Chociaż po urodzeniu skóra noworodka jest mięciutka, a sam maluch pachnie tak słodko, że chciałoby się go schrupać, to trzeba pamiętać, że nawet takie cudo… potrzebuje kąpieli. Dobra wiadomość jest taka, że na tym pierwszym etapie życia, gdy dziecko jeszcze nie biega i nie brudzi się, by prawidłowo pielęgnować jego skórę, wystarczy myć ją kilka razy w tygodniu. Obecnie specjaliści nie zalecają, by robić to codziennie – wystarczy dwa lub trzy razy w tygodniu. Ważne jest też to, by pamiętać o kilku, istotnych zasadach kąpieli, aby wrażliwa i niedojrzała jeszcze skóra maluszka była w dobrej kondycji, a sama czynność była dla noworodka przyjemna. Zastanawiasz się, kiedy po raz pierwszy wykąpać noworodka? Nie masz pewności, jakich kosmetyków używać do mycia jego skóry? Poniżej rozwiewamy najczęstsze wątpliwości rodziców.

Reklama

Czas na kąpiel! Kiedy po raz pierwszy umyć noworodka?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy wykonać pierwszą kąpiel noworodka – czy od razu po przyjściu ze szpitala do domu, czy może dopiero po zagojeniu pępka? Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy rodzice myją dziecko „na sucho” aż do momentu odpadnięcia kikuta pępowinowego – zwykle odpada on po 1-2 tygodniach od urodzenia. Używają do tego gąbki, wacików lub ściereczki, które zwilżone, skutecznie oczyszczają ciałko maluszka. Wszystko po to, by uniknąć wilgoci, która niekorzystnie wpływa na gojenie pępka.

Warto jednak pamiętać, że zamiast mycia „na sucho”, można także wykonać standardową kąpiel w wanience, jednak z zachowaniem bardzo ważnej zasady – nalej tyle wody, by nie zakrywała brzuszka. To ważne, gdyż w okresie, gdy goi się pępek, nie zaleca się wykonywania pełnej kąpieli.

Adobe Stock

Pora kąpieli noworodka

Tutaj także nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę kąpiel można przygotować o dowolnej porze. Warto jednak pamiętać, że to wieczorem sprawdzi się ona najlepiej. Wykonana przed zaśnięciem, uspokoi maluszka, zrelaksuje i sprawi, że noworodek stanie się senny. To także dobry pomysł na wieczorny rytuał – gdy cały dom powoli się wycisza, rodzice mogą spędzić z maluszkiem beztroskie chwile, które pomagają budować więź z dzieckiem.

Istotne, aby kąpiel noworodka nie miała miejsca bezpośrednio przed lub po jedzeniu. Jeśli maluszek będzie głodny, nie będzie miał ochoty na wodną przygodę, z kolei, gdy zaproponujesz mu mycie tuż po jedzeniu, istnieje ryzyko, że mu się uleje.

Zobacz także

Ważne jest także to, by na kąpiel noworodka przeznaczyć dużo czasu. Zadbaj o to, by się nie spieszyć, powinien to być po prostu powolny, wspólny czas.

Miejsce kąpieli i potrzebne akcesoria

Należy zadbać o to, by przestrzeń zapewniała komfort noworodkowi, dlatego pamiętaj, by w pokoju było ciepło. Jeśli początkowo myjesz maluszka „na sucho”, możesz to robić z wykorzystaniem wodoodpornej podkładki np. na przewijaku.

Z kolei, jeśli kąpiel odbywa się w przenośnej wanience, możesz ją wykonać np. w łazience lub pokoju malucha. Istotne jest to, by ustawić ją na odpowiedniej wysokości – tak by rodzic mógł wykonywać swobodne ruchy, a także, by wokół było sporo miejsca na akcesoria do kąpieli dla noworodka.

WAŻNE! Nie sprawdzi się pomysł kąpieli noworodka w dużej wannie, gdzie ruchy w pochyleniu mogą stanowić wyzwanie.

Przed rozebraniem dziecka do kąpieli, przygotuj: ręcznik, ubranka na zmianę, pieluszkę oraz kosmetyki do mycia.

Kosmetyki do kąpieli

Wybierając kosmetyki do mycia ciała noworodka, pamiętaj, aby były stworzone z myślą o delikatnej skórze dziecka. Właśnie dlatego warto wybrać preparaty o prostym, krótkim i wegańskim składzie, w którym nie będzie substancji zapachowych, barwników ani mydła – właśnie takie kosmetyki są bezpieczne dla wrażliwej skóry maluszka. Poza tym, by mieć absolutną pewność co do ich bezpieczeństwa, zdecyduj się na kosmetyki, które mają pozytywną rekomendację np. Instytutu Matki i Dziecka.

Właśnie takie kosmetyki zawiera emolientowa linia Bella Baby Happy Sensitive. W jej skład wchodzą preparaty takie jak: krem przeciw odparzeniom, mleczko do ciała, emulsja do kąpieli oraz żel do mycia ciała i włosów. To bezpieczny wybór dla skóry twojego maluszka!

Bella Baby Happy Sensitive

Kąpiel krok po kroku

Jeśli kąpiesz noworodka w wanience, na początku rozbierz go, a później stopniowo wkładaj do wody. Rób to powoli, aby maluszek się nie przestraszył. Następnie umyj go, stosując zasadę: myj od najczystszych do najbrudniejszych miejsc. Zacznij kąpiel od umycia główki dziecka – można to robić 1-2 w tygodniu, zwykle z użyciem żelu do włosów (lub używając produktu 2w1 – do mycia ciała i włosów). Następnie umyj twarz dziecka, a później szyję, klatkę piersiową, brzuch, ramiona i ręce (zwróć uwagę na fałdki skórne!). Do kolejnego etapu należy wykonać obrót noworodka na brzuszek (główkę powinien mieć na bok) – tak umyjesz mu plecki. Do powyższych kroków warto użyć produktu myjącego np. żelu do mycia ciała, który później należy dokładnie spłukać. Na koniec wystarczy delikatnie wytrzeć skórę noworodka, a pod pieluszkę zastosować krem przeciw odparzeniom. Dla utrzymania skóry w lepszej kondycji warto zastosować delikatne mleczko do ciała, a później pozostaje już tylko ubrać noworodka. I gotowe – kąpiel udana!

Z kolei, jeśli zdecydujesz się umyć noworodka „na sucho”, to kąpiel wygląda podobnie do tej standardowej. Po zdjęciu ubranka (warto zostawić pieluszkę, do czau mycia okolicy pieluszkowej), sprawdza się kolejność taka jak w kąpieli w wanience z wodą - z uwzględnieniem, że twarz warto umyć zwilżonym wacikiem, a po zastosowaniu żelu do mycia, spłukać go gąbką z wodą. Po umyciu górnej części ciała można założyć maluchowi koszulkę, nie jest to jednak konieczne, gdy dziecko ma komfort cieplny. Kolejnym krokiem jest umycie i wytarcie nóżek, a później umycie i wytarcie okolicy pieluszkowej.

Teraz już wiesz wszystko, co najważniejsze o kąpieli noworodka!

Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Bella Baby Happy

Reklama
Reklama
Reklama