Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią
Karmienie

Przykazania dla karmiącej piersią

Nasze rady są proste i bardzo ułatwiają naturalne karmienie. Sprawdź, jakich błędów unikać.

Wystarczy, że maluchowi jest trochę niewygodnie, bo źle ułożyłaś go przy piersi, coś go uwiera i już nie chce ssać. Albo mleko wypływa za szybko (lub za wolno), jak na możliwości brzdąca, i już się strasznie złości. Powodem tych kłopotów są zwykle błędy, które (niechcący) popełniasz. Możesz to łatwo zmienić.

Nie podawaj piersi na każdy płacz malca
Nie zawsze powodem płaczu jest głód. Może dziecko wcale nie chce jeść, tylko po prostu chciałoby się trochę przytulić? Albo boli je brzuszek? Podejdź do niego, weź dzidziusia na ręce, sprawdź, co się dzieje. Gdy ciebie boli brzuch, raczej nie masz ochoty na jedzenie, prawda? 

Nie podawaj smoczka
Zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia piersią, gdy malec dopiero uczy się ssać. Smoczek, nawet o najbardziej anatomicznym kształcie, ssie się zupełnie inaczej niż pierś. Podawanie go może spowodować, że maluszek przyzwyczai się do płytszego ssania piersi, a przez to nie „wyciągnie” z niej tyle mleka, ile potrzebuje. Jeśli maleństwo jest niespokojne i sądzisz, że nie może zasnąć, przytul je do siebie, pokołysz. Smoczek niemowlakowi naprawdę nie jest niezbędny.

Nie dopajaj wodą z glukozą
W pierwszych sześciu miesiącach życia maluszkowi wystarczy twoje mleko. Zawsze na początku jest ono bardziej wodniste, zaspokoi więc pragnienie. Jeśli myślisz, że dziecku chce się pić, po prostu przytul je do piersi lub daj mu się napić przegotowanej mineralnej wody.
Nie podawaj butelki. Jeśli wydaje ci się, że masz mleka za mało, częściej przystawiaj dziecko do piersi (nawet co godzinę), pij herbatki laktacyjne, dużo odpoczywaj, a najlepiej połóż się z malcem na cały dzień do łóżka i podawaj pierś, kiedy tylko ma na to ochotę. Mleko wytwarza się w czasie ssania, dlatego im częściej będziesz przystawiać malca do piersi, tym pokarmu będzie więcej. Pomiędzy karmieniami dodatkowo pobudzaj piersi, odciągając pokarm laktatorem. 

Nie pij za dużo herbatek na laktację
Napary z anyżku, kopru włoskiego, czarnuszki wspomagają laktację i poprawiają trawienie. Tyle że jeśli wypijesz ich za dużo, efekt będzie odwrotny: mleka będzie mniej, a obydwoje (ty i dziecko) możecie mieć kłopoty z żołądkiem. Nie pij więcej niż trzy filiżanki dziennie ziołowych naparów, i to tylko wtedy, jeśli czujesz, że mleka masz mniej.

Zapomnij o bawarce
Jeśli jej nie lubisz. A jeśli przepadasz za herbatą z mlekiem – pij ją na zdrowie. W każdym razie nie wierz w to, że od bawarki będziesz miała więcej mleka – to mit! Namawiają cię do częstego jedzenia sera, bo wapń jest potrzebny dziecku? Bez przesady. Jedz tyle, ile masz ochotę. Nic na siłę!

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

karmienie noworodka
Adobe Stock
Karmienie
Jak zwiększyć laktację – 8 najlepszych sposobów, by mieć więcej mleka
Zwiększyć laktację trzeba, gdy masz mało pokarmu, dziecko jest głodne, płacze i nie przybiera na wadze? Na szczęście są na to niezawodne sposoby sprawdzone przed wiele kobiet przed tobą. Oto najskuteczniejsze z nich.

Laktację można zwiększyć, gdy mleka jest za mało - przekonują doradcy laktacyjni. Uspokajają też zmartwione młode mamy - niemal każda kobieta może karmić piersią swoje dziecko! Laktacja (proces wydzielania mleka z piersi) u niektórych kobiet pojawia się jeszcze w czasie ciąży, u innych dopiero po porodzie. Gdy dziecko zaczyna ssać, w mózgu uwalnia się hormon, zwany prolaktyną. Pobudza ona pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć. Aby mleka było więcej, trzeba stosować się do kilku zasad, m.in. często przystawiać dziecko do piersi.  Spis treści: Sposoby na zwiększenie laktacji Pobudzanie laktacji po cesarce Przyczyny braku pokarmu w piersiach Jak sprawdzić, czy piersi produkują dość mleka Sposoby na zwiększenie laktacji Zanim przejdziemy do konkretnych porad, zacznijmy od sprawy nie mniej ważnej niż one same. Stan psychiczny kobiety i jej pozytywne nastawienie do karmienia piersią pełnią kluczową rolę w procesie laktacji. Spokój, wyciszenie i wsparcie emocjonalne ze strony najbliższych pomogą młodej matce uporać się z początkowym niepokojem. Sfrustrowana i spanikowana kobieta, przejęta płaczącym maluchem, blokuje się emocjonalnie, przez co może dojść do zmniejszenia wydzielania prolaktyny i osłabienia wytwarzania mleka. Pamiętajmy, że zarówno noworodek, jak i mama, muszą nauczyć się współpracować ze sobą , a początki bywają trudne. Dlatego nie należy się zrażać i od razu zakładać, że mleka jest za mało, przez co dziecko jest głodne i niedożywione. Zwykle wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby laktacja wróciła do normy i spełniała potrzeby żywieniowe dziecka. 1. Najlepsze stymulowanie laktacji to przystawianie dziecka do piersi Pokarm tworzy się wtedy, gdy...

dziecko nie chce ssać piersi
AdobeStock
Karmienie
Dziecko nie chce ssać piersi – najczęstsze powody
To nie jest tak, że dziecko nie chce ssać piersi. Ono chce, ale być może coś mu w tym przeszkadza. Przyczyny problemu mogą być bardzo różne – od przepełnionej piersi po napięcie psychiczne dziecka lub mamy.

Na różnym etapie rozwoju dziecka mogą pojawić się różne problemy, które sprawiają, że maluch nie chce ssać piersi. Przyczyny kłopotów ze ssaniem mogą być zewnętrzne lub może mieć je samo dziecko. Na szczęście z wszystkimi najczęściej można sobie poradzić samodzielnie lub z pomocą położnej, doradcy laktacyjnego albo pediatry. Spis treści: Karmienie piersią, gdy dziecko nie chce ssać Dlaczego noworodek nie chce ssać Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi Karmienie piersią, gdy dziecko nie chce ssać Jeśli masz wrażenie, że twoje dziecko nie chce ssać piersi, nie zrażaj się . Po prostu konsekwentnie je do niej przystawiaj. Jeśli maluszek jest głodny, będzie z zapałem chwytać sutek, a jeśli głodny nie jest, odmówi ssania albo possie chwilę, aby się pocieszyć lub uspokoić. Wiele świeżo upieczonych mam, które urodziły pierwsze dziecko, ma wiele wątpliwości dotyczących karmienia: czy dziecko się najada, czy właściwie chwyta sutek, dlaczego czasami nie chce ssać piersi. Trzeba dać sobie czas, poznać się z dzieckiem i nauczyć rozpoznawać jego potrzeby . Nie należy się denerwować, zwłaszcza w momencie przystawiania niemowlęcia do piersi. Weź więc głęboki oddech i poznaj przyczyny, dla których najczęściej dziecko nie chce ssać piersi. Dlaczego noworodek nie chce ssać Zdarza się, że noworodek ma osłabiony odruch ssania albo nieprawidłowości w budowie jamy ustnej (np. za krótkie wędzidełko), które uniemożliwiają mu skuteczne ssanie. Jeśli noworodek mimo usilnych prób przyssania się do piersi, nie potrafi tego zrobić, trzeba skonsultować się z położną środowiskową, doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Specjalista obejrzy jamę ustną dziecka, zbada, czy odruch ssania jest prawidłowy i w razie potrzeby podpowie, jak radzić sobie z karmieniem maluszka. Poniżej inne, najczęstsze przyczyny, dla których noworodek nie chce ssać....

karmienie piersią
Panthermedia
Karmienie
Karmienie noworodka: 7 błędów, których lepiej nie popełniać
Wydaje się proste: wystarczy podać noworodkowi pierś, gdy tylko jest głodny. Ale... skąd wiedzieć, kiedy jest głodny i czy się najadł? Karmienie piersią noworodka nie zawsze idzie jak po maśle.

Karmienie piersią noworodka nie zawsze jest proste. Rzadko karmienie piersią noworodka wygląda tak, jak to sobie wyobrażałaś: dziecko wpatruje się w ciebie i spokojnie ssie pierś. Bywa i tak, że noworodek nie chce ssać, krztusi się mlekiem, płacze. Albo odwrotnie: w ogóle nie daje się „odłączyć” od cycusia. Powodem tych kłopotów często są błędy. Nie popełniaj tych błędów!  1. Nie podawaj piersi za każdym razem, gdy noworodek zapłacze Płacz nie zawsze jest spowodowany głodem . Dlaczego noworodek płacze ? Płacz to mowa noworodka. Gdy noworodek płacze, to mówi ci o rzeczach, które mu się nie podobają: uwiera go pieluszka, dokucza pragnienie, boli brzuszek, bo napił się za dużo mleka. Może noworodek wcale nie chce jeść, tylko chciałby się trochę przytulić? Podejdź do niego, weź go na ręce, sprawdź, co się dzieje. Przecież gdy ciebie boli brzuch, też nie masz ochoty na jedzenie.    2. Nie denerwuj się, jeśli noworodek jest niespokojny, gdy karmisz go piersią   Nie myśl, że z tobą coś jest nie w porządku albo, że Twoje mleko jest słabej jakości lub nawet dziecku szkodzi. Jeśli noworodek wierci się i popłakuje, gdy karmisz go, to może po prostu boli go brzuszek? Uspokój dziecko, pogłaszcz je po brzuszku, ponoś chwilę na rękach, uśmiechnij się do niego. Gdy przestanie się złościć, zaproponuj pierś. Ale w chwili spokoju zwróć uwagę na to, co jesz: może w Twoim menu jest coś, co dziecku szkodzi? Na liście podejrzanych są głównie: kawa, herbata i wszelkie dania smażone.        3. Gdy karmisz noworodka piersią, nie musisz pić mleka i bawarki Gdy karmisz noworodka piersią, nie musisz pić mleka ani bawarki - to nieprawda, że bawarka wzmaga laktację. Mleko i nabiał są potrzebne (jeśli ty lub twoje dziecko nie macie alergii pokarmowej na mleko ), ale we wszystkim konieczny jest umiar....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak