Noworodek w domu
Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować.
- Edipresse
Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować. Kiedy nowego domownika pierwszy raz wykąpać, gdzie go ułożyć. Sprawdź to, nim nadejdzie ten wyjątkowy dzień.
Pierwsze spotkanie na świecie – pierwsza podróż (ze szpitala do domu) i pierwsze ubranko, pierwsze karmienie i noc we własnym łóżeczku... To wszystko może Ci się wydawać dość skomplikowane. Tyle czynności do wykonania, i jeszcze do tego chcesz je zrobić jak najlepiej... Pomożemy Ci w tym.
Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie noworodka
Nie przesadzaj ze sterylną higieną. Owszem, trzeba zrobić porządek – ale nie używaj płynów odkażających. Kontakt z domowymi bakteriami to dla układu odpornościowego malca doskonały trening obrony przed mikrobami. Mieszkanie powinno być wywietrzone (uważaj na przeciągi), optymalna temperatura to 20–22 stopni C. Zawczasu przygotuj łóżeczko. Jeśli nawet w nocy będziesz spać z noworodkiem, to w ciągu dnia i tak się przyda. Zrezygnuj z baldachimu, który gromadzi kurz i ogranicza dostęp świeżego powietrza. Pięknie urządzony i pełen zabawek pokój dla noworodka tak naprawdę bardziej potrzebny jest... rodzicom. Jeśli więc Cię na to nie stać – nie martw się.
Gdzie przewijać noworodka
Warto kupić wygodny przewijak z miękką ceratką – ułożysz go na komodzie lub na łóżeczku. Obok postaw kosz na zużyte rzeczy, a także kosmetyki i plastikową miseczkę na wodę. Na wyciągnięcie ręki miej pieluszki i ubranka na zmianę. Nie warto kupować ich wiele, bo szybko będą za małe. Na początek wystarczy kilka pajacyków, dwie, trzy pary śpioszków, dwa, trzy kaftaniki zapinane z przodu, dwie, trzy pary skarpetek, kilka paczek pieluszek w najmniejszym rozmiarze.
Czy wywieźć psa lub kota, gdy w domu jest noworodek
Nie trzeba pozbywać się zwierzaka. Zadbany, dobrze ułożony czworonóg nie stanowi dla malucha zagrożenia. Powinien być odrobaczony i mieć obrożę przeciwpchelną. Jego posłanie upierz, miski i kuwetę umyj, wymień piasek. To wystarczy. O alergię na sierść nie martw się na zapas. Przebywanie z psem czy kotem od pierwszych dni życia może podziałać na dziecko wręcz jak szczepionka. Pierwszego dnia pozwól zwierzęciu przywitać się z malcem: niech kot obwącha przybysza, pies poliże (ale nie po buzi i rączkach). Nie zostawiaj jednak zwierząt sam na sam z noworodkiem. Pilnuj, by drzwi do pokoju, w którym śpi, były zamknięte.
Jak przewieźć noworodka do domu
Koniecznie w foteliku samochodowym, a nie w gondoli wózka (chyba że ma ona specjalny system pasów do przypięcia dziecka i zamontowania jej w aucie) ani nie na rękach! Powinien to być fotelik dla dzieci od urodzenia, do przewożenia tyłem do kierunku jazdy, ewentualnie z możliwością ustawienia w pozycji leżącej. Dokup koniecznie tzw. wkładkę redukcyjną dla noworodka (ok. 50 zł) stabilizującą kark i głowę. Najwygodniejsze są foteliki-nosidełka z bazą na stałe mocowaną pasami, do której wpina się siedzisko. Jeśli przewozisz malucha taksówką, zamawiając ją, zaznacz, że ma być wyposażona w fotelik lub wcześniej zaopatrz się w fotelik-nosidełko i przypnij go w taksówce. W Warszawie np. w foteliki dziecięce wyposażone są niektóre taksówki sieci MPT (trzeba zamawiać wcześniej, bo czas oczekiwania wynosi około godziny). [CMS_PAGE_BREAK]
W co ubrać noworodka na drogę
W ciepły dzień wystarczy koszulka lub body, kaftanik i śpiochy albo pajacyk, do tego bluza, spodenki (lub dresik), cienki kocyk, bawełniana czapka. Gdy jest zimno i wieje, delikatnie zabezpiecz buzię pieluszką tetrową, żeby maleństwo nie nałykało się chłodnego powietrza.
Czy od razu wykąpać noworodka
Pierwszego dnia w domu wystarczy wieczorem umyć dziecko na przewijaku – myjką, przegotowaną ciepłą wodą i mydełkiem dla niemowląt. Kikut pępowiny przemyj 70-procentowym roztworem spirytusu rektyfikowanego. Kąpiel możesz odłożyć na następny dzień. Nie zapomnij za to zadbać o siebie. Zrób sobie długi seans pod prysznicem (z kąpieli w wannie na razie zrezygnuj ze względu na gojące się krocze). Zrelaksowana mama to dobra mama i szczęśliwy maluch!
Gdzie ułożyć noworodka
W przygotowanym wcześniej łóżeczku ze szczebelkami, na pleckach, bez poduszki. Zdejmij mu bluzę i spodenki, w których przywiozłaś go ze szpitala. Może spać przykryty lekkim kocykiem. Czapeczka jest niepotrzebna. Możesz też położyć się z dzieckiem w swoim łóżku, podać mu pierś i zdrzemnąć się. To Ty decydujesz.
Jak i kiedy przewinąć noworodka
Zajrzyj do pieluszki tuż po przyjeździe, bo malec mógł w drodze ją zabrudzić. Po kupce umyj pupę ciepłą wodą i mydłem (pediatrzy nie polecają wilgotnych chusteczek noworodkom), posmaruj kremem przeciw odparzeniom, załóż czystą pieluszkę (nie podnoś dziecka za nóżki). Nie musi to być pielucha tej samej firmy, co w szpitalu. Najważniejszy jest rozmiar dobrany do wagi. To, czy pieluszki są odpowiednie dla skóry maleństwa, okaże się z czasem. Nie zapomnij o wycinaniu dziury na pępek lub wywijaniu pieluszki, by był odsłonięty. To zapewni dostęp świeżego powietrza. Pieluszkę zapinaj tak, byś mogła swobodnie wsunąć dłoń pomiędzy brzeg pieluszki a brzuszek maleństwa.
Kiedy nakarmić noworodka
Kontakt z Tobą jest teraz najważniejszy. Daje poczucie bezpieczeństwa, uspokaja. Jeśli podróż ze szpitala i zmiana otoczenia zaniepokoiły malca, przytul go i nakarm od razu. Ale jeżeli śpi, nie budź go, poczekaj, aż sam da znać, że zgłodniał. I postaraj się opanować swe emocje związane z powrotem do domu. Twoje zdenerwowanie może udzielić się dziecku.
Po jakim czasie wyjść z noworodkiem na dwór
W maju lub latem – po pięciu–siedmiu dniach od powrotu do domu. Jeśli nie jest zbyt ciepło, najpierw weranduj maluszka. Przez kilka dni ubrane jak na dwór dziecko ustawiaj w wózku na 10–15 minut przy otwartym oknie. Stopniowo wydłużaj ten czas. Potem zabierz je na dwór. Najpierw na godzinę, potem na dłużej
– spacery mogą trwać dwie, trzy godziny. W ciepłe dni ubierz noworodka w body z długimi rękawkami, pajacyk z weluru lub frotté, ciepłe skarpetki i bawełnianą czapeczkę. Przykryj go kocykiem (z polaru, anilany lub bawełny). Po kilku minutach dotknij karczku dziecka. Jeśli jest spocony, zdejmij kocyk, a w razie potrzeby – kolejne warstwy.
Małgorzata Uścińska
konsultacja: dr n. med. Alicja Karney pediatra, leczy małych pacjentów w Klinice Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie