Noworodek

noworodek

Pierwsze wspólne dni z noworodkiem. O czym powinni pamiętać rodzice?

Teraz miłość, radość i wzruszenie będą łączyć się ze zmęczeniem. Świeżo upieczeni rodzice uświadamiają sobie, że godzina 4:30 nad ranem naprawdę istnieje oraz że po nieprzespanej nocy można funkcjonować - z uśmiechem na ustach. Co zrobić, by pierwsze wspólne chwile z maluszkiem były niezwykłe?
Współpraca reklamowa
badania przesiewowe noworodka
badania przesiewowe
noworodek
mukowiscydoza

Badania przesiewowe noworodków 2023 – lista badań wykonywanych w Polsce

Badania przesiewowe noworodka pomagają w wykryciu ponad 30 chorób wrodzonych lub innych wad niewidocznych na początku życia dziecka. Większość z nich często wykonuje się w szpitalu po narodzinach. Wyniki niektórych znane są od razu, na inne trzeba poczekać. Rodzice są o nich informowani, gdy badanie trzeba powtórzyć.
Małgorzata Wódz
skala Apgar
noworodek
skala Apgar
badanie noworodka

Skala Apgar – punkty od 0 do 10, interpretacja wyników

Skala Apgar to punkty, które lekarze przyznają noworodkowi tuż po narodzinach. Jeśli dziecko otrzyma od 8 do 10 punktów, jego stan jest dobry. Niższe wyniki mogą wskazywać na drobne, przejściowe kłopoty, np. wywołane lekkim niedotlenieniem w trakcie porodu, lub na poważne problemy zdrowotne, które mogą źle rokować na przyszłość. Zobacz, za co noworodek dostaje punkty po narodzinach i jak je interpretować.
Joanna Biegaj
kąpiel noworodka
noworodek
pielęgnacja noworodka
emolienty

Kąpiel noworodka: kiedy powinna się odbyć i jak ma wyglądać pierwsza oraz kolejne kąpiele noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka w niektórych krajach europejskich odbywa się dopiero po kilku tygodniach. U nas przeważnie ma to miejsce dużo wcześniej – maluchy są myte na oddziale szpitalnym już w pierwszej dobie po narodzinach. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka w domu.
Małgorzata Wódz
perły Epsteina, perły zębowe
noworodek

Perły Epsteina u niemowlaka: co to znaczy, perły zębowe na dziąśle i podniebieniu [ZDJĘCIA]

Białe, szare i żółte grudki tworzą się często na dziąsłach i podniebieniu u noworodków. Czy perły zębowe są groźne? Sprawdź, jak nie pomylić ich z innymi zmianami w buzi dziecka.
Magdalena Drab
Noworodek
noworodek
dieta
probiotyki

Co wpływa na kształtowanie się mikrobioty jelitowej u noworodków i jakie ma ona znaczenie?

Kolka, wzdęcia, bóle brzucha czy częste infekcje mogą wskazywać na źle funkcjonującą mikrobiotę jelitową. Jeśli chcesz chronić swojego maluszka, możesz np. stosować probiotyki dla dzieci, które korzystnie wpływają na rozwój mikrobiomu. Podpowiadamy, jak konkretnie wspierać zdrowie dziecka od pierwszych dni jego życia – przeczytaj!
Współpraca reklamowa
Czkawka u noworodka
zdrowie dziecka
noworodek

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Czkawka u noworodka pojawia się nawet kilka razy w ciągu doby. Równie często miewają czkawkę kilkumiesięczne niemowlęta. Sposoby na czkawkę u noworodka są związane z przyczyną, która wywołuje tę dolegliwości. Czasem na czkawkę pomoże masaż plecków, czasem smoczek, zmiana pozycji lub przewinięcie dziecka. Zdarza się też i tak, że trzeba cierpliwie poczekać, aż atak czkawki sam ustąpi. Podpowiadamy, co zrobić, gdy noworodek ma czkawkę.
Joanna Biegaj
przewijanie noworodka
internetowa szkoła rodzenia
przewijanie
noworodek

Jak przewijać noworodka - krok po kroku [WIDEO]

Jak przewijać noworodka? Prezentujemy film instruktażowy o przewijaniu noworodka krok po kroku, na którym położna wyjaśnia, w jaki sposób powinna wyglądać zmiana pieluszki u noworodka chłopca i dziewczynki. Na szczęście, każdy rodzic nabiera w tym prędzej czy później wprawy.
Katarzyna Imiołek
Niespokojny noworodek
niemowlę
płacz
noworodek

Niespokojny noworodek to problem wielu rodziców. Poznaj 8 najczęstszych powodów płaczu niemowlęcia

Niespokojny i płaczliwy noworodek to trudność, z jaką spotyka się wielu młodych rodziców. I choć to nie zawsze jest łatwe, trzeba znaleźć przyczynę jego niepokoju, by mu pomóc.
Dorota Kornacka
siara
karmienie piersią
noworodek
pierwsze karmienie

Siara – co oznacza, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje 

Siara, czyli pierwszy pokarm, bardzo różni się od późniejszego mleka matki. Czy jest zdrowa, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje? Oto co koniecznie powinnaś wiedzieć o tym niezwykłym pokarmie dla noworodka.
Aleksandra Sokalska
zabawki dla niemowląt
rozwój dziecka
noworodek
zabawki dla dzieci

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: genialne i proste (lista)

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Wybrać zabawki dla niemowlaka – to wymagające zadanie. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się malutkie dziecko.
Joanna Biegaj
kupka u noworodka
zdrowie dziecka
biegunka
noworodek

Kupka u noworodka – jak może wyglądać, kiedy powinna niepokoić?

Kupka u noworodka może być ważnym miernikiem stanu zdrowia dziecka. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda i jak często powinna się pojawiać. Kolor, konsystencja, a czasem także zapach mogą być pierwszym sygnałem, że z dzieckiem trzeba iść do lekarza.
Ewa Janczak-Cwil
Noworodek w kąpieli
kąpiel
noworodek
pielęgnacja noworodka

ABC kąpieli noworodka – o czym warto pamiętać?

Pierwsza kąpiel to zwykle duże wyzwanie dla rodziców. Odpowiednie przygotowanie może jednak sprawić, że będzie to czas spokoju i relaksu, zarówno dla maluszka, jak i opiekunów. Podpowiadamy, o czym pamiętać, aby czas w wodzie był miłym doświadczeniem!
Współpraca reklamowa
Jak sprawdzić, czy noworodek karmiony piersią się najada?
niemowlę
karmienie piersią
noworodek

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? Wskazówki dla mam karmiących piersią

Czy moje dziecko się najada – to pytanie zadaje sobie wiele młodych mam karmiących piersią. To całkiem naturalne, bo właściwe odżywienie to podstawa prawidłowego rozwoju maluszka. Jeśli nie zauważasz niczego nieprawidłowego, a twoje dziecko jest pogodne, to najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju. Dla pewności możesz sprawdzić, po czym poznać, że maluszek nie jest głodny.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
prezent dla noworodka
noworodek

Prezent dla noworodka: co na prezent dla dziewczynki i chłopca?

Prezent dla noworodka powinien służyć dziecku, ale także jego rodzicom. Pomyśl o prezencie edukacyjnym, wspomagającym rozwój, jak maty edukacyjne albo grzechotki stymulujące wzrok i słuch. Jeśli chcesz kupić prezent dla noworodka i jego mamy, wybierz praktyczną rzecz do pielęgnacji i opieki, np. pościel czy śpiworek. Polecamy upominki pewniaki, w sam raz na pierwszy prezent dla noworodka.
Ewa Janczak-Cwil Joanna Biegaj
Niemowlę jesienne ubranie
wyprawka dla noworodka
wyprawka niemowlaka
noworodek

5 must have w szafie noworodka na jesień

Co przyda się w wyprawce noworodka urodzonego jesienią? Przede wszystkim powinna ona uwzględniać cieplejsze ubranka, które skutecznie ochronią przed niską temperaturą, wiatrem i opadami. Jakie konkretnie elementy powinny znaleźć się w wyprawce, aby ubrać maluszka na cebulkę? Podpowiadamy!
Sonia Młodzianowska
wyprawka dla noworodka
noworodek
zakupy dla dziecka
ubranka dla niemowląt

Wyprawka dla noworodka:​ kompletna lista rzeczy dla mamy i niemowlaka (do domu i do szpitala)

Wyprawka dla noworodka zawiera rzeczy, które przydadzą się mamie i dziecku w domu oraz w szpitalu po porodzie. Sprawdź, jakie ubranka, kosmetyki i inne sprzęty kupić dla noworodka i jego mamy. Oto nasz niezbędnik: pełna lista potrzebnych rzeczy (w postaci pdf-a do wydruku) i praktyczne wskazówki, kiedy i jak kompletować niemowlęcą wyprawkę.
Małgorzata Wódz
Nowe wytyczne dot. zapalenia piersi
zapalenie piersi
noworodek
karmienie naturalne

Nowe wytyczne dotyczące zapalenia piersi obalają dotychczasowe praktyki i... mogą cię zaskoczyć!

Nowe wytyczne opublikowane w październiku 2022 roku obalają dotychczasowe metody stosowane w przypadku zapalenia sutka. Jak się okazuje, ciepłe okłady, częste przystawianie dziecka do piersi czy odciąganie mleka nie przyśpieszają rekonwalescencji młodej mamy. Co więcej, mogą pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie karmiącej.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Krzysztof i Joanna Ibisz zdradzili imię dziecka!
noworodek
imiona dla chłopców
dzieci celebrytów

Krzysztof i Joanna Ibisz zdradzili imię dziecka! „Czujemy się Najszczęśliwszymi Ludźmi na Świecie”

Kilka dni temu Krzysztof i Joanna Ibisz zostali rodzicami. To pierwsze dziecko pary. Już wiemy, jak maluch ma na imię.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Koniec z pieluchami już w 2. tygodniu życia dziecka. Czy to w ogóle możliwe?!
nocnik
noworodek
pielucha

Koniec z pieluchami już w 2. tygodniu życia dziecka. Czy to w ogóle możliwe?!

Rodzice 21-miesięcznej dziewczynki przekonują, że ich córeczka przestała korzystać z pieluch już w 2. tygodniu życia. A wszystko to dzięki podążaniu za naturalnymi potrzebami dziecka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Niezwykłe dziecko-syrena: urodziło się z rogiem zamiast nóg
noworodek
wady genetyczne
z życia wzięte

Niezwykłe dziecko-syrena: urodziło się z rogiem zamiast nóg. To ciężka wada genetyczna

Na świat przyszło niesamowite dziecko, które zamiast nóg ma… syreni ogon. To bardzo rzadka wada genetyczna, która pojawia się nie częściej niż raz na 100 tysięcy urodzeń.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Książki dla niemowląt
niemowlę
noworodek
książki

Książki dla niemowląt [TOP 7 KSIĄŻECZEK]

Z myślą o rodzicach najmłodszych czytelników przygotowaliśmy propozycje najlepszych książek dla niemowlaków. W zestawieniu znajdziesz pozycje, które znakomicie sprawdziły się jako pierwsze książki w domowych biblioteczkach naszych niemowląt.
Luiza Słuszniak
Matce dziecka grozi 25 lat więzienia
noworodek

Nowe fakty w sprawie zwłok noworodka znalezionych w Grudziądzu

17-letnia matka dziecka i 18-letni ojciec nie unikną odpowiedzialności za swoje czyny. Matce, która usłyszała zarzut o zabójstwo, grozi 25 lat więzienia, ojcu za współudział – 5 lat.
Adrianna Trusiuk
jakie błędy popełniają młodzi rodzice
pielęgnacja
noworodek
rodzice

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Agata Bernaciak, mama 1,5-rocznej Michaliny, opowiada o błędach w pielęgnacji maluszka, które ona sama popełniała. Codzienna kąpiel, nadmiar używanych kosmetyków – to tylko niektóre z nich. Młodzi rodzice mają też skłonność do przegrzewania dziecka.
Joanna Biegaj
pielęgnacja noworodka
noworodek

Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu

Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.
Ewa Janczak-Cwil
Kobieta rodzi duże dzieci
dziecko
noworodek

Ta mama rodzi wielkie dzieci. Najmłodsza córeczka to naprawdę ogromne zaskoczenie

Mama z Wielkiej Brytanii rodzi dzieci naprawdę dużych rozmiarów. Jej trzej synowie byli duzi, jednak to córeczka pobiła rekord! Co więcej, maluszek przyszedł na świat siłami natury, a poród odbył się w domu.
Joanna Biegaj
Szczecin: 3-dniowa dziewczynka porzucona w Oknie Życia
noworodek
porzucenie dziecka
okno życia

Szczecin: noworodek owinięty w pieluszkę porzucony w oknie życia

Trzydniowy noworodek został porzucony w oknie życia w Szczecinie. Dziewczynka nie miała ubranka, leżała w pampersie, owinięta tylko w pieluszkę.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać noworodka latem
noworodek
lato
wyprawka dla noworodka

Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?

Opiekowanie się noworodkiem latem jest dla rodzica o wiele prostsze niż podczas chłodnych miesięcy. Masz teraz mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Musisz tylko zadbać, aby dziecku nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?
Małgorzata Wódz
Młodzi rodzice są zbyt zestresowani i wszystko im przeszkadza?
noworodek
hałas
młodzi rodzice

Młoda mama przegięła z roszczeniami? Sąsiadka dopiero teraz pogra jej na nerwach!

Okazuje się, że narodziny dziecka mogą naprawdę źle wpłynąć na sąsiedzkie relacje. Są osoby, które bardzo źle znoszą płacz niemowlęcia (zwłaszcza w nocy). Ale są też młodzi rodzice, którzy w trosce o spokój swego maleństwa – mają za złe sąsiadom, że zachowują się za głośno… Są również ludzie, według których młodzi rodzice mocno przesadzają, bo są zestresowani i szukają powodu do awantury, by wyładować emocje!
Luiza Słuszniak
Piękne stare imiona żeńskie
ciąża
noworodek
imiona dla dziewczynek

Stare imiona żeńskie – dawniej popularne, a dzisiaj zapomniane [LISTA]

Stare imiona żeńskie, które z dumą nosiły nasze babcie lub prababcie, nie cieszą się dziś popularnością wśród przyszłych rodziców. W zestawieniach TOP 10 imion od lat królują: Zuzanna, Hanna, Zofia czy Julia. A może warto wybrać klasyczne imię, które dawniej cieszyło się popularnością, a dziś jest niedocenione?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska