Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
edipresse.25234NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Noworodek

Czy podawać dziecku witaminę D

Czy promienie słoneczne zapewniają małemu dziecku wystarczającą dawkę potrzebnej mu witaminy D3. Odpowiada neonatolog.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Co prawda słońce przyczynia się do wytwarzania w organizmie witaminy D3, która zapobiega krzywicy, jednak dzieci w pierwszym roku życia nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Nie grożą im jednak braki tej witaminy. Jeśli noworodek jest karmiony tylko mlekiem modyfikowanym, nie musi otrzymywać dodatkowo witaminy D3, ponieważ jego pokarm ją już zawiera. Lekarz sprawdzi tylko, czy ilość wypijanego mleka gwarantuje dziecku pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Gdyby okazało się, że dziecko wypija za małe porcje mleka, konieczne będzie podawanie witaminy D3 w kroplach.

Witaminę otrzymują też niemowlęta karmione piersią - zazwyczaj od 15. dnia życia. A jeśli mama nie przyjmowała podczas ciąży witaminy D3, krople można podawać od pierwszych dni życia dziecka. Maluszkom, które oprócz mleka mamy są dokarmiane mieszanką, lekarz indywidualnie ustala dawkę witaminy D3. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza - zmniejszenie i zwiększenie dawki może źle wpłynąć na rozwój dziecka.

Zobacz także:
Witaminy - co trzeba o nich wiedzieć?

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Infavit, witamina D3, witamina D dla niemowląt
materiały prasowe
Zakupy
InFavit baby witamina D3
Witamina D w kroplach dla noworodków i niemowląt do podawania doustnego.

Do postępowania dietetycznego niemowlętom karmionym piersią dla prawidłowego wzrostu i mineralizacji kości należy podawać witaminę D w dawce 400 j.m. na dobę , niezależnie od tego, czy matka karmiąca przyjmuje preparaty zawierające tę witaminę. Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2004 roku noworodek karmiony piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży, wymaga podawania witaminy D - od pierwszych dni życia w dawce 400 j.m. wit. D na dobę. Jeżeli natomiast matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży, witaminę tę należy podawać dziecku od 3. tygodnia życia. Noworodki i niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym spożywające (na dobę) wystarczającą ilość mleka zapewniającą dobowe zapotrzebowanie na witaminę D, nie wymagają dodatkowej suplementacji w tą witaminę. Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym. Opakowanie InFavit baby wystarcza na miesięczną kurację (31 dawek). 1 dawka (2 naciśnięcia dozownika) zawiera 400 j.m. witaminy D Opakowanie zawiera 31 dawek, co stanowi 310 μg witaminy D Składniki : olej MCT, witamina D3 (cholekalcyferol) Sposób użycia i dawkowanie: podawać doustnie. Opakowanie zaopatrzone jest w dozownik . Z butelki należy odkręcić nakrętkę z pierścieniem zabezpieczającym, a następnie nakręcić dozownik. Zaleca się podawać preparat dwa razy na dobę po 1/2 dawki – jedno naciśnięcie dozownika do ściągniętego mleka matki. Można podawać krople bezpośrednio do ust przed karmieniem. Unikać kontaktu dozownika kropel z mlekiem lub ustami.   Ważna informacja : Produkt przyjmowany pod nadzorem lekarza Produkt jest przeznaczony do stosowania dla noworodków i niemowląt od 2. tygodnia do ukończenia 3. miesiąca życia. Ostrzeżenie : Produkt nie jest przeznaczony do...

mama, niemowlę, lekarstwo, łyżeczka, witaminy
Zdrowie
Co musisz wiedzieć o witaminie D dla dziecka? 10 ważnych faktów
Mało która witamina budzi tyle emocji. Czy witaminę D trzeba dawać każdemu dziecku? Ile? Jak długo? – takie pytania rodzice najczęściej zadają pediatrom. Oto kilka faktów, które musisz znać, jeśli masz w domu dziecko.

Nie ma wątpliwości, że witamina D odgrywa ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zapobiega krzywicy (kości są tak osłabione, że wykrzywiają się pod ciężarem jego ciała), infekcjom, alergii oraz cukrzycy typu 2. Dawkowanie witaminy D uzależnione jest m.in. od wieku dziecka. Właściwości witaminy D Po co nam witamina D? Jest niezbędna do dobrego życia, ponieważ: poprawia nastrój, ma pozytywny wpływ na układ kostny i mięśniowy , zapewnia prawidłowe funkcjonowanie trzustki i tarczycy. - Witamina D potrzebna jest rodzicom, dzieciom, dziadkom i babciom , żeby mogły, chciały, miały siłę i dobry nastrój do opiekowania się swoimi wnukami – wymienia prof. dr hab. Paweł Płudowski z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. - Witamina D potrzebna jest istotom żywym, jakimi jesteśmy.   Odpowiedni poziom słonecznej witaminy korzystnie wpływa także na odporność dziecka i zapobiega częstym infekcjom . Badacze stwierdzili, że aktywna forma wit. D3 (kalcytriol), powstająca pod wpływem działania promieni słonecznych, wspomaga makrofagi, to znaczy komórki z grupy krwinek białych, które sprawnie "pożerają" bakterie. A to pomaga organizmowi dziecka walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Występowanie witaminy D Źródłem witaminy D są m.in. następujące produkty: ryby mleko , twaróg, sery, jajka , wątróbka. Niektóre produkty spożywcze dla dzieci, np. mleczne lub płatki śniadaniowe , są dodatkowo wzbogacane wit. D3. Badania wykazują jednak, że dieta polskich dzieci nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D. Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym zalecana jest jej suplementacja. Jakie mleko modyfikowane dla wcześniaka - testy i opinie Witamina D dla niemowląt Niemowlęta powinny otrzymywać wit. D już od pierwszych dni życia ....

mama, niemowlę, karmienie butelką
Karmienie
Ile witaminy D powinno dostawać niemowlę karmione butelką?
To ona sprawia, że wapń trafia do krwi, a stamtąd do kości. Bez niej nie byłyby one mocne, zęby zdrowe, a krew nie krzepłaby prawidłowo. Sprawdź więc, ile twój maluch jej potrzebuje.

Podawanie witaminy D3 niemowlęciu jest konieczne. Tylko jak to robić? Wszystko zależy od tego, czy twoje dziecko jest karmione piersią, czy pije mleko modyfikowane czy też jest karmione w sposób mieszany. Mleko mamy zawiera mało witaminy D, więc maluszek karmiony naturalnie powinien ją dostawać w kropelkach. Z dziećmi karmionymi butelką jest inaczej. Mieszanki mleczne są wzbogacone nie tylko w wapń, ale także w witaminę D – 100 ml mleka początkowego zawiera 40–60 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy D3, a 100 ml następnego – 56–76 j.m. Ile witaminy D potrzebują niemowlęta w 1. roku życia? Dzieci w pierwszym roku życia potrzebują 400-600 j.m. witaminy D na dobę. Jeśli więc niemowlę pije ok. 1000 ml mleka modyfikowanego na dobę, nie musi dostawać dodatkowo witaminy D3. Tyle tylko, że niewiele dzieci, nawet po szóstym miesiącu, ma aż taki apetyt, dlatego wielu lekarzy zaleca podawanie im dodatkowo witaminy D w kropelkach. W zaleceniach lekarz powinien też uwzględnić to, czy dziecko jada (i w jakich ilościach) ryby, które są zasobne w witaminę D. A co robić, gdy malec dostaje pierś i jest dokarmiany butelką? Najważniejsze, by dokładnie określić, ile dostaje mleka modyfikowanego oraz innych produktów wzbogaconych w witaminę D3 (kaszek, serków) lub zawierających ją naturalnie (np. ryby bogate w witaminę D). Jeśli lekarz uzna, że zbyt mało, wtedy konieczna może się okazać dodatkowa suplementacja witaminy D. Jakie mleko modyfikowane - sprawdź opinie rodziców! Pamiętaj! Zawsze podawaj witaminę D w kroplach tylko w takiej ilości, jaką zalecił lekarz. Zarówno jej niedobór, jaki i nadmiar może być dla dziecka szkodliwy! Zobacz też: Co musisz wiedzieć o witaminie D dla niemowlaka? 9 ważnych faktów  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak