Noworodek

kupka niemowlaka
new badge ekspert radzi medium
noworodek
biegunka
kupka niemowlaka

Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje

Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.
Małgorzata Wódz
jak ubierać noworodka latem
noworodek
lato
wyprawka dla noworodka

Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?

Opiekowanie się noworodkiem latem jest dla rodzica o wiele prostsze niż podczas chłodnych miesięcy. Masz teraz mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Musisz tylko zadbać, aby dziecku nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?
Małgorzata Wódz
Młodzi rodzice są zbyt zestresowani i wszystko im przeszkadza?
noworodek
hałas
młodzi rodzice

Młoda mama przegięła z roszczeniami? Sąsiadka dopiero teraz pogra jej na nerwach!

Okazuje się, że narodziny dziecka mogą naprawdę źle wpłynąć na sąsiedzkie relacje. Są osoby, które bardzo źle znoszą płacz niemowlęcia (zwłaszcza w nocy). Ale są też młodzi rodzice, którzy w trosce o spokój swego maleństwa – mają za złe sąsiadom, że zachowują się za głośno… Są również ludzie, według których młodzi rodzice mocno przesadzają, bo są zestresowani i szukają powodu do awantury, by wyładować emocje!
Luiza Słuszniak
Piękne stare imiona żeńskie
ciąża
noworodek
imiona dla dziewczynek

Stare imiona żeńskie – dawniej popularne, a dzisiaj zapomniane [LISTA]

Stare imiona żeńskie, które z dumą nosiły nasze babcie lub prababcie, nie cieszą się dziś popularnością wśród przyszłych rodziców. W zestawieniach TOP 10 imion od lat królują: Zuzanna, Hanna, Zofia czy Julia. A może warto wybrać klasyczne imię, które dawniej cieszyło się popularnością, a dziś jest niedocenione?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Riad Haidar reanimował noworodka 45 minut. Chłopiec żyje
noworodek
dziecko w szpitalu
dobry lekarz

Noworodek w stanie agonalnym: „Damy radę maluchu, nie pozwolę ci odejść”

Riad Haidar kończył dyżur na oddziale, kiedy przerażona położna wezwała go na pomoc. Właśnie urodził się chłopiec. Maluszek był w stanie agonalnym i wszystko wskazywało, że jego koniec jest już bliski.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
wyprawka dla noworodka
noworodek
zakupy dla dziecka
ubranka dla niemowląt

Wyprawka dla noworodka:​ kompletna lista rzeczy dla mamy i niemowlaka (do domu i do szpitala)

Wyprawka dla noworodka zawiera rzeczy, które przydadzą się mamie i dziecku w domu oraz w szpitalu po porodzie. Sprawdź, jakie ubranka, kosmetyki i inne sprzęty kupić dla noworodka i jego mamy. Oto nasz niezbędnik: pełna lista potrzebnych rzeczy (w postaci pdf-a do wydruku) i praktyczne wskazówki, kiedy i jak kompletować niemowlęcą wyprawkę.
Małgorzata Wódz
łóżeczko dla noworodka
noworodek
łóżeczko dla dziecka
łóżeczko dla noworodka

Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, kiedy je kupić i jak przygotować dla noworodka? + polecane łóżeczka

Łóżeczko dla niemowlaka to bardzo ważny zakup. Nie dość, że wybierasz główny mebel do pokoju dziecka, to jeszcze dobrej jakości łóżeczko posłuży maluchowi przez co najmniej kilka lat. Warto dobrze przemyśleć zarówno wymiary łóżeczka, jak i jego przeznaczenie i dodatkowe udogodnienia. Jeśli zastanawiasz się, jakie łóżeczko kupić dla niemowlaka, sprawdź nasz ranking.
Maria Nielsen
znęcał się nad noworodkiem
noworodek

Znęcał się nad noworodkiem w okrutnej parodii. Na nagraniu słychać było śmiech

Do niedawna w sieci można było obejrzeć szokujące nagranie. Na filmie widoczny był mężczyzna znęcający się nad noworodkiem. Nagranie zniknęło z sieci, ale zanim to nastąpiło, obejrzeli je policjanci.
Ewa Janczak-Cwil
zmarł 19-dniowy noworodek
noworodek

Zmarł 19-dniowy noworodek – miał dziwną, cętkowaną wysypkę. Rodzice ostrzegają innych


Rodzice chłopca twierdzą, że ich syn by żył, gdyby wszystkie noworodki testowano na obecność paciorkowca z grupy B. Dramat wydarzył się w Kornwalii w Anglii.
Ewa Janczak-Cwil
maź płodowa
noworodek

Maź płodowa – co to jest, kiedy umyć z niej dziecko

Maź płodowa pokrywa dziecko (ale i płody wszystkich ssaków) w czasie życia płodowego. Spełnia ona ważne funkcje i ułatwia poród. Dziecko rodzi się pokryte mazią płodową.
Hanna Szczesiak
pielęgnacja noworodka
noworodek

Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu

Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.
Ewa Janczak-Cwil
skala Apgar
noworodek
skala Apgar
badanie noworodka

Skala Apgar – co ocenia u noworodka, interpretacja wyników

W skali Apgar lekarze oceniają stan noworodka tuż po narodzinach. Jeśli dziecko otrzyma od 8 do 10 punktów, jego stan jest dobry. Niższe wyniki mogą wskazywać na drobne, przejściowe kłopoty, np. wywołane lekkim niedotlenieniem w trakcie porodu, lub na poważne problemy zdrowotne, które mogą źle rokować na przyszłość. Zobacz, za co noworodek dostaje punkty po narodzinach i jak je interpretować.
Joanna Biegaj
smółka
noworodek
kupka noworodka

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

Smółka u noworodka, czyli pierwsza kupka, jest czarna, lepka i gęsta. Ważne, by pojawiła się w odpowiednim czasie. To znak dla lekarzy, że dziecko jest zdrowe. Brak smółki może świadczyć o schorzeniach u malucha. O smółce u noworodka opowiada dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie.
Joanna Biegaj
czkawka u noworodka
noworodek

Czkawka u noworodka – co pomoże, skąd się bierze?

Czkawka u noworodka może pojawiać się w ciągu doby kilka, a czasem kilkanaście razy. Ale nawet przy tak częstym występowaniu nie powinna być powodem do niepokoju. Prawdopodobnie przestanie dokuczać dziecku po 3 miesiącach życia. Opisujemy przyczyny czkawki u noworodka i sposoby, jak sobie z nią radzić.
Małgorzata Wódz
ciało noworodka przy torach
noworodek
śmierć dziecka

Ciało noworodka przy torach. Policja prosi o pomoc

Śledczy wyznaczyli nagrodę za pomoc w rozwikłaniu zagadki śmierci noworodka. Od znalezienia ciała dziecka mijają dwa lata, a sprawa nadal tkwi w miejscu.
Maria Nielsen
podmieniła dzieci w szpitalu
noworodek

Pielęgniarka przywiozła matce inne dziecko. Doszło do fatalnej pomyłki! (film)

W sieci można zobaczyć krótki filmik, na którym uwieczniono koszmarną pomyłkę pielęgniarki w szpitalu: zamieniła noworodki! Gdyby nie czujność mamy, stałaby się tragedia.
Magdalena Drab
ciche ofiary wojny – ciężarne i noworodki
ciąża
poród
noworodek

Nie zapominajmy: ciężarne i noworodki są ofiarami wojny

Poród w schronie bez dostępu do sprzętu medycznego to realna wizja ok. 280 tysięcy ciężarnych, które według ONZ nadal są w Ukrainie. 80 tysięcy z nich jest w trzecim trymestrze ciąży. Szpitale są bombardowane, a korytarze humanitarne ostrzeliwane. Nie tak powinno się rodzić w XXI wieku.
Ewa Janczak-Cwil
dzieci urodzone w piwnicy, surogatki porzucają dzieci
noworodek
adopcja dziecka
adopcja międzynarodowa

Dzieci na zamówienie. Aż 19 niemowlaków uwięzionych w schronie

Surogatki uciekają z oblężonego Kijowa, pozostawiając noworodki pod opieką obcych ludzi. W jednym ze schronów zorganizowano miejsce tymczasowej opieki, w którym obecnie znajduje się aż 19 niemowlaków.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jaki rozmiar dla noworodka
noworodek
wyprawka dla noworodka
wyprawka do szpitala

Jaki rozmiar dla noworodka: najmniejszy rozmiar do szpitala i rozmiary ubranek dla niemowląt

Rozmiar ubranek dla noworodka polecany do podstawowej wyprawki jest dość uniwersalny – zwykle rodzice kupują rzeczy w rozmiarze 56. To jednak nie zawsze dobry pomysł. Wyjaśniamy, jaki jest najmniejszy rozmiar ubranek, ile ubranek kupić dla noworodka i jak zorientować się w rozmiarach ubranek dla niemowląt.
Magdalena Drab
uszczypnięcie bociana
noworodek
znamiona

Uszczypnięcie bociana oraz inne znamiona u noworodka

Uszczypnięcie bociana to jedno z najczęstszych znamion pojawiających się na skórze noworodka. Ale oprócz tego naczyniaka rodzice nowo narodzonych dzieci mogą zaobserwować również inne zmiany skórne. Niektóre są widoczne od razu po przyjściu dziecka na świat, inne pojawiają się później. Wyjaśniamy, jakie znamiona występują u noworodków, jak wyglądają, czy należy się nimi niepokoić i kiedy powinny zniknąć.
Joanna Biegaj Ewa Janczak-Cwil
ile powinien jeść noworodek
karmienie piersią
noworodek
karmienie na żądanie

Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią lub butelką?

Ile powinien jeść noworodek – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez świeżo upieczonych rodziców. Wyjaśniamy, ile mililitrów mleka wypija noworodek i jak często należy karmić dziecko w pierwszych dniach i tygodniach jego życia.
Małgorzata Wódz
noworodki na Ukrainie
noworodek

Ukraina: noworodki z intensywnej terapii przeniesiono do bunkra. Zgroza!

Maluszki, które po porodzie wymagają szczególnej opieki medycznej, przeniesiono ze szpitala do wojennego bunkra. W prowizorycznych warunkach zajmują się nimi pielęgniarki. Ten film łamie serce!
Magdalena Drab
Do kiedy dziecko jest noworodkiem
niemowlę
noworodek
rozwój niemowlaka

Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?

Określenia noworodek i niemowlę dotyczą dzieci na zupełnie innym poziomie rozwoju, choć wiele osób używa obu terminów wymiennie. Różnice są tak duże, że noworodkom poświęcono nawet specjalny dział medycyny. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem i czym się cechuje w tym okresie. Sprawdź, co to jest wiek korygowany wcześniaka.
Małgorzata Wódz
Kolejny maluszek w oknie życia. Imię nadały mu siostry
noworodek
okno życia

Kolejny maluszek w oknie życia. Imię nadały mu siostry

Nocą z piątku na sobotę siostry franciszkanki z klasztoru na Hożej w Warszawie usłyszały dzwonek – znak, że w oknie życia ktoś potrzebuje pomocy.
Luiza Słuszniak
Tygodniowe maleństwo w siedleckim oknie życia. Jest zdrowe i bezpieczne
noworodek
okno życia

Tygodniowe maleństwo w siedleckim oknie życia. Jest zdrowe i bezpieczne

W czwartek (27.01) około godziny 16 w siedleckim Domu Dziecka pod Kasztanami rozbrzmiał dzwonek. Taki, który oznacza, że w tamtejszym oknie życia pozostawiono dziecko potrzebujące opieki. Maluszek szybko trafił do szpitala. Chodziło o to, by upewnić się, że jego życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.
Luiza Słuszniak
Szymon Hołownia jako tata
noworodek

Szymon Hołownia daje radę jako tata: usypia, czyta, pierze i obsługuje noworodka

Szymon Hołownia to tata na medal: nie ucieka przed obowiązkami domowymi, nawet gdy musi wrócić już do pracy zawodowej. Jak sam zapewnia, na jego głowie jest dbanie o większą część domu, w tym robienie prania, usypianie dzieci i karmienie.
Magdalena Drab
spacer z noworodkiem zimą
niemowlę
noworodek
zimowy spacer

Spacer z noworodkiem zimą: o czym należy pamiętać?

Spacer z noworodkiem w zimie to dla rodziców większe wyzwanie niż spacer latem. Są sytuacje, w których lepiej z niego zrezygnować i zostać w domu. Podpowiadamy, kiedy można wyjść z niemowlakiem na zimowy spacer, jak długo powinien on trwać i jak ubrać dziecko, by nie zmarzło.
Dominika Bielas
neonatolog
lekarz
noworodek
neonatologia

Neonatolog – czym się zajmuje? (różnica między neonatologiem a pediatrą)

Neonatolog jest pierwszym lekarzem dziecka, który zajmuje się nim po narodzinach – sprawdza odruchy noworodka, ocenia ogólny stan zdrowia, diagnozuje nieprawidłowości rozwojowe. W pierwszym miesiącu życia do specjalisty neonatologa trafiają mali pacjenci z różnymi chorobami. W niektórych przypadkach opieką neonatologiczną objęte są dzieci jeszcze w łonie mamy. Sprawdź, czym zajmuje się poradnia neonatologiczna. Zobacz, kiedy dziecko powinno znaleźć się pod opieką neonatologa, a kiedy pediatry?
Joanna Biegaj
Mała Ania po porodzie
noworodek

Mała Ania z synkiem tuż po porodzie: pokazała najpiękniejszą chwilę w życiu

Mała Ania pokazała krótki filmik z pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem po porodzie. Widok maluszka zaskoczył ją do tego stopnia, że nie wiedziała, jak zareagować.
Magdalena Drab
Lekarze stwierdzili zgon. Okazało się, że noworodek żyje
noworodek

Stwierdzono zgon noworodka. Przy przygotowaniach do pogrzebu okazało się, że dziecko żyje

Lekarze mówią o „cudzie”, rodzina chłopca – o błędzie lekarskim. Mały Augustus został uznany za martwo urodzonego. Pracownik domu pogrzebowego odkrył jednak, że dziecko żyje.
Hanna Szczesiak