Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
AMR, jak często kąpać noworodka
Adobe Stock
Noworodek

Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia

Rodzice powinni wiedzieć, jak często kąpać noworodka. Wbrew pozorom częstotliwość kąpieli nie jest bez znaczenia nie tylko dla higieny, ale i dla delikatnej skóry maluszka. Wyjaśniamy, co ile dni kąpać noworodka i czy codzienne kąpiele są konieczne.

Jak często kąpać noworodka – to pytanie zadają sobie młodzi rodzice, często zdezorientowani sprzecznymi poradami rodziny i zaleceniami specjalistów. Kiedyś codzienna kąpiel noworodka była normą i świadczyła o odpowiedniej dbałości o higienę dziecka. Dziś wiedza na temat potrzeb skóry maluszka jest szersza, zmieniły się więc też zalecenia co do tego, co ile dni kąpać noworodka. 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Jak często kąpać noworodka?

Jeśli zastanawiasz się, co ile dni kąpać noworodka, odpowiedź brzmi: mniej więcej co kilka dni lub 2-3 razy w tygodniu. Nie trzeba kąpać noworodka codziennie. Na co dzień wystarczy delikatnie przemywać pupę (przy każdej zmianie pieluszki), rączki i buzię dziecka wacikami nasączonymi letnią wodą. To ważne, bo zarówno okolice ust, jak i szyja maluszka mogą zabrudzić się resztkami pokarmu albo śliną. 

Codziennie przemywaj też oczy noworodka, każde osobnym wacikiem zwilżonym letnią wodą lub solą fizjologiczną. Rób to jednym ruchem, w kierunku od zewnątrz do wewnątrz.

Ważne: Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) podaje, że dzieci do ukończenia 1. roku życia należy kąpać trzy razy w tygodniu. Częstsze kąpiele nie są potrzebne, bo malutkie dzieci nie pocą się i nie brudzą aż tak bardzo. Dodatkowo częste kąpiele mogą wysuszać wrażliwą skórę i przyczyniać się do powstawania podrażnień.

Doświadczona położna i pielęgniarka noworodkowa, Dorota Lewandowska, ma podobne zdanie i zaleca kąpać noworodka co 2-3 dni. Zwraca też uwagę na to, jak ważne w planowaniu kąpieli noworodka są podejście i zwyczaje jego rodziców:

Jak często kąpać noworodka: pierwsza kąpiel

Pierwsza kąpiel noworodka może odbyć się w szpitalu, ale nie jest to konieczne (o ile maluszek nie został ubrudzony krwią albo smółką). Wg zaleceń WHO należy odczekać co najmniej 24 godziny od porodu i dopiero wykapać noworodka. Z reguły to jednak jedynie szybkie i sprawne obmycie ciała, a prawdziwa kąpiel czeka dziecko dopiero w domu. Powinna ona być naprawdę krótka (maksymalnie 3 minuty).

Zawsze upewnij się, że temperatura wody do kąpieli noworodka wynosi 37°C, a temperatura pomieszczenia ok. 25°C. Dzięki temu dziecko się nie wychłodzi. Kąpiel planuj co kilka dni, o stałej porze, nigdy bezpośrednio po karmieniu.

Choć aktualne zalecenia co do tego, jak często kąpać noworodka, są jednoznaczne, codzienne kąpiele nie są wcale zakazane. Jeśli kąpiele pozwalają dziecku odprężyć się, wyciszyć po całym dniu i ułatwiają mu zasypianie, nie trzeba z nich rezygnować. Zwróć jednak uwagę, czy skóra noworodka nie podrażnia się i nie wysusza. Postaraj się też, by kąpiele trwały jak najkrócej.

Jak często kąpać noworodka latem?

To ważne, aby podczas planowania kąpieli maluszka kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Latem można kąpać noworodka częściej, jeśli temperatury są wysokie, dziecko mocniej się poci albo wyjątkowo się zabrudzi. Nic złego się nie stanie, jeżeli wykąpiesz noworodka nawet dwa razy w ciągu dnia, o ile będzie taka potrzeba, a kąpiel nie podrażni delikatnej skóry dziecka.

Jak często kąpać noworodka zimą?

Kiedy jest chłodno, a dziecko się nie poci, można kąpać noworodka co kilka dni lub tylko dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jedynie o codziennej higienie i przemywaniu twarzy, oczu, okolicy za uszami oraz szyi. Dokładnie, przy każdej zmianie pieluszki, przemywaj pupę i krocze dziecka. Dbaj też o higienę pępka, zwłaszcza zanim nie odpadnie kikut pępowiny.

Źródło: healthychildren.org

Zobacz też:

kupka niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź rodzaje kup w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.

Jak wygląda kupka niemowlaka? Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kupkach małych dzieci. Sprawdzisz w nim, o czym może świadczyć kolor stolca, jego konsystencja i zapach. Podajemy też amsterdamską skalę uformowania stolca niemowląt, którą można posługiwać się w komunikacji z lekarzem. Zobacz, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka i co może w niej zaniepokoić. Spis treści: 1. Kupka niemowlaka – co oznacza kolor i rodzaj: Ciemnozielona lub czarna kupka noworodka Zielona kupa niemowlaka przed rozszerzaniem diety Kupka niemowlaka ze śluzem (widoczne nitki krwi lub ropa) Wodnista kupka niemowlaka Kupka pomarańczowa, czerwona, zielona przy rozszerzaniu diety Kłaczki w kupie niemowlaka Kupka niemowlaka złocista jasnożółta lub musztardowa Bladożółta kupka niemowlaka, raczej luźna Kupa niemowlaka jasnożółta i brązowa Kupka odbarwiona – biała lub szara Kupka twarda, zbita, robiona z wysiłkiem Kupka z grudkami, kulkami, piaskiem Kupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego 2.  Jak często niemowlę powinno robić kupkę? 3. Kupka niemowlaka – kiedy do lekarza? 4.  Amsterdamska skala kupek niemowlęcia 5.  Rodzaje kupek niemowlaka – infografika do pobrania   Kupka niemowlaka – co oznacza kolor i rodzaj? Kupka niemowlaka i noworodka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada oraz ze stanem jego zdrowia. Nawet jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko – z piersi lub modyfikowane – kolor, konsystencja i zapach kupy może się różnić. U niemowląt powyżej 4–6 miesiąca, które mają już rozszerzaną dietę, różnice w wyglądzie stolca mogą być bardzo wyraźne. Dla pediatrów i opiekujących się dzieckiem rodziców sposób, w jaki dziecko się...

jak ubierać noworodka latem
nataliaderiabina/Adobe Stock
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Opiekowanie się noworodkiem latem jest dla rodzica o wiele prostsze niż podczas chłodnych miesięcy. Masz teraz mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Musisz tylko zadbać, aby dziecku nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?

Przed tobą i dzieckiem najprzyjemniejsza pora roku. I choć raczej nie będziesz mieć czasu, by wygrzewać się na słońcu, dzięki ciepłym dniom łatwiej być rodzicem małego dziecka.  Latem opieka nad dzieckiem jest prostsza niż podczas chłodnych miesięcy. Oto garść rad dla wszystkich wątpiących lub początkujących, którzy nie czują się pewni w temacie ubierania małych dzieci. Sprawdź, jak ubierać noworodka latem, aby go nie przegrzać? Spis treści: Jak ubierać noworodka latem w szpitalu Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala? Jak ubierać noworodka do snu Jak ubierać noworodka na spacer Na co zwrócić uwagę, wybierając letnie ubranka? Jak ubierać noworodka latem w szpitalu? To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: dziecku zakładamy tyle samo warstw odzieży, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ noworodek większość czasu śpi). Letnia wyprawka noworodka , którą zabierzesz ze sobą do szpitala, powinna zawierać  kilka sztuk body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach i tzw. pajacyki. W rezerwie można mieć śpioszki i kaftaniki, a także cienkie bawełniane czapeczki. Na chłodniejsze dni przyda się coś cieplejszego do przykrycia, ewentualnie sweterek. Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala? Ubranko zakładane na czas podróży noworodka ze szpitala do domu zależy od warunków pogodowych, jakie panują tego konkretnego dnia. W upał dziecku wystarczy body z krótkim rękawem, jeśli nie ma wiatru, nawet czapeczki nie trzeba mu zakładać. Gdy temperatura wynosi 21 stopni lub mniej noworodkowi na wyjście ze szpitala wystarczy body z długim rękawem. Jeśli jest chłodniej, dziecku lepiej założyć dodatkowy kaftanik i w razie potrzeby czapeczkę, a zapakowane w fotelik maleństwo okryć flanelowa...

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kosmetyki dla noworodka – zadbaj o skórę dziecka już od pierwszego dnia życia (LISTA)
Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.

Kosmetyki dla noworodka, które powinny znaleźć się w wyprawce, to tylko kilka produktów. Można zrezygnować z zakupu kremów do wszystkich części ciała, balsamów, szamponów, mydeł i maści. Ograniczenie liczby kosmetyków jest konieczne ze względu na niedojrzałą skórę dziecka. Dermatolodzy przestrzegają, że kosmetyki u tak małych dzieci należy stosować tylko wtedy, gdy są konieczne. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki są najlepsze dla noworodka. Spis treści :  Kosmetyki do pielęgnacji noworodka – jak wybrać? Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać? Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka? Dopasowane do wieku – upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu. Z atestem – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka. Hipoalergiczne – są delikatne i nie uczulają. Sprawdzają się u alergików i u dzieci nieobciążonych uczuleniami, które mają przejściowe problemy ze skórą. Ale jeśli noworodek ma zdrową skórę, wystarczą mu zwykłe produkty dla dzieci od pierwszego dnia życia). Pierwsze kosmetyki dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak