Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

Mam za dużo mleka!

Piersi są twarde, obrzmiałe, pełne mleka, ale... dziecko nie może się jego napić! Co zrobić. gdy pojawia się mleczny nawał?

W pierwszych dniach po porodzie martwiłaś się, że masz za mało mleka, a tu nagle jest go dużo za dużo. Tak dużo, że dziecko nie jest w stanie go wypić. Piersi stały się twarde, obrzmiałe, bolesne. Jak poradzić sobie z nawałem mleka?
 

Skąd bierze się nawał mleka

Nawał mleka zwykle pojawia się w 3-4. dobie po porodzie. Nawał mleczny jest spowodowany fizjologiczną nadprodukcją pokarmu, spowodowaną z nagłym rozpoczęciem laktacji, a jednocześnie jeszcze niewielkim zapotrzebowaniem dziecka na pokarm. W pierwszych dniach noworodek zjada niewiele: ma jeszcze mały żołądek.
Wkrótce piersi dostosują się do potrzeb dziecka i będzie w nich tyle mleka, ile potrzebuje dziecko. 
Teraz jednak musisz poradzić sobie z nawałem mleka, by nie doszło do zastoju pokarmu w piersiach.

 

Co robić, gdy pojawia się nawał mleka

 

  1. Często karm dziecko. Proponuj ssanie, gdy dziecko chce ssać (karm na żądanie), a także wtedy, gdy pierś się przepełnia.
  2. Zwracaj uwagę na to, czy dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi. Gdy ssie, powinnaś słyszeć odgłosy połykania pokarmu (przypiminają postękiwanie).
  3. Gdy pierś się przepełnia, a dziecko nie chce ssać (bo np. śpi), odciągnij trochę mleka ale tylko, aż poczujesz ulgę. Nie odciągaj mleka do końca, gdyż będzie go wtedy jeszcze więcej. 
  4. Jeśli pierś jest twarda, odciągnij przed karmieniem trochę mleka, by dziecko mogło uchwycić brodawkę.
  5. Po nakarmieniu połóż na pierś chłodny okład
  6. Nie pij herbatek wspomagających laktację: spowodują, że będziesz miała jeszcze więcej mleka. 


Wybierz wygodną pozycję do karmienia: taką, w której będzie ci wygodnie karmić piersią.

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Nawał pokarmu a ból podczas karmienia piersią
AdobeStock
Karmienie
Nawał pokarmu - jak sobie z nim radzić?
W jaki sposób radzić sobie z nawałem pokarmu. Przeczytaj rady eksperta oraz mam z Klubu Pokarm i Miłość. Wypróbuj ich sposoby są naprawdę skuteczne.

Chodząc do szkoły rodzenia, można choć w pewnym stopniu być przygotowanym na nawał pokarmu , jaki prawdopodobnie nastąpi w 3 dobie po porodzie . Jeśli ty nie miałaś okazji zdobyć informacji na ten temat, sprawdź nasze wskazówki. Przeczytaj, jak powinnaś postępować, żeby dziecku łatwiej było ssać, a piersi mniej bolały, a także co robić, żeby nie doszło do  zastoju pokarmu .  Nawał pokarmu w trzeciej dobie "Nawał pojawił się przepisowo, miałam nawet dreszcze i czułam się fatalnie. Ponieważ moje dziecko ciągle spało i często nie mogłam przystawiać go do piersi , rozgrzewałam je pod prysznicem i odciągałam pokarm ręcznym laktatorem aż do uczucia ulgi. Poprosiłam męża, by przywiózł mi do szpitala liście kapusty , tłuczek i deskę. Stłuczone liście chłodziłam w lodówce i przykładałam po karmieniu na bolące piersi. Feler tego to... okropny zapach. Ale zimna kapusta naprawdę przynosiła dużą ulgę. Choć kiedyś takie „leczenie” wydawało mi się bardzo dziwne, szybko okazało się, że jest skuteczne. Nawał ustąpił bez przykrych powikłań". Joanna z Gdańska Ekspert odpowiada: lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), kieruje Centrum Nauki o Laktacji przy Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka poradnika „Warto karmić piersią”. Co to jest nawał pokarmu i kiedy się pojawia? „Nawał” to słowo zaczerpnięte z języka mam, które oznacza nagłe zwiększenie ilości pokarmu. Po zakończeniu porodu dochodzi do hormonalnej „burzy” w organizmie kobiety. Uruchamiają się mechanizmy sterujące laktacją. Mimo że pokarm był wytwarzany już w ciąży, dopiero teraz gwałtownie zwiększy się jego objętość. Będzie to zauważalne ok. 40 godzin po porodzie . U niektórych kobiet, zwłaszcza tych, które przeżyły stres lub...

Karmienie
Gdy mleko płynie rzeką
Są skuteczne sposoby, by poradzić sobie z nadmiarem mleka. Jeśli zastosujesz się to tych rad będzie wszystko w porządku, a w piersiach będzie tyle pokarmu, ile trzeba.

Droga Redakcjo! Wczoraj wyszłam ze szpitala po porodzie. Piłam herbatki na laktację, bo miałam mało mleka, a teraz jest go aż za dużo! Piersi mam twarde, pokarm wręcz tryska. Co z tego? Szymuś chwilę ssie, a potem z całej siły odrywa się od piersi i krzyczy wniebogłosy. Muszę odciągać pokarm i podawać mu z butelki. Piersi strasznie mnie bolą. Co mam zrobić, by synek znów normalnie ssał? Pomocy! Iza To, co opisuje Iza to nawał mleczny. Pełne piersi są znakiem, że organizm zaczął pracować pełną parą i wytwarza mnóstwo mleka. Piersi są dobrze stymulowane ssaniem dziecka, bez zarzutu pracują hormony odpowiedzialne za wytwarzanie pokarmu. Tak więc wszystko jest w porządku, bo u prawie każdej kobiety między 2. a 6. dobą po porodzie dochodzi do nawału. Nagle pojawia się bardzo dużo pokarmu. Tak się dzieje też u mam, które bały się, że mają za mało mleka. Chociaż nawał mleczny jest czymś normalnym, jednak trzeba sobie z nim mądrze poradzić. Nieumiejętne postępowanie może doprowadzić do tego, że dziecko zniechęci się do jedzenia (gdy pierś jest zbyt twarda, maluszek nie może jej ssać). A kiedy pokarm zaczyna gwałtownie tryskać, dziecko krztusi się nim, wręcz nie może złapać oddechu. Jedzenie w takich warunkach na pewno nie jest zbyt przyjemne. Nawał mleczny może mieć również dla ciebie nieprzyjemne konsekwencje, gdyż zalegający w kanalikach mlecznych pokarm często doprowadza do stanów zapalnych piersi. Ale nic się nie martw. Są skuteczne sposoby, by poradzić sobie z nadmiarem mleka. Jeśli zastosujesz się to tych rad, za kilka dni wszystko będzie w porządku, a w piersiach będzie tyle pokarmu, ile trzeba. Zrób sobie przed karmieniem ciepły prysznic lub okład na piersi Okład może być z pieluszki zmoczonej ciepłą wodą. Pobudzi to wypływ pokarmu. Dobrym pomysłem jest również pomasowanie piersi tuż przed karmieniem (pamiętaj o kierunku: zawsze w stronę...

nawał pokarmu
Adobe Stock
Karmienie
Nawał pokarmu: co to jest? Objawy i domowe sposoby
Nawał pokarmu pojawia się 2-3 dni po porodzie. Zanim laktacja się unormuje, musisz robić wszystko, by nawał nie przeszedł w zastój pokarmu albo jeszcze groźniejsze zapalenie piersi. Nawał mleczny można zatrzymać bezpiecznymi sposobami, np. za pomocą okładów z kapusty czy poprzez odciąganie mleka przed karmieniem.

Nawał pokarmu po porodzie może być uciążliwy i... bolesny! Kiedy mleka w piersiach jest za dużo, nadmiar może wyciekać, a ty możesz odczuwać nieprzyjemny ucisk. To nie wszystko − nawał mleczny może wywołać zastój pokarmu albo niebezpieczne zapalenie piersi. Dlatego jeśli nie radzisz sobie z nawałem pokarmu po porodzie, wypróbuj skuteczne sposoby na złagodzenie dolegliwości i unormowanie laktacji. Umiejętność opanowania nawału mlecznego przyda ci się także później, np. po odstawieniu dziecka od piersi. Spis treści:  Nawał pokarmu: co to i kiedy się pojawia? Nawał pokarmu: objawy Nawał pokarmu: co robić? Nawał pokarmu: co to i kiedy się pojawia? Nawał pokarmu jest stanem fizjologicznym w czasie laktacji, podczas którego następuje gwałtowny wzrost produkcji mleka w piersiach. Nawał pokarmu po porodzie pojawia się zwykle w 2-3. dobie (albo 5-6 dni po porodzie, jeśli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie). Zdarza się czasem, że nawał mleczny jest opóźniony na skutek stresu, jaki kobieta przeżyła w czasie porodu (stres blokuje wydzielanie oksytocyny i prolaktyny odpowiedzialnych za wypływ mleka). Nawał pokarmu trwa mniej więcej 2-3 dni, a najpóźniej 3-4 tygodnie po porodzie laktacja całkowicie się stabilizuje. Drugi i kolejny nawał pokarmu może jednak wystąpić np. przez zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi (lub gdy dziecko nie chce ssać). Może pojawić się także nawał pokarmu po odstawieniu dziecka od piersi, zwłaszcza jeśli stało się to nagle.  Nawał pokarmu a zastój Zastój pokarmu to zablokowanie przewodów mlecznych. Zazwyczaj jest on powikłaniem nawału mlecznego. Dzieje się tak, gdy pierś nie zostanie dokładnie opróżniona – pokarm, który w niej zalega, blokuje wtedy kanaliki mleczne. Zastój pokarmu może wynikać także z nieodpowiedniej techniki przystawiania dziecka do piersi....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak