Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama i dziecko
fotolia.com
Karmienie

Odbijanie powietrza po karmieniu

W pierwszych miesiącach życia dziecka odbijanie po jedzeniu jest konieczne. Jak ułatwić dziecku odbijanie? Poznaj najskuteczniejsze techniki.

Dziecko podczas ssania, oprócz mleka, połyka także powietrze. Gromadzi się ono w żołądku i wywołuje uczucie sytości, zanim maluch zje do końca odpowiednią porcję pokarmu.

Dlatego bardzo ważne jest pozbywanie się tego połkniętego powietrza tak, aby dziecku „zrobić miejsce" na niedopitą część mleka. Powinnaś umożliwiać maluszkowi wydalenie zbędnego powietrza kilka razy w ciągu karmienia (jeśli karmisz butelką) i mniej więcej co pięć minut, gdy karmisz piersią.

Istnieją trzy sposoby, aby doprowadzić do odbijania przez noworodka połkniętego powietrza:

1. Noworodek na ramieniu

Należy oprzeć dziecko na swoim ramieniu i podeprzeć je jedną ręką. Drugą trzeba masować lub poklepywać plecki dziecka.

2. Noworodek na brzuchu na Twoich udach

Należy położyć dziecko na swoich udach tak, by jego brzuch opierał się na jednej nodze, a główka na drugiej. Następnie trzymając je jedną ręką, drugą masować lub poklepywać plecki dziecka.

3. Noworodek na siedząco

Należy posadzić dziecko na kolanach w takiej pozycji, aby miało główkę pochyloną do przodu. Następnie przytrzymać jedną ręką pod pachą, a drugą poklepywać po pleckach. Trzeba uważać, by główka maluszka nie odchyliła się nagle do tyłu.

Jak układać niemowlaka do odbicia?

Noworodek
Jak nosić noworodka?
Dla dziecka trasa z łóżeczka w twoje objęcia to naprawdę niesamowita podróż. Pomóż mu ją pokonać bez lęku.

Traktujesz noworodka jak najcenniejszą figurkę z porcelany. Wydaje się tak delikatny, kruchy. Nieomal boisz się go dotknąć. Pamiętaj jednak, że dziecko również może z obawą reagować na twoje poczynania. Dla niego trasa z łóżeczka w twoje objęcia to naprawdę niesamowita podróż. Pomóż mu ją pokonać bez lęku. Każdy ruch wykonuj jak najspokojniej. Pozwolisz w ten sposób dziecku oswoić się z tym, co się z nim i wokół niego dzieje. Kiedy je nosisz, rób to zawsze tak, żeby nie czuło się skrępowane twoim uchwytem, i by mogło swobodnie poruszać rączkami i nóżkami. Pamiętaj, że w przypadku noworodka najlepiej jest, kiedy główka i tułów ułożone są wzdłuż jednej, poziomej, osi. A teraz pora na szczegóły.   Podejdź do noworodka i pokaż mu się, żeby nie był zaskoczony (dasz mu szansę przygotowania się do kontaktu z tobą i zmiany pozycji). Delikatnie go dotknij, czule i spokojnie mówiąc do niego. Możesz opowiadać, co robisz i co będzie się działo. To uspokoi was oboje. Wsuń dłoń między nogi noworodka, aż pod bark, żeby jego ciałko spoczywało na twojej ręce. Drugą dłoń włóż mu pod główkę. Unoś noworodka bez pośpiechu, bokiem do podłoża, żeby mógł obserwować, co się z nim dzieje. Staraj się nie wykonywać przy tym żadnych gwałtownych ruchów. Nie przestrasz się u noworodka odruchu Moro. Noworodek raptownie wypręża całe ciałko i rozkłada rączki, po czym przyciąga je do siebie. Jest to naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Przytul noworodka do siebie. Kiedy poczuje ciepło ciała, usłyszy bicie twego serca, uspokoi się i rozluźni. Jeżeli noworodek leży na brzuchu, obróć go na plecy albo na bok i unoś tak, jak opisaliśmy wyżej. Nie podnoś dziecka zwróconego buzią do dołu. Do 2–3. miesiąca życia dziecka do noszenia dobra jest pozycja zwana „fasolką". Układasz...

Noworodek
Dylematy rodziców noworodka
Kiedy dziecko ulewa za dużo. Dlaczego dziecku musi się odbić po karmieniu. Wątpliwości rozwiewa prof. dr n. med. Ewa Helwich.

1. Czy noworodkowi musi się odbić po karmieniu Im bardziej łapczywie dziecko je, tym więcej połyka powietrza. Musi się go potem pozbyć, żeby nie bolał go brzuszek – po to właśnie potrzebne jest odbicie. Aby to ułatwić, trzeba unieść dziecko do pionu, np. ułożyć na swoim ramieniu, i delikatnie poklepać je po pleckach. Można także ułożyć malucha w poprzek swoich kolan i masować go po pleckach. Pęcherzyk połkniętego z pokarmem powietrza zwykle jest duży i szybko udaje się go pozbyć. Jednak noworodkom, które jedzą powoli, rzadko się odbija i jest to zupełnie normalne. Nie ma wtedy sensu trzymać malca w nieskończoność na ramieniu, byle tylko mu się odbiło... Poza tym noworodki często zasypiają przy piersi, jeszcze w trakcie karmienia. Wystarczy wtedy maluszka pokołysać i potem od razu położyć na boczku w łóżeczku, bez noszenia. 2. Kiedy noworodek ulewa za dużo Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj to, co niepokoi rodziców, jest w pełni normalne. Po prostu ulana ilość mleka wygląda na dużo obfitszą niż jest w rzeczywistości. Większość malutkich niemowląt ulewa – mniej lub więcej. Częściej i obficiej zdarza się to tym noworodkom, które ssą bardziej łapczywie i przez to połykają więcej powietrza – gdy wydostaje się ono z powrotem, na zewnątrz, wraz z nim dziecko ulewa więcej pokarmu. Nie ma się czym martwić, jeśli maluch dobrze i chętnie je, jest pogodny, prawidłowo przybiera na wadze. Jeżeli jednak ulewa chlustająco, dołączy się gorączka, widać też inne niepokojące objawy, należy szybko skontaktować się z pediatrą. To może być początek choroby. 3. Jak to możliwe, że kilka dni po porodzie noworodek waży mniej niż w chwili narodzin W ciągu pierwszych dni życia noworodek traci do 10 proc. urodzeniowej masy ciała. Trzykilogramowy bobas może więc stracić na wadze nawet do 300 gramów, a dziecko ważące ponad cztery kilo –...

Karmienie
Odbijanie powietrza
Po jedzeniu – obowiązkowe. Jak ułatwić maluszkowi odbijanie? Poznaj najskuteczniejsze techniki.

Dziecko podczas ssania oprócz mleka połyka także powietrze, które gromadząc się w żołądku, wywołuje uczucie sytości, zanim maluch zje do końca odpowiednią porcję pokarmu. Dlatego bardzo ważne jest pozbywanie się tego połkniętego powietrza tak, aby dziecku "zrobić miejsce" na niedopitą część mleka. Powinnaś umożliwiać maluszkowi wydalenie zbędnego powietrza kilka razy w ciągu karmienia (jeśli karmisz butelką i mniej więcej co pięć minut, gdy karmisz piersią). Istnieją trzy sposoby, aby doprowadzić do odbicia połkniętego powietrza: 1. Na ramieniu Należy oprzeć dziecko na swoim ramieniu i podeprzeć je jedną ręką. Drugą trzeba masować lub poklepywać plecki dziecka. 2. Na brzuszku na Twoich udach Należy położyć malucha na swoich udach tak, by jego brzuszek opierał się na jednej nodze, a główka na drugiej następnie trzymając je jedną ręką, drugą masować lub poklepywać plecki dziecka. 3. Na siedząco Należy posadzić dziecko na kolanach w takiej pozycji, aby miało główkę pochyloną do przodu. Następnie przytrzymać jedną ręką pod pachą, a drugą poklepywać po pleckach. Trzeba uważać, by główka maluszka nie odchyliła się nagle do tyłu.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz