Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, tata, dziecko, karmienie piersią, spacer, wiosna, lato
Noworodek

Jak przetrwać upał z noworodkiem

Ile czasu można być na spacerze z noworodkiem w lecie? Czy trzeba w gorące dni podawać mu dodatkowe picie? Wątpliwości wyjaśnia pediatra neonatolog.

Piękne, słoneczne lato to wręcz wymarzona pora na urodziny. Jeśli tylko jest ciepło, dziecko w zasadzie już następnego dnia po wyjściu ze szpitala do domu możesz zabrać na świeże powietrze. Musisz jednak koniecznie trzymać się kilku bardzo ważnych zasad.

Nie przegrzewaj noworodka

Pierwszy spacer powinien trwać nie dłużej niż pół godziny. W kolejnych dniach możesz być z dzieckiem na dworze coraz dłużej – jeśli jest ciepło, nawet kilka godzin dziennie. Pamiętaj jednak, że u noworodka nie funkcjonują jeszcze w pełni procesy termoregulacji, dlatego może on początkowo mieć kłopoty z przystosowaniem się do temperatury otoczenia. Musisz zwrócić uwagę na to, jak go ubierasz. Jeśli na dworze jest bardzo gorąco, wystarczy, jeśli założysz dziecku jednorazową pieluszkę, body, cienkie skarpetki i czapeczkę.

Leżący w wózku noworodek przez większość czasu śpi, dlatego koniecznie trzeba go przykryć. W upalne dni wystarczy do tego flanelowa pieluszka lub cienki kocyk. Najlepiej sprawdzisz, czy dziecku nie jest za zimno lub zbyt gorąco, jeśli dotkniesz jego karku (powinien być ciepły, ale nie spocony). Rączki i nóżki natomiast mogą pozostać chłodne.

Zabierz noworodka na spacer

Kiedy wybieracie się na dłuższy spacer, weź dla dziecka dodatkową pieluszkę na zmianę, zapasowe ubranko (może się przydać, jeśli dzidziuś się spoci lub uleje mu się trochę pokarmu) oraz cieplejszy kaftanik czy śpioszki na wypadek, gdyby zrobiło się chłodniej. Takie ubranie może być przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zacznie wiać silniejszy wiatr, a Ty będziesz musiała wyjąć maluszka z wózka, np. po to, by go nakarmić.

Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?

karmienie piersią na dworze, karmiąca mama
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią na dworze to świetny pomysł!
Karmienie piersią na dworze robi się coraz bardziej popularne i nie wzbudza już takiej sensacji jak kiedyś, choć oczywiście zdarzają się niechlubne wyjątki. W ciepłe dni warto z dzieckiem przebywać na świeżym powietrzu jak najdłużej. A jak zrobi się w tym czasie głodne, po prostu podasz mu pierś.

Karmienie na dworze nie musi być trudne Dlatego w słoneczną pogodę śmiało zabieraj dziecko na świeże powietrze nawet na kilka godzin. Ale zanim to zrobisz, przeczytaj, co mówią inne mamy, które pierwsze karmienie na dworze mają już za sobą. – Najpierw trochę się wstydziłam i gdy chciałam nakarmić synka, szukałam w parku ławek na uboczu – opowiada Julita, mama pięciomiesięcznego Jasia. – Przestałam się chować, gdy zobaczyłam, że nie robią tego inne mamy. Odtąd często karmiłam na dworze. Nikt nigdy tego nie skomentował, zwykle wszyscy patrzyli w inną stronę. Pierwsze karmienie na spacerze to rzeczywiście dla wielu mam duże przeżycie. Potem jest łatwiej. – Ja przykrywałam pierś tetrową pieluszką, by nie prowokować spojrzeń – mówi Agata, mama półtorarocznej Natalki. – Co prawda mogą się zdarzyć nieprzyjemne uwagi, ale wtedy wystarczy powiedzieć, że każdy może jeść, kiedy jest głodny. Dziecko również. A przecież najlepsze dla niego jest mleko z piersi – podpowiada dr Katarzyna Raczek-Pakuła, która doradza karmiącym mamom. Sprawdź też, dlaczego karmienie piersią jest lepsze niż mieszanką Karmienie piersią na dworze wymaga przygotowań Jeśli wybierasz się z dzieckiem na kilkugodzinną wyprawę na plażę czy piknik, sama odpowiednio się ubierz. Załóż specjalny stanik do karmienia z odpinanymi klapkami i bluzkę lub sukienkę zapinaną na guziczki, byś mogła łatwo i dyskretnie podać dziecku pierś. W upalny dzień na pewno często będzie ci się chciało pić, a twoje piersi muszą "wyprodukować" mleko dla dziecka. W ciągu dnia powinnaś wypić około dwóch–trzech litrów. Weź więc ze sobą wodę, najlepiej niskozmineralizowaną. Ale tylko niegazowaną, bo "bąbelki" mogą spowodować ból brzucha u dziecka. Dobry jest też kompot, sok, ale musisz je szybko wypić, by się nie zepsuły. Dla...

mama, tata, niemowlę, karmienie piersią, lato
Karmienie
Letnie karmienie
W upalne dni często nie chce ci się nawet myśleć o jedzeniu. Nie zdziw się więc, gdy i smyk nie będzie miał ochoty na ssanie. Spokojnie, jego organizm wie, co robi.

Gdy z nieba leje się żar, musisz karmić maluszka inaczej niż zwykle. Czasem nawet go trochę przechytrzyć. Mleko z piersi W upał dziecko ssie krócej, mniej chętnie. Zwykle wypija wtedy tylko tzw. mleko pierwszej fazy , które pojawia się na początku karmienia. Zawiera ono więcej wody, szybko zaspokaja pragnienie. Na bardziej kaloryczny pokarm smyk nie ma ochoty. Staraj się podawać maluszkowi pierś częściej wtedy, kiedy jeszcze nie jest gorąco: rano, po powrocie ze spaceru, wieczorem. Nie zapominaj też o nocnym ssaniu. Twój pokarm jest wtedy najbardziej tłusty i kaloryczny – dziecko, pijąc go, najszybciej rośnie. Wtedy też łatwiej wydziela się prolaktyna, czyli hormon, od którego zależy ilość mleka w piersiach – zatem nocne karmienia są ważne dla prawidłowej laktacji. Jeśli będziecie dłużej na spacerze, maluszkowi może zachcieć się jeść lub pić. Możesz szybko wracać do domu, ale możesz też  karmić na dworze . Poszukaj spokojnego miejsca. Pamiętaj, że w gorące dni ty też musisz więcej pić. Pocisz się, a więc tracisz wodę, a jest ona niezbędna do „wyprodukowania” mleka. Pij 2–3 litry dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda średniozmineralizowana, butelkowana, domowy kompot lub sok. Mleko z butelki Rano, po południu i wieczorem, gdy jest chłodniej, dziecko ma dobry  apetyt. W ciągu dnia, kiedy temperatura przekroczy 25ŻC, może już nie chcieć jeść. Zaplanuj więc dzień tak, by chodzić na spacer pomiędzy porami karmienia. Dla noworodka najlepsze jest świeżo przygotowane mleko, więc będzie ci wygodniej podawać je w domu. Trzy-, czteromiesięczne niemowlę możesz też nakarmić na dworze. Nie zabieraj jednak rozrobionego mleka w butelce (mogą się w nim mnożyć bakterie). Weź tylko butelkę z przegotowaną, lekko ostudzoną wodą (wstaw ją do termosu) i osobno mleko w proszku (odpowiednią ilość wsyp do pojemniczka lub...

letnia pielęgnacja noworodka, letnia wyprawka dla noworodka, noworodek podczas upałów, urodzone latem, poród latem
Fotolia
Noworodek
Pogodne usposobienie i inne korzyści z urodzenia dziecka latem
Koniec ciąży podczas upałów na pewno nie jest tym, co przyszłe mamy lubią najbardziej, ale lato i wakacje to dla dziecka bardzo dobry czas, by pojawić się na świecie.

Podobno latem rodzą się optymiści. Przypuszczamy, że chodzi o słoneczne lato, bo chyba nic nie nastraja lepiej do życia niż ładna pogoda. Ale pogodne usposobienie to niejedyna korzyść, jaka wynika z faktu urodzenia dziecka latem. O wiele łatwiejsza jest też letnia pielęgnacja noworodka . W co ubierać dziecko latem? Podczas letnich miesięcy dziecko nie potrzebuje wielu ubranek. Przy wysokich temperaturach wystarczy pieluszka i lekka narzutka, np. tetrowa, flanelowa lub ażurowy kocyk. Nie musisz zmagać się z wkładaniem ciepłych kombinezonów, puchatych czap, owijaniem maleństwa w grube koce. W letniej wyprawce powinny znaleźć się body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach, pajacyki i cienkie bawełnianie czapeczki (w rezerwie możesz mieć śpioszki i kaftaniki). Na chłodniejsze dni przyda się coś cieplejszego do przykrycia. Ubierając dziecko , kieruj się zasadą: tyle samo warstw dla malucha, co dla ciebie plus jedna dodatkowa, czyli przykrycie (w gorące dni może to być tetrowa pieluszka). Jest potrzebne, bo dziecko większość czasu śpi, a wtedy robi mu się chłodniej. Jak dbać o pupę? Wydawałoby się, że żyjemy w epoce jednorazowych pieluszek, które co najwyżej ustępują miejsca nowoczesnym pieluchom ekologicznym. Jednak na forach internetowych nadal padają pytania, czy w upalne dni może jednak lepiej założyć noworodkowi tetrową pieluchę, aby nie odparzyć pupy . Rodzaj pieluch nie ma aż takiego wielkiego znaczenia. Bardziej liczy się to, by dziecko często przewijać, przemywać pośladki wodą z mydłem i starannie osuszać. Profilaktycznie możesz stosować krem ochronny, np. Bepanthen, Sudocrem, Alantan (czytaj też: Pytania do dermatologa o przewijanie ). Jak sprawdzić, czy noworodkowi nie jest za ciepło? Nawet latem zdarzają się spore różnice temperatur. Jeśli np. w domu podczas upałów panuje miły chłodek, noworodkowi należy włożyć dodatkowe ubranko lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak