Niby wiesz, że kontakt dziecka ze zwierzęciem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny, uczy szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi. Ale nie możesz pozbyć się obaw, czy jest dla malutkiego dziecka bezpieczny.
Przekonamy cię, że przy zachowaniu właściwych zasad będziesz mogła zobaczyć, jak rodzi się piękna przyjaźń malucha i czworonoga.

Reklama

Czy zwierzęce zarazki nie zagrażają noworodkowi
Dziecko na co dzień styka się z milionami bakterii, jego organizm uczy się je rozpoznawać i nabiera odporności. Jeśli tylko pies lub kot jest zdrowy i zadbany (niebezpieczne są np. młode zwierzęta cierpiące z powodu grzybicy skóry), to kontakt z nimi niczym nie grozi.

A może noworodka na początku lepiej izolować od psa lub kota
Nie. To działanie na krótką metę. Warto zadać sobie trochę trudu i przyzwyczajać zwierzę do nowej sytuacji. Pozwól mu wchodzić do pokoju, w którym przebywa dziecko, obserwować, jak je karmisz i przewijasz. Zawsze jednak nad wszystkim czuwaj, nie zostawiaj maleństwa sam na sam z psem lub kotem.

Jak zabezpieczyć pokój noworodka przed odwiedzinami psa
Niechcianym wizytom możesz zapobiec, stawiając bramkę w wejściu. Za każdym razem, kiedy pies będzie próbował ją forsować, stanowczo powiedz: nie wolno! Z czasem się nauczy, że może tam przebywać tylko w twoim towarzystwie. Nigdy nie pozwalaj psu wchodzić pod łóżeczko dziecka. Mógłby niechcący otworzyć boczną blokadę, opuścić ją lub nawet przewrócić mebel.

Czy z kotem trzeba postępować podobnie
Koty podobnie jak psy mogą wyrządzić dziecku krzywdę (pazurami i zębami). Można wobec nich wypróbować większość rad dotyczących psów.
Pamiętaj, że koty lubią kłaść się obok ciepłego ciała. Wskakują np. do kołyski; duży pupil mógłby ją mocno przechylić... By tego uniknąć, zakładaj siatkę na kołyskę lub łóżeczko. Nie pozwalaj kotu lizać dziecka, nawet po rączce: ma ostry języczek i taka pieszczota może być dla maluszka nieprzyjemna. Zadbaj, by zwierzę otrzymało należną mu porcję pieszczot i mimo pojawienia się dziecka nadal czuło się ulubieńcem rodziny.

Zobacz także

Czy zwierzę może się przyczynić do rozwoju alergii u noworodka
Nie ma sensu martwić się na zapas. Coraz więcej naukowców przychyla się do teorii, że obecność psa lub kota w domu, w czasie ciąży i po porodzie, chroni dziecko przed uczuleniem na sierść. Jeśli jednak u szkraba zostanie zdiagnozowana alergia, lepiej nie narażać go na długi kontakt z alergenem. Można rozważyć znalezienie zwierzakowi nowego domu.

W jaki sposób uniknąć tak drastycznego rozwiązania
Jeśli nie chcesz rozstawać się z pupilem, powinnaś ograniczać stężenie alergenów, które krążą po domu. Pozbądź się wszelkich skupisk kurzu: zasłon, firanek, tapicerowanych mebli, dywanów. Często odkurzaj całe mieszkanie odkurzaczem z filtrem wodnym i zmywaj podłogi środkiem dezynfekującym. Co tydzień kąp zwierzę lub przynajmniej przecieraj je na mokro. Raz w tygodniu wypierz psie legowisko, a kocią kuwetę opróżniaj, kiedy tylko kot się w niej załatwi. Gdy jesteś na etapie wyboru zwierzęcia, zdecyduj się na rasę o najmniejszym potencjale uczulającym, to np. yorkshire terrier, pudel, a z kotów sfinks, devon.

Czy noworodek nie zarazi się od kota toksoplazmozą
Na tę chorobę narażone są także osoby, które nie mają w domu kota. I odwrotnie: posiadanie kota nie przesądza o dużym ryzyku zachorowania na toksoplazmozę, jeśli tylko przestrzega się zasad higieny. Oocysty („jaja” pasożytów) nie „fruwają” w powietrzu, dostają się do organizmu z brudnych rąk lub skażonych pokarmów. Najbardziej niebezpieczne są młode koty, które wychodzą z domu lub jedzą surowe mięso.
[CMS_PAGE_BREAK]
Czy łagodne zwierzę może nagle stać się agresywne wobec noworodka
Nawet jeśli nigdy nie zaobserwowałaś agresywnych zachowań u swojego pupila, nie znaczy to, że nie jest do nich zdolny. Pamiętaj, że nawet najbardziej łagodny kot i najmądrzejszy na świecie pies to tylko zwierzęta, które nie kierują się rozumem, ale instynktem. To ty w pełni ponosisz odpowiedzialność za ich zachowanie, dlatego nigdy nie obdarzaj ich zbyt dużym zaufaniem.
Na co zwracać uwagę, gdy dziecko trochę podrośnie
Gdy twój malutki noworodek za kilka miesięcy stanie się małym „pełzakiem”, zajrzy w każdy, nawet najmniejszy kąt mieszkania. Przygotuj do tego zwierzaka, najlepiej już teraz. Jeśli miska psa stoi
w łatwo dostępnym miejscu, przenieś ją na korytarz, do garażu lub w inne niedostępne dla malca miejsce. Nawet najłagodniejszy pies może się zdenerwować, gdy jego jedzenie jest zagrożone. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, przyzwyczajaj zwierzę do jedzenia wieczorem, a w ciągu dnia chowaj miskę. Pilnuj, by po każdej zabawie z pupilem domownicy myli ręce, regularnie psa odrobaczaj. n

Wątpliwości młodej mamy wyjaśnia specjalista: Edyta Karakliumis, lekarz weterynarii, zajmuje się także zachowaniami zwierząt. Pracuje w klinice w Poznaniu.

Jak przygotować swojego psa na pojawienie się w domu noworodka
Kiedy dziecko się urodzi, przynieś ze szpitala fragment jego garderoby i daj psu do obwąchania. Mów przy tym do niego czule, podrap za uchem, niech zapach dziecka kojarzy mu się z czymś miłym.

Jak zbudować więź między zwierzęciem a noworodkiem
Dziecko nie może stać się dla psa rywalem w walce o wasze względy. Pamiętaj, by zwierzakowi poświęcić trochę czasu, mówić do niego, pogłaskać, by nie czuł się odsunięty. Od czasu do czasu niech pies poliże malucha po nóżce lub rączce, ale nigdy po buzi. Pozwól, żeby zwierzę poczuło się odpowiedzialne za nowego członka rodziny. Dlatego np. zabieraj je na spacer, kiedy wychodzisz z wózkiem. Na początku nie spuszczaj psa ze smyczy, dopóki nie zauważysz, że przyzwyczaił się do nowego sposobu spacerowania. Kiedy wpadnie na pomysł, by uciec, nie zostawisz przecież wózka, żeby go gonić.

Na co szczególnie uważać, jeśli w domu na się zwierzaka i noworodka
Pies nie może czuć się ważniejszy od dziecka. Zwierzę szybko zauważa, że noworodka łatwo zdominować. W jego oczach niemowlę to szczenię, które należy uczyć manier. Potrafi skarcić malucha jak szczeniaka – warknięciem lub kłapnięciem zębami. W stadzie takie zachowania są normalne i młodym nie dzieje się krzywda, jednak nie możemy dopuścić do takich zachowań wobec dziecka. Dlatego na wszelki wypadek nie wolno spuszczać z oka ani psa, ani malucha.

Rady dla taty noworodka
Zdarza się, że psu lub kotu nie podoba się zmiana jego pozycji pieszczocha i będzie próbował to okazać. Ty, mniej skupiony na dziecku, łatwiej to zauważysz.
1. Zobacz, jak zachowuje się pies, gdy bierzecie noworodka na ręce. Czy jest radosny, próbuje go powąchać, polizać, czy ucieka na posłanie, a na próby kontaktu reaguje niechęcią. Nie pozwól na żadne próby agresji lub powarkiwania na dziecko.
2. Wrogie zamiary kota poznasz po nastroszonej sierści na ogonie, położonych uszach, przyczajonej sylwetce. Uważaj, gdy prycha, próbuje drapać, a także gdy zanadto interesuje się dzieckiem. Zdrowy kot, po krótkim okresie zainteresowania, kiedy to będzie się starał wskoczyć do łóżeczka i powąchać malucha, spokojnie pójdzie w swoją stronę.
3. Uważaj na starsze psy. Zwykle mają mniej cierpliwości, szukają spokoju. Zaczepiane przez dorastającego malucha, mogą być wręcz gresywne.

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama