Odbijanie noworodka (niemowlaka także) to jeden ze skutecznych sposobów na pozbycie się połkniętego powietrza. Dzięki niemu dziecko mniej ulewa, nie ma kolki lub jej objawy są słabsze. Gdy powietrze gromadzi się w żołądku, maluch może nie chcieć ssać, a wtedy ty nie będziesz wiedziała, czy się najada. O odbijanie dziecka warto zadbać bez względu na to, w jaki sposób karmisz – piersią czy butelką.

Reklama

Spis treści:

Jak odbijać noworodka? Ważne informacje

  • Odbijanie powinno odbywać się po każdym karmieniu. Czasem zabiera to kilka sekund, czasem kilka minut. Jeśli tego nie zrobisz, dziecko może być niespokojne, albo będzie płakać z powodu bólu brzuszka.
  • Jeśli dziecku się nie odbije, nie kładź go od razu na wznak. Może zakrztusić się cofniętym mlekiem. Ponoś je trochę na rękach. Kiedy zaśnie, najlepsza będzie pozycja na boczku.
  • Czasem niemowlakowi się nie odbija. Wszystko zależy od tego, czy dziecko je łapczywie. Jeżeli po karmieniu trzymasz niemowlę do odbicia bez efektu przez kilka minut, to znaczy, że tym razem jadło spokojnie i żołądek wypełnia tylko mleko.
  • Jeśli chodzi o odbijanie śpiącego dziecka – senny maluch łyka mniej powietrza, więc na ogół odbijanie dziecka jedzącego przez sen nie jest konieczne. Wybudzony maluszek karmiony w nocy, jeśli je łapczywie, wymaga odbijania tak samo jak w dzień.

Odbijanie po karmieniu czy w jego trakcie?

Noworodek zwykle powinien pozbyć się połkniętego powietrza po karmieniu. Ale niektórym dzieciom przydaje się też krótka przerwa w trakcie jedzenia, zwłaszcza wtedy, gdy dużo ulewają lub mają silne kolki. Noworodki i niemowlaki karmione butelką mogą potrzebować nawet kilku przerw podczas jednego karmienia. Czasem wystarczy, że przerwiesz karmienie i lekko uniesiesz główkę dziecka (nie zadzieraj jej, powinna pozostać z plecami w jednej linii). W przypadku odbijania po karmieniu możesz postępować zgodnie z poniższymi radami.

Akademia Młodych Rodziców

Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania! Czytaj więcej

Pozycje do odbijania noworodka

Poniżej podajemy kilka propozycji ułożenia dziecka do odbijania. Wypróbuj je wszystkie i sprawdź, która najlepiej pomaga twojemu dziecku. Czasami w czasie jednej próby odbijania po karmieniu warto spróbować 2-3 różnych, jeśli pierwsza nie pomaga. Zobacz na zdjęciach pozycje do odbijania i przeczytaj instrukcje, jak dobrze odbijać dziecko:

1. Odbijanie noworodka na ramieniu

Weź noworodka na ręce i trzymaj go pionowo tak, by brzuszek był zwrócony do twojego ciała. Oprzyj dziecko na ramieniu, aby jego rączki leżały na twoich plecach. Jedną ręką podeprzyj pupkę (nóżki powinny być lekko zgięte). Drugą – podtrzymuj główkę i kark dziecka.

Zobacz także

Zwróć uwagę, aby tułów i główka nie odchylały się do tyłu. Nie ściskaj szyjki i nie klep po pleckach. To nie pomaga, a wręcz może sprawić, że dziecko uleje.

2. Odbijanie na kolanie

Ułóż dziecko na swoim udzie brzuszkiem do dołu. Ramionka i piersi powinny być uniesione, a rączki – nieco opadać w dół. Pomoże w tym uniesienie uda, na którym opiera się brzuszek dziecka. Pupę niemowlaka podeprzyj drugim udem lub ręką. Nóżki będą zwisać swobodnie.

Delikatnie poklepuj pupkę – to pomoże dziecku pozbyć się powietrza. Możesz też delikatnie przetaczać noworodka po swoim kolanie – to rodzaj masażu brzuszka. Drugi wariant masażu: niemowlę leży na twoich kolanach, a ty powolutku unosisz na zmianę jedno i drugie udo. To zdecydowanie poprawi perystaltykę jelit.

3. Odbijanie dziecka na siedząco

Posadź dziecko na jednym udzie, drugim – nieco uniesionym – podeprzyj jego plecki (powinno półleżeć). Jedną dłonią podtrzymuj główkę, drugą przez chwilę delikatnie masuj brzuszek, „przesuwając” go (nie ugniatając!) od siebie i do siebie.

Problemy z odbijaniem u noworodka

Odbijaniu może towarzyszyć ulewanie. Może być ono bardzo częste i obfite, co może niepokoić rodziców. Jeśli jednak ulewanie nie powoduje u dziecka dyskomfortu czy niepokoju i nie prowadzi do trudności z karmieniem lub zaburzeniami wzrastania, to uznaje się je za całkowicie fizjologiczne. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, koniecznie zgłoś to lekarzowi.

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Rodziców często również martwi to, że mimo prawidłowej pozycji do odbijania po posiłku maluszek nie odbija wcale. Co robić, jeśli noworodek nie odbija?

  • Nie jest to powód do niepokoju, jeśli maluszek prawidłowo się rozwija i przybiera na masie, a co najważniejsze – nie ma problemów z brzuszkiem.
  • Jeśli jednak malec ma problemy z brzuszkiem, warto położyć go na plecach, pomasować brzuszek i ponownie przyjąć pozycję do odbijania. U niektórych niemowląt pomaga położenie dziecka na boczku na kilka minut i ponowne podniesienie do pionowej pozycji.
  • Można także położyć niemowlę na brzuszku w pozycji żabki i lekko poklepać po pupie – zabieg ten pomaga rozluźnić mięśnie i ułatwia wydostawanie się zgromadzonego powietrza.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza. Ten zbada i oceni, czy problemy są wskazaniem do pogłębienia diagnostyki.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

Paweł Zawitkowski

Fizjoterapeuta DT-Bobath, specjalizuje się w terapii neurorozwojowej, oddechowej i terapii jedzenia. Konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama