Reklama

Niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą i wydaje Ci się, że do porodu zostało jeszcze mnóstwo czasu? Rzeczywiście, wprawdzie musisz jeszcze zaczekać, zanim po raz pierwszy weźmiesz swoje maleństwo na ręce, jednak to wcale nie tak dużo czasu, jak Ci się wydaje. Dlatego do przyjścia dziecka na świat warto zacząć się przygotowywać już teraz. Co powinnaś zrobić, zanim urodzi się maluszek?

Reklama

Zanim urodzisz…

  1. Wybierz imię. Może wydaje Ci się to błahostką, ale wybór imienia potrafi wywoływać naprawdę gorące emocje wśród członków rodziny. Bo po której babci dać dziecku pierwsze imię, a po której drugie? A może zamiast po dziadkach, wybrać imię ukochanej cioci czy przyszłej chrzestnej? Albo w ogóle jakieś inne? Tradycyjne polskie czy bardziej oryginalne? Jak widzisz pytań jest mnóstwo, dlatego warto zastanowić się nad tym wszystkim wcześniej, poczytać księgi imion i sprawdzić, jakie znaczenia mają różne imiona, by kiedy maluszek już się urodzi, od razu móc powiedzieć do niego po imieniu. Jeśli jeszcze nie wiesz, jakiej płci będzie dziecko, najlepiej przygotuj sobie dwa warianty imion: żeński i męski.
  2. Urządź dziecięcy pokoik. Kiedy maluszek po raz pierwszy przyjedzie do swojego domu, powinien od razu mieć tam swój kącik, by czuć się bezpiecznie. Dlatego w czasie ciąży pomyśl, jak chciałabyś zaaranżować dziecięcy pokoik – gdzie postawić łóżeczko, a gdzie przewijak, jakie mebelki i dekoracje kupić.
  3. Kup fotelik samochodowy. Tak, tak, wcale nie jest na to za wcześnie. Zgodnie z polskim prawem wszystkie dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w foteliku samochodowym. Oznacza to, że podczas swojej pierwszej podróży autem ze szpitala do domu, noworodek musi znajdować się w foteliku, a nie na twoich rękach czy kolanach. Dlatego już teraz zorientuj się w ofercie fotelików i wybierz taki, który zapewni Twojemu dziecku największe bezpieczeństwo.
  4. Wybierz wózek. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu z wózkami dziecięcymi, by dostać prawdziwego zawrotu głowy. Modeli jest tak wiele, że naprawdę trudno szybko zdecydować się na jeden. Dlatego już teraz sprawdź ofertę, spisz sobie na kartce najważniejsze cechy, jakie twoim zdaniem są niezbędne w dziecięcym wózku, i rozpocznij poszukiwania.
  5. Skompletuj wyprawkę. Kiedy urodzisz, wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka powinnaś mieć już pod ręką, dlatego wybierz się na zakupy i zaopatrz się m.in. w ubranka dla niemowląt (pajacyki, śpioszki, kombinezony itp.), podstawowe kosmetyki i przybory higieniczne (kremy, oliwki, balsamy, maści na odparzenia, pieluszki, wanienkę itp.) oraz niezbędne akcesoria (pościel do łóżeczka, kocyk).
  6. Zastanów się, co jeszcze może być Ci potrzebne. I przede wszystkim myśl przyszłościowo, bo brzdąc – wbrew temu, co Ci się może teraz wydawać – bardzo szybko rośnie. Zanim się obejrzysz, będzie miał zupełnie inne potrzeby niż tuż po urodzeniu. Dlatego już teraz pomyśl o tak ważnych kwestiach jak np. żywienie dziecka. Choć teraz będziesz karmić piersią, przyjdzie taki moment (np. gdy będziesz chciała wrócić do pracy), kiedy będziesz chciała wprowadzić karmienie mieszane lub zaczniesz rozszerzać dietę malucha, której częścią może być mleko następne, Takie mleko jest przeznaczone dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia. Poczytaj trochę na temat żywienia dziecka nie tylko w okresie noworodkowym, ale też w kolejnych miesiącach i latach życia, sprawdź, jakie mleka modyfikowane są dostępne na rynku i wybierz takie, które zapewni Twojemu dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze, tak jak np. mleko następne Enfamil Premium 2.

Przed Tobą najważniejsza rola w Twoim życiu – bycie mamą. Dobrze się do niej przygotuj. Dołącz do Klubu Enfamama i korzystaj z fachowych porad ekspertów oraz doświadczenia innych mam.

Reklama

Enfamil Premium 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione.

Reklama
Reklama
Reklama