Jeżeli nie możesz jeść potraw, zawierających krowie białko bo szkodzi ono Twojemu maluchowi, musisz zmodyfikować swoją dietę. Wypróbuj nasze przepisy, które są przeznaczone właśnie dla mam na diecie bezmlecznej.

Reklama

Ciasteczka owsiane dla mam karmiących
–dla mam dzieci ze skazą białkową
Składniki:
– 1/2 kg płatków owsianych,
– 1,5 margaryny zwykłej,
– 3/4 szkl. mąki,
– 3/4 szkl. cukru,
– 2-3 jajka przepiórcze,
– zapach śmietanowy.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wrzucamy do miski, wygniatamy. Robimy cieniutkie placuszki i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy do uzyskania złocistego koloru, około 20 minut w temperaturze 180 stopni. Smacznego!
Z podanych proporcji wychodzi około 25-30 ciasteczek.

Bananowiec
– przepis dla matek karmiących dzieci alergiczne
Składniki:
- 20 dag biszkoptów bezglutenowych
- pół szklanki śmietany kremówki
- pół szklanki cukru
- żółtko (lub 2 żółtka przepiórcze)
- galaretka owocowa
- 3 banany
- mleko
- 4 łyżeczki żelatyny
Sposób przygotowania:
Biszkopty namoczyć w rozpuszczonej galaretce i ułożyć w formie. Śmietanę utrzeć z cukrem i żółtkiem. Źelatynę rozpuścić w odrobinie gorącego mleka. Utartą masę połączyć z utartymi na tarce bananami, dodać żelatynę i wymieszać. Następnie część porcji masy położyć na biszkopty, a gdy stężeje, wyłożyć resztę.

Kluski z mięsem
Ciasto jak na zwykłe śląskie kluski, do środka zmielone gotowane mięsko z łyżką oliwy. Oczywiście nie polewamy skwarkami
Składniki (jak na kluski śląskie):
– 1 kg ziemniaków,
– 25 dag mąki ziemniaczanej,
– sól.
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obrać, umyć, ugotować i zemleć. Dodać mąkę i wyrobić gładkie ciasto. Uformować z ciasta kulki i włożyć do osolonego wrzątku. Gotować do wypłynięcia. Kluski takie można też nadziewać, np. gotowanym mielonym mięsem lub owocami.

Ryba zapiekana z marchewką
– filet z ryby ugotuj, potem włóż do żaroodpornego naczynia, obłóż startą marchewką i zapiecz

Zobacz także

Ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem
Składniki:

– 1 szklanka ryżu,
– 1 łyżka masła,
– 50 g cukru,
– 4 jabłka, ew. rodzynki - łyżka,
– ćwierć łyżeczki cynamonu,
– kilka łyżek cukru, konfitury
Sposób przygotowania:
Ryż wrzuć do wrzącej wody z łyżką masła (2 szklanki wody na szklankę ryżu). Ugotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż woda się wchłonie. Możesz również ugotować po prostu dwie torebki ryżu do szybkiego gotowania. Jabłka umyj, obierz, wyjmij gniazda nasienne i ugotuj w wodzie, ale nie całkiem na miękko. Napełnij konfiturą lub rodzynkami z cukrem i cynamonem. Foremkę posmaruj masłem. Nałóż połowę ryżu, następnie jabłka i całość przykryj ryżem. Można też pokroić jabłka na plasterki i przekładać warstwy ryżu jabłkami, posypując każdą warstwę cukrem i cynamonem, dokładając po kilka rodzynek i kawałku masła. Ryż włóż do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na pół godziny.

Naleśniki bez mleka
Składniki:

– 4 jajka
– szklanka mąki
– łyżka oleju
– szklanka wody
Sposób przygotowania:
Zmiksuj składniki, odstaw ciasto na pół godziny. Usmaż naleśniki na wysmarowanej olejem patelni. Podaj z owocami, nadzieniem ze sparzonego szpinaku albo gotowanego i zmielonego mięsa przyprawionego pieprzem i odrobiną cebulki.
[CMS_PAGE_BREAK]

Łosoś prosto z pieca
Składniki:

– porcja filetu z łososia
– sok z cytryny
– sól
– masło
– koperek
Sposób przygotowania:
Łososia umyj, skrop sokiem z cytryny, lekko posól i posyp posiekanym koperkiem. Połóż na wierzchu kilka wiórków masła i zawiń w folię aluminiową. W 200 st. Celsjusza piecz rybę około 15 minut.

Mięsne kotleciki bez mąki
Składniki:

– 50 dkg mielonego mięsa z indyka
– 3 łyżki wody
– 2 czubate łyżki kleiku kukurydzianego
– sól do smaku
– 2-3 łyżki kleiku do obtoczenia kotletów
Sposób przygotowania:
Mięso, wodę i sól starannie wymieszaj, do masy dodaj kleik i jeszcze raz wymieszaj. Na talerzyk wsyp kleik, obtocz w nim kotlety, smaż na oleju po obu stronach na złoty kolor. Z tego samego mięsa możesz upiec również klops.

Duszone żołądki drobiowe
Składniki:

– 50 dag żołądków drobiowych,
– duża porcja włoszczyzny,
– łyżka mąki,
– pół szklanki śmietany 12-proc.,
– sól, pieprz, łyżka posiekanego koperku,
– łyżka oleju.
Sposób przygotowania:
Żołądki oczyścić z tłuszczu, dokładnie umyć, zalać wrzącą wodą i obgotować. Wyjąć łyżką cedzakową, przełożyć do rondla ze stopionym tłuszczem i obrumienić. Podlać wodą, dodać umyte, obrane, opłukane i pokrojone w plastry warzywa, osolić, przykryć i dusić do miękkości. Podprawić potrawę śmietaną wymieszaną z mąką, dodać pieprz i zagotować. Odstawić z ognia i wsypać koper. Podawać z dowolną kaszą ugotowaną na sypko i surówką.

Potrawka z kurczaka
Składniki:

– 40 dag kurczaka,
– mały pęczek włoszczyzny bez kapusty,
– pół szklanki mleka,
– łyżka mąki,
– półtorej łyżki soku z cytryny,
– odrobina ziół prowansalskich,
– łyżka posiekanego koperku.
Sposób przygotowania:
Warzywa umyć, obrać, pokroić w kostkę. Zalać 2 szklankami osolonej wody i ugotować razem z kurczakiem do miękkości. Mięso wyjąć z wywaru, oddzielić od kości, pokroić na małe kawałki, włożyć ponownie do wywaru. Jeśli wywaru jest dużo, część odlać, aby zostało ok. jednej szklanki. Mąkę wymieszać z mlekiem, wlać do wywaru, zagotować, mieszając. Dodać zioła i sok z cytryny, jeszcze przez chwilę gotować. Po zestawieniu z ognia wsypać koperek. Podawać z ryżem i sałatą.

Reklama

Gulasz z kurczaka
Składniki:

– kurczak,
– 2 strąki papryki,
– 2 pory,
– 1 cebula,
– 30 dag pieczarek,
– szklanka rosołu z kostki,
– kilka łyżek kwaśnej śmietany,
– łyżeczka mąki, natka pietruszki,
– olej , pieprz, sól
Sposób przygotowania:
Kurczaka umyć, wyluzować i, po zdjęciu skóry, pokroić. Pieczarki, paprykę, pory, cebulę drobno pokroić i podsmażyć na oleju. Kawałki kurczaka posypać mąką i obsmażyć ze wszystkich stron. Gdy mięso się zrumieni, podlać je rosołem, włożyć warzywa i dusić razem 25-30 min. Następnie wlać śmietanę i przyprawić. Przed podaniem posypać gulasz zieleniną. Podawać z ryżem, makaronem lub kaszą kuskus i surówką.

Reklama
Reklama
Reklama