Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, karmienie piersią
Karmienie

Pomocnicy mamy karmiącej

Ty i dziecko – to wystarczy, żebyś mogła z powodzeniem karmić piersią, i to przez długie miesiące. Ale są pewne akcesoria, które mogą ci to naprawdę ułatwić i uprzyjemnić. Sprawdź sama!

Codziennie będziesz podawała dzidziusiowi pierś kilka razy, co przez rok da ci liczbę ponad tysiąca karmień! A więc musi wam być wygodnie, prawda? Są akcesoria, które ci w tym pomogą.

Zioła na laktację 
Mieszanki mlekopędne przydadzą się, kiedy poczujesz, że masz mniej pokarmu (np. z powodu stresu, przemęczenia). Zioła mlekopędne możesz pić 2–3 razy dziennie (po pół szklanki). Nie więcej, bo nadmierne opijanie się takimi ziołami może u malca wywołać kolki, a u ciebie zmniejszenie laktacji!

Dobry biustonosz 
Powinien być z bawełny, z szerokimi ramiączkami i odpinanymi jedną ręką nieusztywnianymi miseczkami.

Laktator
Jeśli chcesz odciągać często, kup elektryczny, jeśli rzadko – ręczny (wygodniejszy jest ten z klapką niż z tłokiem). Każdy laktator powinien mieć regulowaną siłę ssania, bo odciąganie nie może cię przecież boleć.

Pojemniki na pokarm
W sklepach z akcesoriami dla niemowląt są specjalne buteleczki lub pojemniki do przechowywania pokarmu. Pamiętaj, że każdy pojemnik z twoim mlekiem musi być zamknięty, a na nim trzeba umieścić informację, kiedy pokarm został odciągnięty. I koniecznie szybko wstaw go do lodówki!

Muszle laktacyjne
Nosi się je w biustonoszu. Chronią sutki przed otarciem i jednocześnie zbierają sączące się z piersi mleko. Niektóre tego typu muszle mają specjalne otwory, które chronią popękane brodawki i pomagają w ich gojeniu się.

Wkładki laktacyjne
Wchłaniają wypływające mleko i chronią ubranie przed zaplamieniem. Możesz kupić wkładki jedno- albo wielorazowe (niektóre nawet upierzesz w pralce). Jednorazowe są tańsze, za to wielorazowe wystarczą ci na dłużej.

Osłonki na piersi
Mamy stosują je, jeśli brodawki są bolesne lub poranione. Pamiętaj jednak, że to tylko półśrodek. Jeśli bowiem karmisz dziecko, mając na piersi kapturek, nie może ono prawidłowo jej ssać, nie opróżnia jej do końca. Jest głodne, a ty masz zastoje pokarmu. Wybieraj więc jak najcieńsze kapturki, przylegające do piersi, dopasowane do kształtu brodawki. I używaj ich krótko. Nie stosuj jednak osłonek w pierwszych dniach po porodzie, gdy w piersiach jest siara. Lepiej odciągnij ją ręcznie i podaj dziecku łyżeczką.

Specjalna poduszka
Najlepsza jest w kształcie rogala, z wypełnieniem z granulatu styropianowego. Dopasowuje się do ciała dziecka. Dzięki niej na czas karmienia możesz maluszka wygodnie ułożyć przy piersi i dać odpocząć swoim ramionom oraz plecom.
 
Witaminy
Przydadzą się przez cały okres karmienia piersią. Zapotrzebowanie na niektóre witaminy i składniki mineralne wzrasta teraz nawet kilkakrotnie i trudno ci będzie je wszystkie dostarczyć tylko z jedzenia. Zapytaj lekarza, który preparat witaminowo-mineralny wybrać na czas karmienia piersią. Przyjmowanie go jest wręcz konieczne, jeżeli jesteś na diecie (np. antyalergicznej).

2_PomcnicyKarmienia_twm_06.jpg
Nie poddawaj się!
Masz mało mleka, smyk słabo przybiera na wadze? Nadal możesz karmić piersią! Pomoże ci zestaw SNS Medeli (ok. 90 zł). Oto jak go stosować.
→ Najpierw przygotuj mleko, następnie wlej go do specjalnego zbiorniczka, od którego odchodzi cieniutka rureczka.
→ Drugi koniec rurki przyklej do piersi. Dziecko ssie (tym samym pobudza pierś do wydzielania pokarmu), a przez rureczkę cieknie mu mleczko (zachęca go to do ssania). Zestaw polecają położne. Naprawdę pomaga!

 

 

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

 

 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

karmienie piersią, karmienie noworodka, opóźnione karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie noworodka z opóźnieniem
Pierwsze karmienie piersią noworodka jest niezwykle ważne. Powinno nastąpić jak najszybciej po porodzie. Dlaczego? I co zrobić, jeśli będziesz musiała przystawić noworodka do piersi później? Sprawdź!

Karmienie noworodka z opóźnieniem może wywołać kłopoty z laktacją Karmienie noworodka z piersią, zwłaszcza to pierwsze nie zawsze jest proste. Nie każdy noworodek tuż po urodzeniu potrafi prawidłowo uchwycić pierś oraz ją ssać. Ważne jednak, by to pierwsze karmienie rozpocząć jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych dwóch godzinach. Noworodek tuż po porodzie ma największą potrzebę ssania, a organizm mamy jest bardzo podatny na bodźce płynące od dziecka. Opóźnienie pierwszego karmienia, a szczególnie podanie dziecku pokarmu z butelki, może spowodować późniejsze kłopoty laktacyjne! Pokarm mamy jest zdrowszy niż mleko modyfikowane, dlatego nawet jeżeli dziecko odmawia ssania piersi, warto podejmować próby podawania mu jej. To trudne, ale możliwe. Sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy, gdy masz problemy z karmieniem piersią Karmienie noworodka odciągniętym pokarmem Musisz 6-8 razy dziennie odciągać pokarm i podawać go dziecku. Zrelaksuj się. Pomyśl o tym, co sprawia ci przyjemność i uspokaja cię. Możesz mieć dziecko blisko siebie. Zrób sobie ciepły prysznic lub połóż na piersi kompres. Potem delikatnie pomasuj piersi. Ruchy powinny przypominać głaskanie. Masuj całą pierś w różnych kierunkach. Następnie spróbuj odciągnąć mleko. Dobre opróżnianie piersi trwa około 20-30 minut. Możesz też zdecydować się na laktator ręczny lub elektryczny. Jaki laktator wybrać? Pomoże ci: Laktator – test Karmienie noworodka, ale nie butelką Jeśli chcesz jeszcze próbować nakłonić dziecko do ssania piersi, nie podawaj mu odciągniętego pokarmu butelką. Mechanizm ssania z piersi jest bowiem inny niż przy piciu z butelki – w przypadku piersi kluczową rolę spełnia język, którym dziecko wymasowuje pokarm. Ssąc smoczek, pracuje głównie dziąsłami. Lepiej więc podawać dziecku mleko łyżeczką, kubeczkiem lub tzw. systemem wspomagającym...

piersi
Karmienie
Gdy mleko się sączy
Jak powstrzymać wycieki mleka pomiędzy kolejnymi karmieniami?

Niefortunne wycieki mleka pomiędzy karmieniami mogą być powstrzymane przez zastosowanie Jednorazowych wkładek laktacyjnych ULTRA Comfort (fot. 1) lub Wielorazowych wkładek laktacyjnych AVENT (fot. 2). Jednorazowe wkładki laktacyjne posiadają wielowarstwową powłokę, która zapewnia maksymalne wchłanianie, komfort i suchość. Wielorazowe wkładki laktacyjne są wykonane ze 100% bawełny pokrytej atrakcyjną tkaniną. Mogą być prane w pralce i suszone w suszarce. Pamiętaj o regularnej zmianie wkładek, aby uniknąć podrażnienia brodawek. Do zbierania mleka w czasie karmienia lub odciągania pokarmu służą specjalne Muszle Laktacyjne AVENT ISIS (fot. 3). Nie u każdej kobiety sączy się mleko, co nie oznacza, że jej piersi nie wytwarzają odpowiedniej ilości pokarmu.                                    

karmienie piersią, noworodek, mama
Karmienie
Przygotowania do karmiena piersią
Wcale nie musisz hartować brodawek. Powinnaś za to uważać na to, co teraz jesz. Warto też kupić kilka akcesoriów. To zapewni ci znakomity start do karmienia piersią!

Chociaż podobno karmienie piersią jest najnaturalniejszą sprawą na świecie, wiele młodych mam ma z nim kłopoty. Może dlatego, że dużo bardziej naturalne jest dziś dla nas korzystanie z komórki czy internetu niż karmienie. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć. To naprawdę nie będzie trudne, jeśli trochę się przygotujesz. Piersi Niezależne, czy masz je w rozmiarze S czy XXL, możesz karmić piersią i mieć dla dziecka tyle mleka, ile potrzebuje. Wielkość piersi zależy bowiem głównie od ilości tkanki tłuszczowej, natomiast gruczoł produkujący pokarm jest u wszystkich kobiet mniej więcej takiej samej wielkości. To, ile będziesz miała pokarmu, zależy głównie od tego, jak często maluch będzie jadł. Więcej problemów mogą przysporzyć brodawki, zwłaszcza jeśli są płaskie lub wciągnięte. Co prawda niektóre maluchy znakomicie dają sobie z nimi radę i wspaniale je wyciągają, ale nie zawsze tak jest. Dlatego najlepiej jeszcze w czasie ciąży używać specjalnego „przyrządu” delikatnie wyciągającego brodawki (Niplette, AVENT). Jeśli tego nie robiłaś, a dziecko ma problemy z uchwyceniem brodawki, nie wszystko jeszcze stracone! Odciągaj mleko pomiędzy karmieniami. Brodawka lekko wyciąga się, a ty jednocześnie stymulujesz laktację. Jeśli maluszek nie najada się z piersi, dokarmiaj go odciągniętym pokarmem . Rób to jednak za pomocą łyżeczki lub specjalnego kubeczka, nie przyzwyczajaj malca do picia mleka przez smoczek (ssie się go jednak inaczej niż pierś, więc problemy dziecka mogą się powiększyć). Pomiędzy karmieniami nadal spróbuj stosować Niplette. Najlepiej kilka minut przed karmieniem, by maluszkowi było łatwiej uchwycić pierś. Jak najczęściej przystawiaj malca do piersi. On najlepiej wyciągnie brodawkę. Akcesoria Wystarczysz ty, maleństwo, jakiś wygodny fotel, na którym możesz się wygodnie oprzeć, rozpinana bluzka,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak