Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, karmienie piersią
Karmienie

Pierś mamy tak samo ciepła, niezależnie od sposobu karmienia

Pierś mamy karmiącej swoje dziecko butelką rozgrzewa się podobnie, jak pierś mamy karmiącej siłami natury - stwierdzili naukowcy z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Piotr Jurkowski - pediatra
Prof. dr hab. n. med. Piotr Jurkowski
Konsultacja merytoryczna

“To zaskakująca wiadomość, a potencjalnie także bardzo dobra nowina dla wszystkich mam, które nie wierzyły do tej pory w swoje możliwości” - komentuje wyniki badań prof. Piotr Jurkowski, lekarz specjalista pediatra.

Badania przeprowadzono na grupie 30 noworodków i mam karmiących swoje dzieci dowolną metodą. Naukowcy obserwowali, jak zmienia się temperatura niemowlęcia w trakcie karmienia. Jeden z czujników komputerowego rejestratora zmian temperatury ulokowany był w okolicach brodawki sutkowej mamy. “Temperatura piersi karmiącej mamy wzrasta na początku karmienia, a potem lekko spada. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że te same wyniki obserwujemy u mam karmiących piersią, jak i u mam karmiących butelką. Pierś każdej mamy reaguje tak, jak gdyby przygotowywała się do karmienia” - wyjaśnia prof. Jurkowski.
 
To tylko jeden z wniosków płynących z przeprowadzonych obserwacji. Badania pomogły m.in. ustalić, że choć pomiar na czole jest obecnie najpopularniejszą metodą sprawdzania temperatury dziecka, to nie powinno się go robić podczas karmienia. Wynik może być wówczas zawyżony nawet o jeden stopień Celsjusza. “Prawdopodobnie jest to spowodowane wzmożonym wysiłkiem dziecka przy jedzeniu” - wyjaśniają badacze.
 
Temperatura ciała noworodka zmienia się także w sposób znaczący podczas kąpieli i to niezależnie od starania rodziców, podgrzewania wody czy otoczenia, a także niezależnie od masy noworodka. “Dlatego też nawet kilkuminutowa kąpiel w warunkach uznawanych obecnie za optymalne może spowodować zachwianie kondycji fizycznej nie całkiem zdrowego dziecka” - przestrzega prof. Jurkowski.

 

karmienie piersią, karmienie butelką, karmienie noworodka, mleko mamy, temperatura ciała dziecka


 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

karmienie-piersia-bywa-bardzo-trudne
instagram.com/doulabliss/
Karmienie
Zapalenie piersi w trakcie karmienia. Nikt o tym nie mówi, a zdarza się bardzo często!
Jedna z mam opublikowała na Instagramie swoje zdjęcie, jak karmi dziecko chorą piersią. Czy to odwaga, czy bezsens? Po co to zrobiła? Wszystkie mamy, przyszłe mamy i w ogóle kobiety powinny jej za to podziękować!

Po co pokazywać się w trakcie karmienia z chorą piersią? Lindsey Bliss, mama karmiąca piersią wszystkie ze swoich sześciorga (!) dzieci, włączając w to bliźnięta, które karmiła jednocześnie (!!), opublikowała na Instagramie swoje z djęcie w trakcie karmienia piersią. Pierś jest w widocznym stanie zapalnym. Nie doświadczyła zapalenia piersi (zapalenia sutka) dopóki nie zaczęła karmić swojego najmłodszego dziecka. Po co pokazywać się w takim stanie publicznie? Żeby ostrzec i uświadomić inne mamy, że tak właśnie często się zdarza w czasie karmienia piersią. Odważna mama podkreśla, że czuje się dosłownie, jakby ktoś kopnął ją w pierś. I dodaje, że nikt naprawdę nie mówi o zapaleniu piersi i nie ostrzega, że infekcja może objąć całe ciało. Czy ktoś wam mówił o zapaleniu piersi?     When a good boob goes bad - AGAIN! I literally wanted Dan to bring me to the ER last night due to the most EPIC engorged boob, full body shakes, and a crushing headache. On the mend today from my bed. Why does this keep happening? #redboob #goodboobgonebad #breastfeedingisnotalwaysmagical #mastitis #engorgedbreast Post udostępniony przez doulabliss (@doulabliss) 5 Mar, 2017 o 6:43 PST W przypadku Lindsay stan był tak poważny, że wylądowała na ostrym dyżurze. Infekcja zaatakowała cały organizm. Pierś spuchła, stała się czerwona, gorąca i bolesna, a kanały mleczne nabrzmiały. Do tego temperatura, dreszcze całego ciała, ból głowy i niekontrolowane szczękanie zębami. Tak wygląda zapalenie piersi w praktyce. Karmienie piersią nie wygląda jak w reklamach Po co to wszystko? By ostrzec i uświadomić młode matki. Zawsze widzimy na zdjęciach cudowne boginie karmiące swoje różowiutkie piękne bobaski. Rzeczywistość bywa inna. Tak, karmienie piersią to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić dla swojego dziecka, ale nie zawsze bywa różowo i pięknie...

doradca laktacyjny
mat. arch.
Karmienie
Maluch przy piersi: zalety naturalnego karmienia
Mleko mamy jest tym, czego potrzebuje niemowlę, by zdrowo rosnąć. Ty również możesz wiele zyskać, podając malcowi pierś. Poznaj korzyści naturalnego karmienia.

Karmienie piersią jest naturalne. A zwykle to, co wymyśliła natura jest idealne i trudne do podrobienia. Jasne, że czasem nie udaje się karmić piersią. Ale warto postarać się, powalczyć, bo tak naprawdę każdy dzień na twoim mleku jest dla dziecka skarbem. Dlaczego? Sprawdź sama. Zobacz też: Wyprawka noworodka - co się przyda do karmienia dziecka? 1. Pierwsza szczepionka W pierwszej dobie po porodzie twoje mleko (czyli tzw. siara) zawiera mnóstwo cennych przeciwciał i białych krwinek, dzięki temu już na starcie wzmacnia organizm dziecka. W ten sposób maleństwo jest dobrze chronione przed atakiem wirusów i bakterii, których wokół niego pełno (zarówno w szpitalu, jak i w domu). To mocny argument za tym, aby od pierwszych chwil karmić noworodka piersią, prawda? 2. Lekkostrawny posiłek Naturalny pokarm jest odpowiednio zbilansowany i doskonale trawiony przez organizm malca. Już nigdy w życiu bobas nie będzie jadł tak zdrowo jak podczas tych pierwszych miesięcy, w których pił twoje mleko! Zawiera ono nie tylko tłuszcze, węglowodany, białko, ale też niemal komplet witamin (brakuje tylko witamin D i K, które musisz podawać dziecku w kropelkach). Skład mleka zmienia się (np. zależnie od wieku malca), dlatego możesz być pewna, że na każdym etapie rozwoju twój bobas dostaje to, czego właśnie najbardziej potrzebuje. 3. Ochrona przed chorobami W pierwszych dobach karmienia mleko jest najcenniejsze - zawiera najwięcej przeciwciał. Ale i potem pokarm ma ich mnóstwo! Dzieci, które ssą pierś, łapią mniej katarków i przeziębień. No i jeszcze ważna sprawa: takie maluchy zdecydowanie rzadziej miewają biegunkę , a właśnie ta dolegliwość jest najczęstszą przyczyną pobytu niemowląt w szpitalu. 4. Zdrowy zgryz Kiedy dziecko ssie pierś, pracuje jego język, podniebienie miękkie, mięśnie okrężne warg (są odpowiedzialne za ich domykanie) oraz te, które wpływają na...

Maź płodowa
AdobeStock
Aktualności
Co z tą pierwszą kąpielą? Podobno jej moment ma wpływ na karmienie piersią!
Opóźnienie zabiegów pielęgnacyjnych o co najmniej 12 godzin może nieść duże korzyści dla mamy i dziecka.

Naukowcy odkryli, że płyn owodniowy, który chroni płód, pachnie jak matka. Badania opublikowane w "Journal for Obstetrics, Gynecologic and Neonatal Nursing" sugerują, że to może pomóc dziecku prawidłowo przystawiać się do piersi. To ważna wskazówka dla lekarzy i rodziców. Myć dziecko po porodzie, czy nie? Heather DiCioccio​, autorka badania widząc, że w niektórych placówkach, mama musi poczekać na dziecko, gdyż zaraz po porodzie jest myte, postanowiła sprawdzić, jaki to ma wpływ na udane karmienie piersią . Przeanalizowała sytuację 996 matek i ich dzieci. 448 noworodków zostało wykąpanych zaraz po urodzeniu, natomiast pozostałe 548 maluszków zostało poddane zabiegom pielęgnacyjnym dopiero po ponad 12 godzinach. Wyniki ją mocno zaskoczyły. Okazało się, że odsetek powodzenia karmienia piersią w pierwszej grupie wynosił 59,9 proc., natomiast w drugiej osiągnął 68,2 proc.  Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że zapach płynu owodniowego przypomina zapach piersi. Dzięki temu maluchowi łatwiej się prawidłowo przystawić. Nie bez znaczenia jest także temperatura ciała dziecka i matki zaraz po porodzie. Oznacza to, że kąpiel i opóźniony kontakt "skóra do skóry " może utrudniać pierwsze karmienia. Co prawda badania zostały przeprowadzone w jednym szpitalu i są potrzebne szerzej zakrojone analizy, ale wnioski te mogą być ważną wskazówką dla lekarzy , położnych i rodziców.  Światowa Organizacja Zdrowia zaleca rozpoczęcie kontaktu "skóra do skóry" natychmiast po narodzinach i nieprzerwane jego trwanie przez przynajmniej jedną godzinę (optymalnie do zakończenia pierwszego karmienia piersią). WHO zaleca również, by maź płodową zostawić na ciele dziecka nawet do 6 godzin po porodzie . Najlepiej, gdy sama wchłonie się w skórę, takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Coraz więcej kobiet decyduje się prosić położne,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak