Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, tata, ciąża, ubranka, wyprawka, śpioszki
Noworodek

Niezbędnik noworodka

Szukanie najmniejszych śpioszków czy wybieranie wózka to wielka frajda. Ale co tak naprawdę jest potrzebne? Jeśli nie chcesz kupować zbędnych rzeczy, idź do sklepu ze ściągą.

Zdecydowaliśmy się naszą wyprawkę wybrać w najpopularniejszym warszawskim sklepie z rzeczami dla maluszków – Smyku. Prawie wszystkie znajome, kiedy dowiedziały się, że zostaną mamami, wybrały się na zakupy właśnie tam. Poza tym sklepy Smyk są w wielu polskich miastach. Za wszystko zapłaciliśmy 3654 zł.

To, ile ty wydasz, zależy od zasobności twojego portfela. Możesz zapłacić mniej (niektóre rzeczy warto kupić np. na Allegro, często są nowe lub prawie nowe), część dostaniesz od znajomych (nie wstydź się mówić, czego potrzebujesz – dzięki temu nie dostaniesz dziesięciu kocyków). Musisz się jednak dobrze zastanowić, bo czasem warto kupić coś lepszej jakości, co posłuży ci dłużej. To ważne, zwłaszcza gdy planujesz drugie dziecko. Wózek możesz kupić używany, ale fotelik samochodowy powinien być nowy. Kupując używany od obcej osoby, nie wiesz, czy  jego konstrukcja nie ucierpiała podczas wypadku. Za kompletowanie wyprawki najlepiej zabrać się pod koniec drugiego trymestru ciąży. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, bo może się zdarzyć, że mąż, zamiast pomagać ci przy dzidziusiu, będzie musiał gorączkowo biegać po sklepach, szukając ciuszków, pieluszek...

Ubranka
Kup te najmniejsze (rozmiar 56 cm), ale nie za dużo, bo dziecko szybko rośnie i śpiochy zaraz będą za małe. Wybieraj ubranka dobrej jakości, z bawełny, nie z tworzyw sztucznych. Najlepiej, jeśli te, które przylegają do skóry, będą białe (barwniki mogą uczulać). Ciuszki nie powinny mieć ostrych szwów ani guzików, które mogłyby uwierać dzidziusia. Jeszcze przed pierwszym założeniem upierz je w płatkach mydlanych lub proszku przeznaczonym do prania niemowlęcych ubrań (Jelp, Lovela, Dzidziuś) i wyprasuj.
Uwaga: lepsze są kaftaniki na zatrzaski lub wiązane z boku (nie na guziki). Bluzy wybieraj rozpinane, bo mały człowiek nie lubi, gdy cokolwiek zakłada mu się przez główkę!  Będzie też potrzebny ciepły kombinezon i czapeczka na powrót do domu i na spacery.

Kosmetyki
W pierwszym miesiącu życia obowiązuje zasada: im mniej, tym lepiej. Zatem skup się na tym, by kosmetyki były naprawdę dobrej jakości. Skóra noworodka jest wrażliwa, mogą przez nią przenikać składniki kremów, dlatego wybieraj te najlepsze (co wcale nie znaczy najdroższe). Muszą jedynie być przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. Na pewno potrzebne będą: mydełko i krem na odparzenia. Do tego oliwka, balsam, mleczko lub krem nawilżający (wszystko zależy od skóry dzidziusia). Jeśli boisz się, że bobas może mieć alergię, bo masz ją ty, mąż lub starsze dziecko, kup w aptece specjalną emulsję do kąpieli dla alergików (np. Oilatum, Lipikar czy Balneum).

Wózek
Wybierz głęboki, z gondolą i dużymi kołami, bo łatwiej go prowadzić. Powinien mieć: parasolkę chroniącą przed słońcem, folię przeciwdeszczową oraz torbę na akcesoria potrzebne na spacerze. Kupno wózka to spory wydatek, dlatego przejdź się po kilku sklepach, porównaj ceny i wybierz to, co najbardziej ci odpowiada.

Mebelki
Konieczne będzie łóżeczko z regulowanym spodem (żebyś nie musiała schylać się do ziemi, wyjmując z niego noworodka). Dobrze, jeśli ma opuszczane boki. Przystawisz wtedy łóżko dziecka do swojego i łatwiej ci będzie wyjąć maluszka w nocy do karmienia. Materacyk kupuje się osobno. Polecamy piankowo-kokosowy: nie odkształca się, a jednocześnie jest dość miękki. Przyda się też komoda. Jest jednak dość droga, możesz więc po prostu wygospodarować w szafce kilka półek na rzeczy malca.

 

 


mtj_dopisek.gif

 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

wyprawka dla dziecka
materiały prasowe
Zakupy
Wyprawka dla noworodka. Jakie produkty wybrać?
Skompletowanie wyprawki dla noworodka wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pomożemy Ci stworzyć idealną listę produktów.

Choć wyprawki dla noworodka nie trzeba kupować od razu po pozytywnym wyniku testu ciążowego, to doświadczone mamy radzą, by nie odkładać tego do ostatniej chwili. Nie tylko dlatego, że maluszek może urodzić się przed terminem, lecz po to, by mieć chwilę czasu na zastanowienie się i uważny dobór produktów, których wybór jest tak duży, że łatwo się pogubić. Kompletowanie wyprawki najlepiej jest zacząć w II trymestrze ciąży. Co brać pod uwagę w trakcie zakupów, co kupić? Ubranka Maluch nie potrzebuje ich wiele: praktycznie się nie brudzi (no chyba, że uleje mleko lub przemięknie mu pieluszka), poza tym szybko z nich wyrośnie. Unikaj rozmiaru 56 – tak naprawdę mało które dziecko urodzone w terminie nosi takie ubranka, dla większości najlepsze są ciuszki w rozmiarze 62 cm (chyba, że podczas ostatniego badania USG lekarz wyraźnie zaznaczy, że noworodek urodzi się mały). Pamiętaj, że ubranka dla noworodka muszą być przede wszystkim wygodne i elastyczne, uszyte z miękkich tkanin, a ponieważ będą bezpośrednio stykały się z jego delikatną skórą – również bezpieczne. Najlepsze są takie z ekologicznej bawełny lub tkaniny bambusowej, w pastelowych odcieniach (barwniki do tkanin bywają przyczyną uczuleń). Nie wydawaj pieniędzy na ubranka niepraktyczne: sztywne, z zapięciami na pleckach czy z dużą ilością guzików lub ozdobnymi aplikacjami. Pamiętaj też, że przed pierwszym użyciem trzeba je wyprać w proszku do dziecięcych tkanin i wyprasować. Kosmetyki Nie potrzeba ich wiele, ważne natomiast, by były bardzo dobrej jakości i by można było je stosować już od pierwszego dnia życia. Skóra noworodków nie jest jeszcze dojrzała i z tego powodu jest bardziej podatna na podrażnienia wywołane m.in. zbyt silnymi składnikami kosmetyków. W dodatku niektóre z nich mogą przenikać przez luźno jeszcze ułożone komórki naskórka. Wybieraj więc preparaty sprawdzonych,...

Pielęgnacja
Spacer superspacerówką
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć? Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć, za żadne skarby nie będzie chciało jeździć w głębokim wózku – świat oglądany z pozycji siedzącej jest przecież o wiele ciekawszy. Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę. Producenci prześcigają się w ulepszaniu i upiększaniu wózków. Zmieniają się modele i kolory, a nawet liczba kółek – spacerówka wcale nie musi mieć czterech. Jednak to, jak wózek wygląda czy ile ma kółek, jest sprawą drugorzędną. Spacerówka powinna być przede wszystkim wygodna dla dziecka, a dla Ciebie łatwa w użytkowaniu. Maluszek będzie z niej intensywnie korzystał do drugiego a nawet trzeciego roku życia, dlatego lepiej nie oszczędzać na tym zakupie. Pomożemy Ci wybrać najlepszy model spacerówki. Dla maluszka i starszego Zanim zdecydujesz, jaką kupić, weź pod uwagę wiek dziecka. Dla malucha, który dopiero nauczył się siedzieć (ma niewiele ponad pół roku), trzeba wybrać inną spacerówkę niż dla półtorarocznego brzdąca, który jest zdecydowanie bardziej ruchliwy. Dla siedzącego niemowlęcia dobry będzie wózek z miękko wyłożonymi brzegami i miękkim pałąkiem, żeby maluszek nie uderzył się, gdy np. najedziesz na jakąś nierówność. Powinien też mieć niezbyt twardą amortyzację. Starszemu dziecku kup spacerówkę z odpinanym pałąkiem i na tyle niską, by maluch mógł sam do niej wchodzić – nie będziesz wtedy musiała dźwigać dość ciężkiego już brzdąca. Wózek dla młodszych, jak i dla starszych powinien mieć regulację oparcia (najlepiej trzystopniową), abyś mogła opuścić oparcie do wygodnej pozycji leżącej, gdy dziecko zaśnie na spacerze. Dla bezpieczeństwa dobrze jest, gdy ma hamulce na przednich i tylnych kołach. W mieście i w terenie Jeśli mieszkasz poza miastem lub często chodzisz na spacery do lasu, albo uprawiasz sport i chcesz brać ze sobą malucha, wybierz wózek z dużymi...

nawilżanie skóry dziecka, kremy dla dzieci, sucha skóra u dziecka, kremy dla niemowląt
Fotolia
Pielęgnacja
Czy skórę dziecka rzeczywiście należy codziennie nawilżać?
Czy małe dziecko musi być smarowane po każdej kąpieli? Skąd wiadomo, kiedy skóra dziecka wymaga nawilżenia i w jaki sposób troszczyć się o to, aby nie była przesuszona.

Nie jest prawdą, że niemowlę musi być zawsze pokryte kremem od stóp do głów. Nawilżanie skóry dziecka jest potrzebne tylko w określonych sytuacjach. Nawet noworodka nie trzeba smarować po kąpieli – pod warunkiem, że ma zdrową skórę. Nie jest to przejaw zwykłej oszczędności, ale troski o zdrowie. Skóra dziecka jest cienka i, zwłaszcza gdy jest nadmiernie sucha, może przypominać sitko przepuszczające substancje, z którymi ma kontakt. Ważne, by przenikało ich jak najmniej, tylko te dobrej jakości i odpowiednie do wieku dziecka. Jak nawilżać, gdy dziecko ma zdrową skórę? Niemowlaka ze zdrową skórą możesz kąpać w płynie myjącym, który zawiera emolienty – substancje oczyszczające i lekko nawilżające. Jeśli je stosujesz, ryzyko, że skóra będzie przesuszona, jest mniejsze. Ale nie w każdym przypadku. Co robić, gdy skóra jest sucha? Jeśli stosowanie emolientów do mycia nie wystarcza, potrzebny jest krem nawilżający lub balsam. Najlepiej nanosić go raz dziennie – po kąpieli, cieniutką warstwą, nie trąc skóry, ale delikatnie wklepując kosmetyk. Oznaki przesuszenia, takie jak szorstkość, zaczerwienienie, łuszczenie, częściej dokuczają w chłodnych miesiącach, gdy pod wpływem grzejników powietrze bardziej się wysusza. W takich warunkach krem nawilżający to konieczność – niekiedy używany nawet częściej niż raz dziennie. Kremy z emolientami dla dzieci - testy i opinie Kiedy potrzebny jest krem do buzi? Każde dziecko, także to ze zdrową dobrze nawilżoną skórą , przed wyjściem na zimowy spacer powinno mieć posmarowaną twarz. To chroni przed działaniem zimna. Nie nanoś jednak kremu w ostatniej chwili, tylko przynajmniej kwadrans przed opuszczeniem domu – skóra potrzebuje czasu, by wchłonąć kosmetyk. Nie poprzedzaj smarowania myciem buzi, aby policzki na dworze nie spierzchły. Gdy jest chłodno, wybierz krem ochronny...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak