
Wiele kobiet nie kryje zdziwienia, że pierwsze dni po porodzie nie wyglądają tak, jak sobie to wyobrażały. Martwią się, że mają za mało pokarmu, że już nigdy nie wrócą do sylwetki sprzed ciąży, a obfite krwawienie, zmęczenie i huśtawka hormonalna wcale nie ułatwiają sprawy. Warto jeszcze przed porodem dowiedzieć się, z czym trzeba będzie się zmierzyć w trakcie pobytu w szpitalu po urodzeniu dziecka, żeby mieć później większy spokój i pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.
Pierwsze dni po narodzinach maleństwa to piękny czas, gdy ty i dziecko poznajecie się, uczycie się siebie nawzajem i w spokoju dochodzicie do siebie po porodzie, który dla was obojga był nie lada wysiłkiem. Nie jest to jednak czas pełnej sielanki, ponieważ młoda mama musi mierzyć się z wieloma dolegliwościami charakterystycznymi dla połogu. Oto, na co musisz się przygotować w pierwszych dniach po porodzie w szpitalu:
Obkurczanie macicy po porodzie trwa przez cały okres połogu, czyli przez ok. 6 tygodni, natomiast największe zmiany zachodzą już w pierwszych dniach po porodzie. Trzeba pamiętać, że macica, która normalnie waży ok. 70 g, w ciąży zwiększa swoją masę aż do 1-1,5 kg. Jest to proces powolny, trwający 9 miesięcy. Nie dziwne zatem, że obkurczanie się macicy może być odczuwalne jako bolesne, ponieważ proces ten jest o wiele szybszy niż jej rozrastanie się. Ból nie jest jednak na tyle silny, by konieczne było stosowanie leków.
Zobacz też:
Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z niepokojących kobiety objawów połogu są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź koniecznie! Spis treści: Połóg – niepokojące objawy Odchody połogowe Ból kości ogonowej po porodzie Ból brzucha w połogu Ból krocza w połogu Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu Połóg – niepokojące objawy Niektóre objawy w połogu są niepokojące. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli: masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu godziny), pojawił się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy po porodzie, temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie), masz dreszcze, piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie, masz obrzęknięte bolące nogi lub zauważyłaś ich zaczerwienienie, masz silne bóle podbrzusza lub pleców, oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz, odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy . Odchody połogowe Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody połogowe odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni mają zabarwienie czerwone, do ok. 14. dnia po porodzie krwawienie powinno się zmienić w wydzielinę brązową, a następnie żółtawą. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Jeżeli przez kilka pierwszych dni: odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, są bardzo gęste, są wyjątkowo wodniste, musisz powiadomić o...
Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana. Spis treści: Połóg co to jest ? IIe trwa połóg? Połóg: jak przebiega? Połóg po cesarskim cięciu Połóg: niepokojące objawy Jak przetrwać połóg? Czy w połogu można zajść w ciążę? Jak wrócić do formy po porodzie? Połóg: co to jest? Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy. Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami , koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły. Połóg a baby blues Baby...