Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapalenie piersi
Panthermedia
Karmienie

To zastój czy zapalenie piersi?

Pierś jest nabrzmiała, zaczerwieniona, boli. To zastój pokarmu czy zapalenie piersi? Kiedy wystarczy przystawić dziecko do piersi, a kiedy konieczny jest okład z liści kapusty lub wizyta u lekarza? I co jest naprawdę najlepsze, by pozbyć się problemów?


Zatkanie przewodu mlecznego, zastój pokarmu, zapalenie piersi może zdarzyć się każdej karmiącej mamie. Szczególnie często te problemy pojawiają się w pierwszych dniach i tygodniach karmiania piersią.

 

Zastój czy zapalenie: jak rozpoznać

1. Zatkanie przewodu mlecznego możesz podejrzewać, jeśli wyczuwasz w piersi bolesne zgrubienie, które nie znika po karmieniu. Zwykle skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, ale ty ogólnie czujesz się dobrze.
2. Objawy zastoju pokarmu dotyczą całej piersi. Pierś jest obrzmiała, zaczerwieniona, czujesz dokuczliwy ból. Może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka.
3. Przy zapaleniu piersi objawy są bardziej nasilone: pierś jest mocno zaczerwieniona, obrzmiała, gorąca, twarda i silnie bolesna. Możesz mieć wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle kostne.

 

 

 

Co robić przy zastoju pokarmu i zapaleniu piersi

Przyczyny zatkania przewodu mlecznego, zastoju pokarmu i zapalenia piersi są właściwie takie same: nieprawidłowy sposób karmienia  piersią. niewłaściwe postępowanie, np. robienie zbyt długich przerw między karmieniami.

Co robić, gdy pojawiają się problemy? 
1. Upewnij się, że prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, a dziecko ssie efektywnie (pije mleko, a nie tylko ssie pierś jak smoczek.
2. Przed każdym karmieniem zrób ciepły okład na pierś (to ważne zwłaszcza w przypadku zastoju).
3. Przed karmieniem odciągnij niewielką ilość pokarmu. Dziecku będzie łatwiej uchwycić pierś i ssać,
4. Zmieniaj pozycje karmienia piersią (szczególnie korzystna jest pozycja spod pachy),
5. Postaraj się karmić częściej niż dotychczas. Zawsze zaczynaj od chorej piersi. 
6. Zwróć uwagę, czy jakiś element ubrania lub dłoń nie uciska piersi podczas karmienia.
7. Po karmieniu połóż na chorą pierś zimny okład, np. z pieluszki nawilżonej chłodną wodą (zmniejszy obrzęk).
8. Pomiędzy karmieniami możesz położyć na pierś okład z liści kapusty. Uwaga: kapusta powinna być przez godzinę w lodówce. Liście kapusty zgnieć przed zrobieniem okładu.
9. Jeżeli masz gorączkę, możesz wziąć lek przeciwgorączkowy z paracetamolem. Pamiętaj, by dużo pić.

 

 

 

Kiedy trzeba iść do lekarza

Jeżeli po 24 godzinach nie ma poprawy, nadal masz objawy zatkania przewodu mlecznego, zastoju pokarmu lub zapalenia piersi, idź do lekarza. Prawdopodobnie zaleci ci antybiotyk. Poproś o taki antybiotyk, który nie będzie szkodził dziecku i będziesz mogła, przyjmując go, nadal karmić piersią.
Nie przerywaj karmienia! To największy błąd, jaki mogłabyś popełnić w tej sytuacji. Jeżeli dziecko nie może ssać piersi, regularnie odciągaj pokarm laktatorem. 

Uwaga: Jeśli nie możesz sobie sama poradzić z dolegliwościami związanymi z karmieniem piersią, poszukaj pomocy położnej lub doradcy laktacyjnego. Nie rezygnuj jednak pochopnie z karmienia piersią. Karmienie piersią jest dla dziecka lepsze niż butelką, dla ciebie też!

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

bolące sutki przy karmieniu
Adobe Stock
Karmienie
Bolące sutki przy karmieniu: 4 przyczyny i sposoby na złagodzenie bólu
Bolące brodawki i sutki podczas karmienia to problem wielu mam karmiących piersią. Piersi przy karmieniu są często nabrzmiałe i twarde jak kamień, a brodawki mogą nawet popękać. Ból piersi można jednak łatwo złagodzić, jeśli znasz sposoby na bolące sutki.

Na bolące sutki narzeka wiele karmiących mam, bo piersi podczas karmienia są wyjątkowo wrażliwe. Na szczęście bolące sutki i poranione brodawki to problem, z którym możesz sobie poradzić. Zamiast odstawiać dziecko od piersi, wypróbuj proste sposoby na bolące sutki podczas karmienia.  Spis treści: Bolące sutki na początku karmienia Bolące sutki podczas karmienia Bolące sutki a zastój pokarmu Bolące sutki a zapalenie piersi Bolące sutki na początku karmienia Dwa lub trzy dni po porodzie, twoje piersi mogą stać się wyjątkowo ciężkie i twarde. Z brodawek może samoistnie wyciekać mleko. Bolące sutki to wówczas efekt nawału pokarmu: twoje dziecko jeszcze nie potrzebuje zbyt dużej ilości mleka, tymczasem twoje piersi wytwarzają go aż nadto. W przypadku nawału pokarmu może pojawić się też lekka gorączka. Nie lekceważ jej, bo możesz w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia piersi. Co pomoże na bolące sutki, gdy masz nawał pokarmu? Zastosuj ciepły okład np. z ogrzanej, tetrowej pieluszki. Delikatnie pogłaszcz ciepłymi dłońmi swoje piersi w kierunku od nasady do brodawki. Podtrzymując jedną dłonią pierś, a drugą ostrożnie ugniatając okolice wokół bolącej brodawki, odciągnij trochę mleka (dotąd, aż odczujesz ulgę). Nie odciągaj całego pokarmu z piersi, bo wtedy twój mózg dostaje sygnał, że należy zwiększyć produkcję mleka. Polej bolące sutki chłodną wodą po zakończeniu usuwania nadmiaru mleka. Woda obkurczy lekko kanaliki mleczne. Bolące sutki podczas karmienia Twój bezzębny noworodek może boleśnie pokaleczyć sutki, szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie do końca opanowałaś technikę prawidłowego przystawiania do piersi . Brak dłuższych przerw w karmieniu nie sprzyja twoim poranionym brodawkom, ale możesz spróbować nieco złagodzić dolegliwości. Co pomoże...

blogerka ostrzega przed zapaleniem piersi
Mamaclog/Instagram/kolaż Babyonline.pl
Aktualności
Karmisz? Nie ignoruj tych objawów! Mogą skończyć się szpitalem, a nawet sepsą!
Wszystkie nowe mamy powinny być informowane o zapaleniu piersi – apeluje mama, która dzieli się z innymi swoją wstrząsającą historią.

Pierwsze tygodnie macierzyństwa mogą być trudne, nie tylko dlatego, że się nie wysypiamy, nie możemy odnaleźć w nowej roli, boimy się, że zrobimy coś źle, cierpimy na baby blues lub – co gorsza – depresję poporodową . Problemem jest też ból fizyczny , którego doświadczamy jako nowe mamy – najpierw podczas porodu, potem w połogu. Rzadko jednak myślimy o innym bardzo bolesnym problemie, wiele z nas nawet nie wie, że może on być aż tak dotkliwy – to błąd, bo zapalenie piersi zdarza się częściej, niż myślisz. Ta matka, blogerka MamaClog z Wielkiej Brytanii, postanowiła przestrzec inne mamy, żeby nie skończyły tak jak ona – w szpitalu, pod kroplówką, w bardzo złym stanie. Wszystko dlatego, że zignorowała pierwsze objawy zapalenia piersi. Nikt jej nie powiedział o zapaleniu piersi MamaClog karmi swojego synka od roku, a jej profil na Instagramie pełny jest zdjęć przedstawiających macierzyństwo. Jednak jedno z ostatnich zdjęć jest inne: kobieta leży w szpitalu, podłączona do kroplówki, jej pierś jest czerwona i obrzmiała , a ona wyraźnie cierpi. W komentarzu napisała, że karmienie piersią nie było dla niej łatwe. Pokarm pojawił się dopiero po 5 dniach – nie wiedziała, że może to tyle trwać i nikt nie przygotował jej na to, co może się wydarzyć, kiedy mleko w końcu się pojawi. W szpitalu nie otrzymała pomocy w karmieniu piersią, była jedyną mamą na oddziale, która nie karmiła mieszanką.  Początki karmienia była trudne i bolesne. Miała poranione sutki, płakała, ale wciąż karmiła. "Nikt mi nie powiedział, że karmienie piersią może boleć . Nikt mi nie pokazał, jak prawidłowo przystawiać do piersi". To jednak nie wszystko. Ponieważ wstydziła się karmić w miejscach publicznych, często czekała z karmieniem na bardziej sprzyjające warunki. Skończyło się zapaleniem piersi – najpierw zastój, potem...

pierś, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie
Rady na kłopoty - karmienie piersią
Bolesne piersi, za mało mleka, maluszek, który nie chce ssać... Czasem masz ochotę rzucić to wszystko i podać smykowi butelkę z mlekiem. Poczekaj!

Ponad 95 proc. kobiet w ciąży postanawia, że będzie karmić dziecko piersią. Dlaczego nie wszystkim to wychodzi? Za wcześnie się poddają, bo wydaje im się, że robią coś źle albo ich pokarm jest za chudy. Zanim sięgniesz po butelkę, powalcz o karmienie. Jest o co! Pomożemy ci w tym. 1. Problem: Dziecko gryzie pierś, masz poranione brodawki Coś jednak jest nie w porządku! Dziecko zbyt płytko chwyta pierś, nie może wyssać tyle mleka, ile by chciało, i rani brodawki. Rozwiązanie: Zmień sposób przystawiania dziecka do piersi Poczekaj, aż szeroko otworzy buzię, a wtedy szybkim ruchem przysuń jego główkę do piersi. Sprawdź, czy objął ustami sporą część otoczki. Podczas ssania usłyszysz charakterystyczny odgłos postękiwania, a nie cmokania. Jeśli widzisz, że malec źle uchwycił pierś , włóż mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie, a po chwili jeszcze raz przystaw maleństwo do piersi. Do czasu, aż brodawki się nie wygoją, po każdym karmieniu smaruj je swoim mlekiem (ma właściwości gojące) lub maścią (Bepanthen, Castor Equi). 2. Problem: Masz wklęsłe brodawki, dziecku trudno je uchwycić Trochę cierpliwości. Z czasem brodawki się prawidłowo ułożą. Nie rezygnuj z karmienia piersią. Staraj się przystawiać noworodka do piersi, gdy nie jest jeszcze strasznie głodny – wtedy będzie spokojniej ssać. Rozwiązanie: Bezpośrednio przed karmieniem spróbuj trochę wyciągnąć brodawkę, np. za pomocą laktatora Pomiędzy karmieniami noś nakładki korekcyjne (np. Niplette). Jeśli musisz niemowlę dokarmiać, rób to łyżeczką lub kubeczkiem, nie butelką. 3. Problem: Masz mało mleka, dziecko się nie najada Tak się zdarza nie tylko w pierwszych dniach karmienia , ale też później. Mleka jest mniej, niż niemowlę potrzebuje. Rozwiązanie: Często przystawiaj dziecko do piersi Najlepiej połóż się z nim do łóżka i pozwalaj...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak