Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama karmi dziecko piersią
Fotolia
Karmienie

Pozycje do karmienia piersią

Prawidłowa pozycja i odpowiednie przystawienie niemowlęcia mają podstawowe znaczenie dla komfortowego, udanego karmienia. Ważne, byś czuła się zrelaksowana i odprężona, ponieważ karmienie może trwać nawet 30 minut.

Ważne, byś czuła się zrelaksowana i odprężona, ponieważ karmienie może trwać nawet 30 minut. Poproś doradcę laktacyjnego, pielęgniarkę lub wykwalifikowany personel medyczny, by pomogli Ci udoskonalić technikę karmienia i uwierz we własne możliwości.

Oto najwygodniejsze pozycje do karmienia piersią:
Pozycja klasyczna
Uchwyt spod pachy
Pozycja na boku


1. Pozycja klasyczna
• Usiądź na łóżku lub w wygodnym fotelu, który wspiera Twoje plecy. Kolana powinny być ułożone nieco powyżej bioder. W razie potrzeby użyj stołeczka.
• Możesz wykorzystać poduszki, by podeprzeć dziecko na wysokości piersi. Niemowlę leży na boku, a jego główka ułożona jest wygodnie w zgięciu Twojego łokcia.

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

karmienie piersią noworodka
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: rady na dobry początek
Pierwsze karmienia mają ogromny wpływ na to, czy uda się wam na długo stworzyć zgrany duet przy piersi. Najważniejsze, by od początku prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. A ono musi się nauczyć dobrego ssania.

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i ty, i dziecko czujecie się dobrze, spróbuj je pierwszy raz nakarmić piersią. Pierwsze karmienia piersią są bardzo ważne: ty uczysz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, ono uczy się prawidłowo ssać. Ważne, by od początku skutecznie karmić piersią .   Przystaw dziecko do piersi U niektórych kobiet pokarm pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko już est na świecie, a ty wciąż nie masz pokarmu, nie martw się, tylko przystaw dziecko do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie dziecku wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. I tobie, i dziecku musi być wygodnie, by dziecko mogło prawidłowo ssać i najeść się do syta.      Jak przystawić dziecko do piersi po porodzie  W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza dla ciebie będzie pozycja leżąca. Karm w pozycji leżacej .   Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki dziecka. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do dziecka. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj...

900 plus za karmienie piersią? Ten pomysł się sprawdza!
Fotolia
Karmienie
Przystawianie dziecka do piersi – 4 kroki do sukcesu
Powodzenie w karmieniu piersią zależy nie tylko od ilości wytwarzanego w piersiach pokarmu, ale też od sposobu przystawiania i pozycji, w jakiej podczas karmienia trzymasz dziecko.

Kłopoty z karmieniem piersią bardzo często wynikają ze złego przystawiania dziecka do piersi. Jak przystawiać niemowlę do piersi, aby laktacja przebiegała prawidłowo? Poznaj warunki dobrej pozycji do karmienia. 1. Usiądź wygodnie przez przystawieniem dziecka do piersi Na krześle lub fotelu – tak by twoje plecy były wyprostowane i dobrze podparte. Wygodnie oprzyj nogi na podłodze albo podnóżku. Pod ramię, na którym ułożysz dziecko, włóż poduszkę. 2. Ułóż niemowlę przy piersi brzuszkiem do ciebie Zwróć uwagę, czy leży wystarczająco blisko ciebie , a jego brzuszek jest zwrócony do twojego brzucha. Główka powinna spoczywać na twoim przedramieniu lub w zgięciu łokcia. Przedramieniem podtrzymuj jego plecy, a dłonią pośladki. 3. Jeżeli jest taka potrzeba, podtrzymuj pierś przy karmieniu Rób to w taki sposób, aby nie ograniczać dziecku dostępu do otoczki i brodawki ani nie tamować wypływu mleka zbyt silnym uciskaniem . Cztery palce powinny podtrzymywać pierś od spodu, zaś kciuk leżeć lekko na górnej części piersi, daleko od otoczki. Zbyt silne uciskanie może spowodować zatkanie kanalików mlecznych i bolesny zastój pokarmu. Sprawdź: Rady na zastój pokarmu   4. Pewnym ruchem przystaw dziecko do piersi Zamiast pochylać się nad nim, przystaw go do siebie ruchem całego ramienia (tzw. zasada: dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka). Czubek jego noska i bródka powinny być wtulone w pierś . Prawidłowo przystawione dziecko ma szeroko otwartą buzię, wywinięte wargi (robi tzw. glonojada) i obejmuje nimi sporą część otoczki. Uwaga! Ssanie w pierwszej minucie może sprawiać dyskomfort, ale już po chwili powinnaś przestać odczuwać ból. Jeżeli karmienie boli, brodawki piersiowe są popękane, bolesne albo krwawią, najpewniej dziecko jest przystawiane zbyt płytko. Sprawdź, co robić, jeśli karmienie jest bolesne

Karmienie
Rady na dobry początek
Pierwsze dni mają ogromny wpływ na to, czy będziesz karmić piersią. Maluszek musi nauczyć się prawidłowo ssać, Ty – dobrze przystawiać go do piersi. Uwierz, że się uda!

  Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i Ty, i maleństwo czujecie się dobrze, spróbuj je nakarmić. Nie ma pokarmu? U niektórych kobiet pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko jest na świecie, a Ty wciąż nie masz pokarmu, koniecznie przystaw je do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie maluszkowi wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. Tak, by było wam wygodnie, a maluszek prawidłowo ssał i mógł najeść się do syta. Jak to zrobić? Krok po kroku W pierwszych dniach po porodzie specjaliści polecają – jako najwygodniejsze dla mamy – karmienie na leżąco. Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Maleństwo powinno leżeć na boczku, zwrócone w Twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu Twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki malucha. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie Twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do maleństwa. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj dziecko do piersi, nie zaś odwrotnie: pierś do maluszka! Maleństwo powinno uchwycić brodawkę wraz z dużą częścią otoczki. Ma przy tym wywinięte wargi. Gdy ssie, słychać wyraźne odgłosy przełykania, które przypominają postękiwanie. Nie martw się, to wcale nie oznacza, że szkrab się męczy. Jeśli widzisz, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak