Reklama

Czasem wystarczy powalczyć z własną słabością (najchętniej przespałabym noc, może lepiej dać dziecku butelkę). Innym razem trzeba uzbroić się w cierpliwość, przetrzymać czas kolek, braku pokarmu, a potem jego nawału. Warto. Oczywiście. Bo za wszystkie trudy czeka cię największa nagroda, gdy noworodek przytuli się do ciebie, pogłaszcze rączką po piersi.
Mama mówi, że mam chude mleko i noworodek nie tyje. Co zrobić, by było bardziej tłuste
Nie musisz nic robić. Pilnuj tylko, by dziecko dokładnie opróżniło jedną pierś, zanim podasz mu drugą. Zawsze na początku karmienia mleko jest wodniste i bogate w laktozę, czyli cukier mleczny, która pomaga w przyswojeniu wapnia. Gdy malec dłużej ssie, pokarm staje się bardziej gęsty, bogaty w białko i tłuszcz.

Nie mam prawie wcale mleka. Noworodek denerwuje się. Jak zwiększyć laktację
Połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i pozwalaj ssać, kiedy tylko chce. Nawet co pół godziny. Po takim dniu będziesz miała tyle mleka, ile tylko dziecko potrzebuje. Musisz tylko prawidłowo przystawiać je do piersi. Poproś, by przez ten dzień pomógł ci mąż. Nie denerwuj się, odpoczywaj, śpij, słuchaj muzyki, którą lubisz, czytaj książkę, zrelaksuj się, ciesz dzieckiem. A mąż niech ci donosi smaczne jedzenie i dużo picia!

Czy zioła mlekopędne pomagają zwiększyć ilość pokarmu dla noworodka
Tak. Możesz pić napary z anyżku, kopru włoskiego, czarnuszki. Nie częściej jednak niż trzy razy dziennie. Nadmiar ziół może spowodować kolkę. Nie musisz natomiast pić bawarki (chyba że ją lubisz). Nie wpływa ona w żaden sposób na laktację.

Czy mogę pić mleko. Boję się, że noworodek dostanie alergii
Jeśli ty nie jesteś alergiczką, a twoje dziecko nie ma stwierdzonych przez lekarza żadnych objawów uczulenia, to pij mleko i jedz produkty mleczne. To najlepsze źródła wapnia.

Zobacz także

Ile razy dziennie powinnam karmić noworodka piersią
Tyle razy, ile chce ssać. W przypadku noworodka powinno to być minimum 8–9 karmień.

Noworodek w ciągu miesiąca przytył 600 g. Może powinnam dokarmiać go mlekiem
Nie.Jeśli dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija, nic nie szkodzi, że mało przybrała na wadze. Zresztą 600 g wystarczy. Będzie zdrowsze, bo szczuplejsze dzieci rzadziej chorują.

Jak długo mogę przechowywać odciągnięty pokarm dla noworodka
W lodówce maksymalnie 2–3 dni, w zamrażalniku dwa tygodnie, a w zamrażarce nawet pół roku. Przechowuj pokarm w jednorazowych pojemnikach (podpisz, kiedy go odciągnęłaś). Po wyjęciu z lodówki podgrzej butelkę w garnuszku z wodą, do temperatury pokojowej.

Czy możliwy jest powrót do karmienia noworodka piersią. Córka ma trzy tygodnie
Oczywiście. Musisz tylko mieć cierpliwość i często przystawiać dziecko do piersi.
[CMS_PAGE_BREAK]
Noworodek przytył w ciągu miesiąca 1,5 kg. Pani doktor powiedziała, że to za dużo. Mam zacząć go odchudzać
Absolutnie nie! Podawaj mu pierś za każdym razem, kiedy chce jeść. Nie martw się: w twoim mleku jest specjalny rodzaj tłuszczów, z przewagą omega-3. Nie powodują one otyłości. Gdy dziecko zacznie chodzić, zeszczupleje.

Skąd mam wiedzieć, czy noworodek zjadł tyle, ile powinien. Ważyć go przed karmieniem i po posiłku
Nie, bo w ten sposób zestresujesz i jego, i siebie. Przy karmieniu piersią nie jest ważne, ile dziecko za każdym razem zjada. Jeśli zje troszkę, szybciej upomni się o następną porcję. Dlatego karm je na żądanie. Wystarczy, że zważysz malca w przychodni raz w miesiącu (jeśli jesteś bardzo niecierpliwa – raz w tygodniu).

Karmię noworodka piersią. Czy powinnam brać jakieś suplementy witaminowe
Nie jest to konieczne, jeśli odżywiasz się zdrowo. To znaczy: jesz mięso (zwłaszcza chude), ryby, mnóstwo warzyw i owoców, kasze, nabiał. Jeśli nie masz czasu, by przygotowywać zdrowe obiadki, piec mięso i często jesz byle co (czego nie polecamy!), to sięgnij po preparat multiwitaminowy.

Lekarz zalecił dokarmianie noworodka. Ale jak. Podawać mu butelkę 2–3 razy dziennie czy po każdym karmieniu
Lepiej po każdym karmieniu. Zawsze jednak najpierw podawaj dziecku pierś. Ssąc ją, będzie stymulował większe wydzielanie się pokarmu. Nie dokarmiaj jednak dziecka butelką. Spróbuj to robić łyżeczką, kubeczkiem.

Czy powinnam odciągać pokarm po każdym karmieniu noworodka
Tylko wtedy, jeśli zależy ci na zwiększeniu laktacji, gdyż uważasz, że masz za mało mleka.

W ciągu dnia jem to, co mam pod ręką. Może lepiej podać noworodkowi mieszankę, bo moje mleko jest niewartościowe
Nie. Twoje mleko i tak jest dla dziecka najzdrowsze. Są w nim składniki, których nie da się dodać do mleka modyfikowanego, np. przeciwciała. Dlatego nie rezygnuj z karmienia piersią. Ale to, co ty zjadasz, też jest bardzo ważne, bo przenika do twojego pokarmu. Staraj się więc jeść zdrowo. Może uda ci się przygotować obiad wieczorem?

Noworodek ma wysypkę. Może ma alergię na mój pokarm
Raczej nie. Może jednak być uczulona na coś, co ty jesz. Jeśli podejrzewasz alergię, przez pewien czas stosuj dietę eliminacyjną. Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, wędlin, orzechów, czekolady. Gdy to nie pomaga, przez 1–2 tygodnie nie jedz nabiału. Obserwuj, czy dziecku pomogą te zmiany w diecie. Jeśli tak, to znaczy, że przyczyną problemów może być alergia i nadal warto stosować dietę.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama