Reklama
18niechce214.jpg

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Sprawdź wagę malca
Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia).

Nie zmuszaj do jedzenia
Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia.

Poproś kogoś o pomoc
Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj!

Zobacz także

Zmień butelkę i smoczek
Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem.

Zapytaj lekarza o inne mleko
Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem, czy możesz zmienić mleko i na jakie. Taka zmiana będzie również konieczna, jeśli pediatra stwierdzi u smyka alergię lub nietolerancję laktozy. Lekarz zaleci wtedy mieszankę leczniczą.

Karm małymi porcjami
Jeśli dziecko często ulewa pokarm, może nie chcieć jeść, gdyż cofanie się mleka z żołądka do przełyku nie jest przyjemnym uczuciem. Karm malca częściej, za to mniejszymi porcjami. Gdy to nie pomaga, idź z nim do lekarza – zapewne zaleci podawanie mleka zagęszczonego, zapobiegającego ulewaniom, tzw. AR (antyrefluksowego).

Reklama

Sprawdź, czy nie jest chory
Gdy maluszek ma gorączkę, zapalenie ucha czy gardła, infekcję dróg moczowych, pleśniawki, nie będzie chciał jeść. Chorobę można też podejrzewać u dziecka, które miało dobry apetyt i nagle go straciło. Malec nie będzie domagał się butelki także po szczepieniu (jeśli ma gorączkę, podaj mu paracetamol). W każdym wypadku warto skontaktować się z lekarzem.

Reklama
Reklama
Reklama