Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pierwsze dni po porodzie w szpitalu
Adobe Stock
Lekcja 6

Pierwsze dni po porodzie w szpitalu: czego się spodziewać?

Pierwsze dni po porodzie w szpitalu często zaskakują młode mamy. Obkurczająca się macica może pobolewać, brzuch po wyjściu dziecka na świat nie robi się od razu płaski, a z piersi leci niewiele mleka. Do tego dochodzi prawdziwa burza hormonalna.

Wiele kobiet nie kryje zdziwienia, że pierwsze dni po porodzie nie wyglądają tak, jak sobie to wyobrażały. Martwią się, że mają za mało pokarmu, że już nigdy nie wrócą do sylwetki sprzed ciąży, a obfite krwawienie, zmęczenie i huśtawka hormonalna wcale nie ułatwiają sprawy. Warto jeszcze przed porodem dowiedzieć się, z czym trzeba będzie się zmierzyć w trakcie pobytu w szpitalu po urodzeniu dziecka, żeby mieć później większy spokój i pewność, że wszystko przebiega prawidłowo. 

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Pierwsze dni po porodzie w szpitalu

Pierwsze dni po narodzinach maleństwa to piękny czas, gdy ty i dziecko poznajecie się, uczycie się siebie nawzajem i w spokoju dochodzicie do siebie po porodzie, który dla was obojga był nie lada wysiłkiem. Nie jest to jednak czas pełnej sielanki, ponieważ młoda mama musi mierzyć się z wieloma dolegliwościami charakterystycznymi dla połogu. Oto, na co musisz się przygotować w pierwszych dniach po porodzie w szpitalu:

Obfite krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie to skutek oczyszczania się organizmu. Wydalane są wówczas:
  • krew,
  • śluz,
  • fragmenty tkanki z macicy.
Krwawienie to nosi nazwę upławów poporodowych i wymaga stosowania specjalnych podkładów higienicznych. Dostaniesz je w szpitalu, ale na wszelki wypadek przygotuj wcześniej specjalne duże podpaski poporodowe (kupisz je m.in. w aptece). Pamiętaj, że po porodzie ze względu na ryzyko infekcji niewskazane jest używanie tamponów. Krwawienie towarzyszyć ci będzie 2–6 tygodni. 

Brzuch po porodzie nie znika od razu 

Urodzenie dziecka nie gwarantuje natychmiastowego powrotu do dawnej figury. Nie spodziewaj się, że w pierwszych dniach po porodzie twój brzuch będzie płaski i nie będzie na nim śladu po ciąży. Przez dziewięć miesięcy w organizmie nagromadziło się sporo płynów, które powodują, że brzuch wciąż jest widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem będzie kurczyć się coraz bardziej. Objawia się to intensywnymi skurczami podbrzusza podczas karmienia piersią, ponieważ wówczas produkowana jest oksytocyna, która sprawia, że włókna mięśniowe macicy się skracają i wracają do stanu sprzed ciąży. 

Jak długo kurczy się macica po porodzie?

Obkurczanie macicy po porodzie trwa przez cały okres połogu, czyli przez ok. 6 tygodni, natomiast największe zmiany zachodzą już w pierwszych dniach po porodzie. Trzeba pamiętać, że macica, która normalnie waży ok. 70 g, w ciąży zwiększa swoją masę aż do 1-1,5 kg. Jest to proces powolny, trwający 9 miesięcy. Nie dziwne zatem, że obkurczanie się macicy może być odczuwalne jako bolesne, ponieważ proces ten jest o wiele szybszy niż jej rozrastanie się. Ból nie jest jednak na tyle silny, by konieczne było stosowanie leków. 

Ważne! Podczas pobytu w szpitalu twój brzuch będzie wiele razy badany, ponieważ prawidłowe obkurczanie się macicy to jeden z warunków powrotu do domu. 

Krocze po porodzie bywa bardzo bolesne

Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból krocza spowodowany mocnym rozciągnięciem tkanek. Może być silny, jeśli doszło do ich pęknięcia lub krocze było nacinane. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni, a ból z każdym dniem słabnie. Na początku kłopotliwe może być siadanie. W szpitalu staraj się dużo chodzić i ćwicz mięśnie Kegla (napinaj i rozluźniaj mięśnie krocza), aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu. Gdy wrócisz do domu, siadaj na:
  • dmuchanym kółku kąpielowym,
  • specjalnej poduszce poporodowej.

 

Przy silnym bólu krocza po porodzie poproś lekarza o leki i pamiętaj, że gdy karmisz piersią, nie możesz przyjmować środków przeciwbólowych na własną rękę.

Wietrzenie krocza

To dość krępująca, ale konieczna czynność. Ponieważ powietrze przyspiesza gojenie, tuż po porodzie powinnaś jak najczęściej leżeć bez bielizny z podkładem higienicznym pod pupą. W tym czasie nie zaleca się noszenia bielizny. Zabierz do szpitala specjalne majtki poporodowe wykonane z przepuszczającej powietrze siateczki. Można je kupić w aptece. 

Zobacz także: Co jest potrzebne po porodzie dla mamy? 14 niezbędnych akcesoriów

Wizyta w toalecie może być kłopotliwa

Nie zdziw się, gdy usłyszysz klasyczne pytanie zadawane na oddziałach położniczych: „Czy był stolec?". Wypróżnienie po porodzie to sygnał, że układ pokarmowy dobrze pracuje. Osłabione narodzinami dziecka mięśnie mogą jednak przez 4–5 dni powodować kłopoty w toalecie. Ze względu na dolegliwości krocza możesz również czuć strach przed wypróżnieniem (warto pić kompot z suszonych śliwek). Receptą na ból podczas oddawania moczu bywa siusianie na stojąco pod prysznicem podczas polewania krocza wodą.

Pokarmu w piersiach jest niewiele

Nawet jeśli twoje piersi zaczęły wydzielać kropelki siary już w ciąży, w pierwszych dwóch dobach po porodzie nie będą tryskały mlekiem. Dziecko tuż po narodzinach zadowala się niewielkimi ilościami pokarmu, co jest zupełnie naturalne i przejściowe. Hormony sprawią, że około 40 godzin od porodu pojawi się tzw. nawał mleczny (piersi produkują dużo mleka). Jeśli jednak nadmiernie stresujesz się pobytem w szpitalu, miałaś cesarskie cięcie, nawał może się opóźnić i pojawi się 5–6 dni po porodzie. Wykorzystaj pobyt w szpitalu i omów wszelkie wątpliwości dotyczące karmienia z neonatologiem, położną albo doradcą laktacyjnym (często są to położne). Dowiedz się, czy dziecko:
  • jest dobrze przystawiane do piersi,
  • właściwie ssie,
  • najada się.
Po takiej lekcji wyjdziesz do domu dużo spokojniejsza.  

Pojawia się burza hormonalna po porodzie

Nagłe zmiany hormonalne, do których dochodzi u mamy w połogu, nie pozostają bez wpływu na twoje samopoczucie. Może się zdarzyć, że mimo zmęczenia nie będziesz w stanie zmrużyć oka, choć akurat dziecko śpi, albo wprost przeciwnie, będziesz zasypiać na stojąco i mieć pretensje, że ono wciąż chce piersi – wszystko przez szalejące hormony w połogu. W szpitalu sprawdzi się obecność bliskiej osoby, która zajmie się noworodkiem, kiedy będziesz potrzebować odpoczynku. Poporodowa huśtawka hormonalna może trwać nawet kilka tygodni po powrocie do domu.
Ważne! Czasem może pojawić się baby blues, a nawet depresja poporodowa - warto wiedzieć, jak te stany rozpoznać, aby szybko pomóc młodej mamie. 


Zobacz też:

połóg
Adobe Stock
O połogu
Czy jesteś przygotowana do połogu? [TEST]

objawy połogu
Adobe Stock
O połogu
Połóg – niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Połóg – niepokojące objawy mogą wyglądać groźnie tylko dla kobiety, ale nie dla lekarza. Jednak są i takie dolegliwości, które faktycznie mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Podpowiadamy, co powinno niepokoić w połogu, a co jest zupełnie normalne i jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się po porodzie.

Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z niepokojących kobiety objawów połogu są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź koniecznie! Spis treści:   Połóg – niepokojące objawy Odchody połogowe Ból kości ogonowej po porodzie Ból brzucha w połogu Ból krocza w połogu Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu Połóg – niepokojące objawy Niektóre objawy w połogu są niepokojące.  Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli: masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu godziny), pojawił się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy po porodzie, temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie), masz dreszcze, piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie, masz obrzęknięte bolące nogi lub zauważyłaś ich zaczerwienienie, masz silne bóle podbrzusza lub pleców, oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz, odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy . Odchody połogowe Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody połogowe odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni mają zabarwienie czerwone, do ok. 14. dnia po porodzie krwawienie powinno się zmienić w wydzielinę brązową, a następnie żółtawą. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Jeżeli przez kilka pierwszych dni: odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, są bardzo gęste, są wyjątkowo wodniste, musisz powiadomić o...

połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?
Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.

Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana.   Spis treści:  Połóg  co to jest ? IIe trwa połóg? Połóg: jak przebiega? Połóg po cesarskim cięciu Połóg: niepokojące objawy Jak przetrwać połóg? Czy w połogu można zajść w ciążę? Jak wrócić do formy po porodzie? Połóg: co to jest? Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy. Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami , koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły.  Połóg a baby blues Baby...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz