Czy noworodek dobrze rośnie
Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia.
- Edipresse
Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia.
Jedne noworodki od urodzenia jedzą i rosną jak szalone, inne – słabiej. Ale jeżeli Twój brzdąc, nawet drobniutki, dobrze się rozwija, jest pogodny, ruchliwy, to wszystko jest w porządku.
Dlaczego noworodek chudnie
W pierwszych dobach po porodzie noworodek może stracić do 10 procent masy ciała. To naturalny proces spowodowany wytracaniem wody z organizmu – przez skórę, płuca, z moczem. Nie ma się czym martwić, ponieważ brzdąc za kilka dni nadrobi zaległości.
Prawidłowa waga noworodka, czyli ile
W pierwszym kwartale dziecko przybywa średnio 30 g na dobę (nie powinno to być mniej niż 19–20 g). Podczas kolejnych trzech miesięcy przyrost wagi wynosi średnio 20 g dziennie, w trzecim kwartale życia – 15, a w czwartym – 12. W tym czasie zwiększa się też długość ciała: w pierwszym kwartale o 10 cm, w drugim – 6 cm, w trzecim – 5, w ostatnim – 4.
Noworodek na wadze
Waga i wzrost zwykle zwiększają się skokowo. Jeśli przez kilka dni dziecko przybiera słabiej, to w kolejnych zapewne urośnie więcej. Wystarczy ważyć dziecko co kilka tygodni. Wtedy widać, czy przyrost masy ciała jest w normie.
Dopiero gdy niemowlę rośnie słabiej niż to pokazują normy (w pierwszych miesiącach życia takie minimum wynosi 20 g na dobę, natomiast w kolejnych – 15 g), trzeba zastanowić się nad przyczynami tego stanu.
Częstsze kontrole wagi, np. co tydzień, lekarz może zalecić, gdy np. dziecko rzadko sam budzi się na karmienia, zasypia podczas nich, jest apatyczny, nie umie efektywnie ssać, przeszedł poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem.
Sprawdź centyle noworodka
To całkiem proste i może Cię naprawdę uspokoić. Siatki centylowe drukowane są na końcu książeczki zdrowia i w niektórych poradnikach dla rodziców. Są to wykresy, oddzielne dla obu płci, z których każdy pokazuje przyrost masy, wzrostu oraz obwodu główki. Na osi pionowej oznacza się wagę (albo długość lub obwód główki, w zależności od siatki), zaś na poziomej – wiek niemowlęcia. Linia najbliższa punktowi przecięcia odpowiadającemu obu tym wielkościom to centyl Twojego dziecka.
Środkowa linia wykresu to 50. centyl, czyli średnia. Ale dziecko nie musi jej odpowiadać. Może być np. na 45. czy 10.
centylu. Ważne, żeby mieścił się między 10. a 90. i żeby nie występowały nagłe zmiany jego centyla.