Jak bawić się z maluchem, by wspomagać jego rozwój mowy? Podpowiadamy!
Mowa, tak jak każda inna umiejętność wymaga doskonalenia. To, jak dużo mówisz do dziecka oraz w jaki sposób, ma olbrzymi wpływ na rozwój maluszka. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w doskonaleniu umiejętności komunikacji!
Choć zanim usłyszysz pierwsze „mama” minie wiele miesięcy, jednak twoje dziecko już od pierwszych dni próbuje się z tobą komunikować. Płacz, pierwsze uśmiechy, czy gaworzenie to cała paleta możliwości. Niezwykle ważne jest, byś jako rodzic próbowała zrozumieć, to co maluch chce Ci przekazać. Warto również wiedzieć, że możesz wspomagać rozwój dziecka w tym obszarze. Nie zapominaj, że maluch najwięcej uczy się właśnie od ciebie. Twoja mowa ciała, a także to, jak często i w jaki sposób mówisz do dziecka, będzie miało ogromny wpływ na rozwój jego mowy. Choć początkowo może to nie być łatwe, wystarczy kilka prostych zabaw i chęć zrozumienia malca, by się „dogadać”.
Gimnastyka buzi i języka
Choć na początku maluszek na wszystko reaguje tak samo, to z czasem czujna mama może znaleźć różnice w płaczu sygnalizującym mokrą pieluszkę, głód, czy senność. Możesz także wprowadzić proste zabawy, które pomogą wam w lepszej komunikacji. Niestety z pozycji leżącej nie wszystko wygląda tak interesująco, a maluch przecież nie może nieustannie być trzymany na rękach. Z pomocą przychodzi wielofunkcyjny leżaczek, bujaczek z funkcją krzesełka 3w1. Jednym kliknięciem możesz przestawić go z pozycji drzemki do pozycji zabawy i cieszyć się czasem spędzanym z maluchem!
Leżaczek jest miejscem do siedzenia w bezpiecznej dla malucha półleżącej pozycji - by móc obserwować co dzieje się w domu.
Bujaczek z kolei to idealne miejsce do zabawy. Wystarczy podnieść oparcie do półleżącej pozycji składając blokadę z przodu i z tyłu - w ten sposób zamieniamy leżaczek w bujaczek i aktywne ruchowo miejsce do zabawy. Spełniać może również funkcję uspokajacza - Wibrujące ruchy leżaczka-bujaczka 3w1 mogą pomóc dziecięcemu układowi trawiennemu złagodzić dyskomfort wywołany np. kolką a pozycja półleżąca będzie bezpieczna dla maluszka, który cierpi na refluks.
Trzecią opcją jest krzesełko. Podnosząc oparcie do maksymalnej wysokości czyli do pozycji siedzącej i rozkładając przednią i tylną blokadę leżaczka zamieniamy leżaczek w stabilne krzesełko do karmienia. Co więcej taka pozycja jest również idealna do spędzania czasu twarzą w twarz z dzieckiem, rozmowy, komunikacji i zacieśniania więzi.
Jedno kliknięcie wystarczy, żeby zmienić funkcje zabawki. Oprócz 3-stopniowej regulacji oparcia samą zabawkę można również obracać o 180 stopni, co ułatwia rodzicowi dostęp do dziecka.
Dodatkową atrakcją, która może stanowić również inspirację w zabawie jest zabawka świetlno-muzyczna na ruchomym ramieniu. Posiada ona 9 melodii oraz dwa stopnie głośności. Dźwięk można ustawić w 3 trybach pracy:
- ciągła muzyka - zabawne melodie,
- ciągła muzyka - kojące melodie,
- muzyka aktywowana przez dziecko, uruchomienie następuje, gdy dziecko złapie jedną z zabawek.
Co więcej, same zabawki również są interaktywne. Na spodzie dużego kwiatka z 4 płatkami umieszczono atrakcyjne obrazki, które świecą się, gdy gra muzyka. Do dwóch płatków przymocowane zostały urocze, szeleszczące zawieszki. Zabawki są przymocowane na paski z rzepami, co umożliwia ich zdjęcie i umieszczenie dowolnych zabaweczek, aby urozmaicić dziecku zabawę. Maluch chwytając je doskonali umiejętności motoryczne.
Wielofunkcyjny leżaczek, bujaczek z funkcją krzesełka 3w1 jest dodatkowo niezwykle praktyczny, co mamy niewątpliwie docenią. Przede wszystkim ze względu na wyściełane siedzisko oraz poszczególne elementy zabawek, które można prać w pralce a także regulowane ramię zabawki, które zapewnia łatwy dostęp do malucha.
Mały czytelnik
Dziecko pośrednio uczy się mówić wtedy, kiedy nas słucha. Dlatego czytanie i opowiadanie jest jedną z najlepszych form wspierających tę umiejętność. Od pierwszych chwil życia idealnie sprawdzi się interaktywna książeczka „Zabawa na łące”. Zabawka jest dwustronna – z jednej strony książeczka jest czarno-biała, z drugiej – kolorowa. Poza tym wyposażona jest w liczne aktywizujące elementy. Dzięki temu rozwiązaniu książeczka idealnie wspiera zmysł wzroku dziecka na odpowiednim etapie jego rozwoju.
Zabawne tekstury, kontrastujące kształty i kolorowe postaci to trening nie tylko wzroku! Aktywizujące elementy „Zabawy na łące” pomagają wydłużyć czas spędzany przez dziecko na brzuszku, wzmacniając tym samym mięśnie ramion i karku. To również doskonały punkt wyjścia do tworzenia opowieści, nauki słów i - gdy maluch nieco podrośnie – powtarzania ich.
Książeczka jest łatwa do złożenia i zabrania ze sobą, dokądkolwiek z maluszkiem zmierzacie. Dzięki temu zapewnisz mu zabawę i atrakcje również w podróży. Zabawka pasuje do większości wózków, kołysek. Dzięki temu rozwój jest zawsze w zasięgu ręki dziecka.
Prawidłowa artykulacja
Gryzaki to nie tylko sposób dziecka na swędzące przy ząbkowaniu dziąsła. To również niezwykły trening mięśni jamy ustnej wpływający poprawnie na artykulację. Gimnastyka z pałąkami - Zabawa na łące to nie klasyczna mata edukacyjna do której możesz przymocować gryzaki (choć oczywiście jest taka możliwość). W zestawie znajduje się zabawka Ptaszek ze światełkiem i muzyką oraz funkcją nagrywania.
Takie rozwiązanie wspomagają rozwój języka i komunikowania się. Podczas zabawy na macie dziecko słyszy słowa oraz całe zdania wypowiadane znanym mu głosem. Nie ma przeciwwskazań, abyś zaśpiewała maluchowi ukochaną piosenkę, przy której będzie mógł bezpiecznie zasnąć. Ptaszek bowiem może zostać odczepiony od maty i przymocowany nieopodal łóżeczka czy w wózku.
Materiał powstał we współpracy z: Marko