Noworodek spod znaku słońca
Podobno miesiące od maja do sierpnia to najlepsza pora na narodziny. Noworodek nie łapie infekcji, szybko możesz zacząć wychodzić z nim na dwór. Mimo wszystko jednak są rzeczy, na które będziesz musiała uważać.
- Katarzyna Pinkosz
Słońce, lekki wietrzyk, długi dzień wszystko to pozytywnie wpływa na twoją psychikę. Chce ci się żyć i jeszcze bardziej cieszyć swoim dzieckiem.
W dodatku twój noworodek ma szczęście, bo dzięki temu, iż urodził się w ciepłej porze roku, może prawie od razu być na świeżym powietrzu. A jak wiadomo, to najlepszy sposób hartowania! Latem musisz też uważać. Maluch źle znosi wysokie temperatury. Mogą one spowodować kłopoty skórne, gorączkę, a nawet udar słoneczny. Sprawdź już teraz, na co zwracać szczególną uwagę.
UBIERANIE NOWORODKA
Dziecku musi być ciepło, ale nie gorąco. Jak to sprawdzić? Pamiętaj, że dłonie i stopy malutkiego niemowlęcia zwykle są nieco chłodniejsze niż reszta ciała (powodem jest niedojrzałość układu krążenia). Dotknij karku – powinien być ciepły, suchy, niespocony. Pamiętaj też, że kichnięcie nie zawsze oznacza, że maluszkowi jest za chłodno. W ten sposób dziecko „oczyszcza” sobie nosek!
Zwykle wystarczy, jeśli dziecko w domu ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż ty. Gdy jednak jest bardzo ciepło, ubierz maluszka tylko w body i koszulkę, ewentualnie bawełniane skarpetki. Jeżeli śpi, przykryj go pieluszką lub cieniutkim kocykiem. Jeśli dziecko się spoci (tak dzieje się często, np. podczas ssania piersi, w co smyk wkłada sporo wysiłku), jak najszybciej je przebierz.
KĄPIEL NOWORODKA
Jest konieczna codziennie, bo maluch się poci, a wtedy na skórze łatwo może rozwinąć się infekcja.
Dopóki noworodkowi nie odpadnie kikut pępowiny, możesz go albo kąpać, albo myć, przecierając wigotną gąbką lub myjką (zawsze potem dokładnie ją wysusz, by nie rozwijały się na niej bakterie). Gdy pępuszek się zagoi, kąp maluszka codziennie. Woda nie powinna być zbyt ciepła (wystarczy 36–37°C). W kolejnych dniach jej temperaturę można jeszcze trochę obniżyć, ważne, żeby nie była za gorąca. Po wyjęciu malucha z wanienki delikatnie i dokładnie wytrzyj go ręcznikiem, posmaruj mu pupę kremem na odparzenia i ubierz.
TEMPERATURA W POKOJU NOWORODKA
Noworodek,a już szczególnie wcześniak, nie potrafi jeszcze dobrze utrzymywać stałej temperatury ciała. Ma w skórze za mało gruczołów potowych, a to powoduje, że w gorące dni nie poci się wystarczająco (a pocenie powoduje obniżenie temperatury ciała do normalnej, czyli 36,6°C). Jeśli w pokoju jest bardzo gorąco, maleństwo może nawet dostać gorączki! Zbyt wysoka temperatura może również spowodować, że śluzówka nosa wysuszy się, więc malec będzie miał sapkę.
Pilnuj, by w mieszkaniu nie było więcej niż 20–22°C. Uwaga: przy dużym nasłonecznieniu temperatura może się podnieść nawet do 30° Opuść wówczas żaluzje i zasłoń zasłony. Jeśli masz klimatyzację, możesz ją włączyć. Jeśli nie, zabierz dziecko do innego pokoju i zrób przeciąg, by tam, gdzie śpi, trochę się ochłodziło. Nawilżaj mieszkanie. Porozwieszaj mokre pieluszki lub ręczniki i rozstaw miski z wodą. Jeśli możesz, kup nawilżacz lub oczyszczacz powietrza, który nie tylko nawilża powietrze, ale również oczyszcza je z drobinek kurzu i alergenów.
[CMS_PAGE_BREAK]
SKÓRA NOWORODKA
Nie wygląda wcale tak, jak w reklamach pieluszek czy kremów! Ciałko noworodka jest bardzo delikatne, łatwo pojawiają się na nim zaczerwienienia i podrażnienia. Niestety, wysokie temperatury latem powodują, że skóra maluszka staje się jeszcze bardziej wrażliwa. Mogą pojawiać się na niej potówki. Wyglądem przypominają drobne pęcherzyki lub czerwone grudki. Zwykle widać je w miejscach najbardziej narażonych na przegrzewanie: na pleckach, karku, brzuchu, udach, pod pachami, w pachwinach, pod pieluszką.
Nie przegrzewaj dziecka, nie ubieraj go za ciepło, nie zakładaj mu ubrań z syntetycznych włókien. Najlepsze są bawełniane, chłonące pot. Codziennie kąp malca, używając mydeł lub płynów do mycia przeznaczonych dla niemowląt. Jeżeli zauważysz zmiany na skórze, wykąp maluszka w wodzie (o temperaturze maksymalnie 36,6°C) z dodatkiem 2–3 kryształków nadmanganianu potasu (roztwór wodny powinien być tylko leciutko różowy, nie zaś fioletowy!).
Uwaga nie smaruj potówek żadnym kremem, gdyż może to spowodować stan zapalny. Jeśli nie znikają mimo prawidłowej pielęgnacji skóry, idź z malcem do dermatologa. Może zalecić preparaty przeciwzapalne stosowane miejscowo na skórę.
PUPA NOWORODKA
W okolicach pupy skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia, bo ma kontakt z wilgocią, nawet jeśli zakładasz dziecku najlepszej jakości pieluszkę. W ciepłe dni skóra w tym miejscu często też się poci, staje się zaczerwieniona, a czasem pojawia się wysypka. To pieluszkowe zapalenie skóry.
Zmieniaj dziecku pieluszkę, gdy tylko zrobi kupkę, i nie rzadziej niż co trzy godziny. Dokładnie umyj mu potem pupę, a następnie delikatnie ją osusz i posmaruj kremem zapobiegającym odparzeniom, np. Sudocrem, Nivea Baby, Bepanthen. Jeżeli stosujesz pieluszki tetrowe, pamiętaj, że zakładanie nieprzemakalnych majteczek czy ceratek chroni tylko ubranko dziecka przed zabrudzeniem, ale nie zabezpiecza skóry przed kontaktem z moczem czy kupką. Dlatego lepsze są pieluchy jednorazowe. Wybieraj takie, które są wytwarzane wyłącznie z naturalnych materiałów, np. z włókna celulozowego. Nie mają ceratki, dzięki czemu skóra dziecka może „oddychać”. Pozwalaj maluszkowi kilka razy dziennie poleżeć 10–15 minut bez pieluszki. Pod kocyk wsuń wtedy nieprzemakalną ceratkę (żeby nie zmoczyło się prześcieradło). Gdyby zmiany na skórze nie znikały, idź z dzieckiem do lekarza.