc, bo inaczej będzie głodne, a w piersiach pojawi się stan zapalny. Często przystawiaj noworodka. Przedtem odciągnij trochę pokarmu – tyle, by noworodek mógł uchwycić brodawkę. Gdy nie chce ssać, a pierś się przepełniła, odciągnij pokarm, aż poczujesz ulgę (uwaga: intensywne odciąganie spowoduje kolejny nawał mleczny). Pomoże też okład z liści białej kapusty (zgnieć liście, włóż do lodówki na dwie godziny) i picie naparu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak